PUUR VAKMANSCHAP: NET DROGEN VAN RAUWE HANMEN Hendrik van Wijnen kent u allemaal van de STER-spot waarin hij bijna zijn vingers brandt aan een lange lu- cifer. Het is dat Ton van Duinhoven hem aan de praat hield, want zoiets overkomt hem anders nooit. In AH's hamrokerij zorgt Van Wijnen ervoor dat de snippers beuke- en eikehout zo zacht smeulen en roken, dat de voile smaak van de hammen nog beter tot zijn recht komt. Hij is beroemd in Nederland. Net als de hammen van AH. Maar voordat hij ze in handen krijgt, is daar wel wat aan voorafge- gaan. Vakbekwaamheid sinds mensenheugenis AH's vleeswarenbedrijf staat in het Overijsselse Wijhe, aan de IJssel. Een schitterend stukje Nederland, waar de welvaart pas laat zijn in- trede deed. En waar het leven geen vetpot was, hielden boeren altijd var- kens. 'Olst en Wijhe, varkensslachterijen' is nog altijd een bekend rijmpje in die contreien. Van de mooiste stukken vlees, de achterham, werden de beste ham men gemaakt. En zo gaat het nog! Wel op grotere schaal, maar de am- bachtelijke principes worden nog volledig in ere gehouden. Dat kan ook niet anders. Ham maken is se- cuur werk waar weinig machines aan te pas komen, maar des te meer vakbekwame, vaardige vingers. En die hebben ze in Wijhe al sinds men senheugenis. Bij AH is ham altijd achterham Wie de beste hammen wil maken, moet de beste 'billen' kopen. Omdat we steeds gezonder gaan eten, wor den varkens de laatste jaren zo ge- fokt dat hun vlees zo weinig mogelijk vet bevat. Dat vetgehalte is een maatstaf voor de rijkskeurmeesters die de kwaliteit vaststellen (een vuistregel is: hoe dunner de speklaag, hoe hoger de klassering). AH koopt uitsluitend de hoogst ge- klasseerde varkens (geen hele die- ren; alleen de delen die nodig zijn). Dat zijn niet de goedkoopste, maar wel de beste. Selectie is belangrijk, want als je kwaliteitsham wilt maken, heb je vlees met een bepaalde structuur no- dig. Het moet stevig zijn, niet te zacht en het moet goed zout op kun- nen nemen. Ham van minder ge- schikt vlees droogt niet goed en valt uit elkaar. Zulke ham blijft te rauw en te vochtig en laat zich niet in mooie plakken snijden. Daarom is AH een uiterst kritische koper. Ham is bij AH trouwens altijd achterham, ook als deze in de winkel gewoon 'ham' wordt genoemd. Schouderham krijgt u alleen als u daar nadrukke- lijk om vraagt. Kiezen en schonen Als de achterhammen gekoeld wor den afgeleverd in AH's al even koele vleeswarenbedrijf, wordt eerst beke- ken welke geschikt zijn voor rauwe ham en welke voor de gekookte spe- cialiteiten. Voor rauwe ham bij voor- beeld wordt uitsluitend de coburger gebruikt, het bovenste en mooiste stuk. Dan worden de achterhammen voor- bewerkt. Dat is hoofdzakelijk hand- werk. Het zwoerd wordt verwijderd en vervolgens gaat de speklaag er grotendeels af. Dit wordt zeer nauw- keurig gedaan zodat er precies een laagje van de juiste dikte blijft zit- ten. Een aantal hammen zoals ma- gere achterham en geroosterde ach terham wordt volledig van het speklaagje ontdaan. Voor sommige hamsoorten (Prager Saftschinken, Katenschinken en sla- gersachterham) is zo'n dun speklaagje echt nodig. De ham wordt er lekkerder van. Van buiten is de ham nu gereed. Daama het binnen- werk nog. Ook al wordt ham van hele hammen gemaakt, die moeten toch opengesneden worden om ze te kun- nen ontbenen, te ontvliezen en de pe- zen emit te halen. De grote stukken die zo ontstaan, worden later weer samengevoegd. Elke soort een eigen recept De voorbewerkte hammen die straks gekookt worden, verhuizen nu naar de natte pekelafdeling. Pekel is niet alleen nodig voor de smaak maar ook voor de houdbaarheid. De recep- AllerHande 27

Allerhande | 1989 | | pagina 27