DE HAM VAN AH: EEN VEELZIJDIGE DEUCATESSE w m P >&jv- t '1 h r -- tuur is voor elke hamsoort anders, want het gaat om meer dan zout al- leen. Smaakmakers kunnen laurier- bladeren en jeneverbessen zijn, maar ook gefruite uitjes, vleugjes knoflook, scheutjes azijn en allerlei kruiden. Vierentwintig uur lang worden de hammen zachtjes rondgedraaid zo- dat de pekeloplossing zich evenwich- tig door de ham kan verspreiden. Bij het koken verdwijnt dat vocht weer, maar dan hebben de smaakmakers hun werk al gedaan. Het draaien van de hammen heeft nog een ander be- langrijk doel, namelijk het aan de op- pervlakte brengen van het eiwit. En eiwit plakt. Handig, want daardoor hechten de opengesneden hammen straks goed aan eikaar, zodat er in de winkel mooie plakken van kunnen worden gesneden die niet uit eikaar vallen. In model gekookt De grote stukken achterham zijn klaar voor de kook. Daartoe worden ze in vorm gebracht. Elke soort heeft zo zijn eigen model, waaraan u de ham kunt herkennen. Voor de klant is het bovendien prettig als de plakken even groot zijn, vooral bij het koken met ham (tosti's, oven- schotels). Na een kooktijd van vier tot vijf uur zijn de hammen klaar, maar nog niet helemaal. Ze zijn mooi, maar wel een beetje 'bloot'. In Amerika vinden ze dat prachtig. Nederlanders waar- deren dit minder. Daarom worden alle hammen licht nagerookt voor het kleurtje en de eigen smaak. Ka tenschinken, een populaire doorre- gen hamspecialiteit, wordt extra pit tig gerookt. Sommige soorten krij- gen nog een extraatje: Prager Saft schinken en geroosterde achterham worden na het roken nog geroosterd. Roken en rijpen Het maken van rauwe ham is een tijdrovend karwei. Op de droge pe- kelafdeling worden de mooiste ach- terhammen met de hand ingewreven met zout voor de houdbaarheid. Dat moet minstens vijf weken intrekken en dan mogen de hammen even in een soort whirlpool, zodat al het zout van de oppervlakte wordt gewassen en er later geen witte zoutuitslag ontstaat. Het roken, boven smeu- lende snippers beuke- en eikehout, neemt een aantal uren in beslag en dan is het weer rusten geblazen. De gerookte hammen vertoeven ten- minste drie weken in de rijpingska- mer. Meestal langer, want daar wordt rauwe ham alleen maar beter van. Rauwe ham vraagt veel zorg. In de winkel moeten er flinterdunne plak- jes van gesneden worden. De selec- tie van geschikte achterhammen vergt veel vakkennis, evenals de se cure begeleiding van het zout-, rook- en rijpingsproces. Het klimaat in de rijpingskamer moet perfect geregeld zijn. De rauwe ham uit AH's rokerij is zacht van structuur en zo mild en fijn van smaak dat hij vaak wordt vergeleken met gerookte zalm! Jam bon d'Ardenne, de echte Ardenner ham uit Belgie, is wat droger en de Duitse Schwarzwalderschinken gaat nog een stapje verder: nog droger en sterker gerookt. Af en toe verkoopt AH in sommige winkels ook Parma-ham, de oor- spronkelijke Italiaanse, die minstens een jaar gedroogd en gerijpt is. Echt iets voor rauwe-ham-liefhebbers. Sommige hamspecialiteiten verande- ren eigenlijk nooit. De slagersachter ham bij voorbeeld - puur natuur met zijn kleine randje vet - is de meest verkochte bij Albert Heijn. Direct gevolgd door Prager Saftschinken, die AH al tien jaar maakt, en Katen schinken, die reeds enkele jaren in het assortment is. Die klassiekers zijn niet meer weg te denken. Toch verandert het assortment soms. Wanneer u uitgekeken raakt op een bepaald recept. Gekruide ham bij voorbeeld is lang populair geweest, maar lieverlee toch ver- drongen door andere soorten. Dan verdwijnt zo'n hamspecialiteit. Om plaats te maken voor andere, nieuwe hamsoorten. Want de hammeesters in Wijhe zoeken permanent naar lek- kere recepten. Maar hoe dat in de toekomst ook uitpakt, de basis voor elke specialiteit is altijd eersteklas achterham. GEKOOKTE HAMMEN Landrauchschinken is licht gerookt, heeft een klein randje vet en een fijne hamsmaak. Katenschinken is heet gerookt, heeft een randje vet en een kruidige smaak. Magere achterham is licht gerookt en mager. Schouderham is licht gerookt en mager. Gekookte boerenham is licht gerookt, mager en heeft een vleugje knoflook in z'n smaak. Slagersachterham is licht gerookt en heeft een klein randje vet. Geroosterde achterham is gerookt, geroosterd en mager. .,1LJ Prager Saftschinken is pittig gerookt en bereid naar een oud Praags recept; smaakt pittig en gekruid. Westfalischer Saftschinken* is lichtgerookt en geroosterd, bereid met honingpekel en heeft een klein vetrandje. Niet het gehele jaar door verkrijgbaar Peperachterham is een licht gerookte, met pe- perkorrels omgeven, magere ham. De smaak is pittig, peperig. RAUWE HAMMEN Rauwe boerenham is mild en niet droog. Jambon d'Ardenne is een pittige, originele Ardennerham, ietwat droog. Schwarzwalderschinken is een droge, originele Duitse ham, sterk gerookt en lekker pittig. AllerHande 29

Allerhande | 1989 | | pagina 29