A L L E R L E I Heerlijke variaties met kipfilet voor een snelle maaltijd Kant-en-klare mai'skolven met veelzijdige toepassingen I'M Nieuw. Fa Sport for men. Wie van lekker en geva- rieerd eten houdt, kwali- teit belangrijk vindt, maar weinig tijd heeft, kan nu in een paar minuten iets heerlijks op tafel toveren. Van AH zijn nu zes verse verrukkelijke variaties in voorgebakken kipfilets verkrijgbaar, die slechts twee maal 4 minuten bak- of de helft aan frituurtijd kosten. U hebt keus uit gepa- neerde kipfilet, kipfilet met ananasvulling, met sinaasappelvulling, ham- en kaasvulling, mueslivul- ling, of kerrievulling. Alle soorten kipfilet hebben een krokant paneerlaagje. De kipfilets kunnen ook in de oven worden klaarge- maakt, maar dan moet u op ca. 20 minuten berei- dingstijd rekenenen. U vindt ze op de vers-vlees- afdelingvan uw AH-win- kel. Houdt u ook van verse mat's, maar vindt u het klaarmaken telkens zo lastig? Dan hoeft u vanaf nu daar niet meer te- genop te zien. Bij AH vindt u sinds kort verse, voorgestoomde mat's, die u zo van de kolf kunt eten. Maar probeer deze mat's ook eens op andere ma- nieren. Door de mat's even in de verpakking op te warmen (net als bij rook- worst) heeft u in een om- mezien een heerlijke en gezonde groente. Of u kunt de mat'skorrels van de kolf halen en in allerlei gerechten en in salades verwerken. Het is ook heerlijk de kolven enkele minuten op de barbecue te roosteren. Mogelijkhe- den te over dus. De mai's kolven zijn verpakt per twee stuks en de intro- ductieprijs is f 2,99. AllerHande 61

Allerhande | 1989 | | pagina 61