IN DE AH-WINKELS WORN AL HEEL WAT AFGEBAKKEN Steeds meer AH-winkels begroeten u met de uitnodigende geur van versgebakken broodjes. Vooral's ochtends als bakplaat na bakplaat uit de ovens komt. De bakker bakt terwijl u kijkt - en dan te bedenken dat u keus hebt uit wel zestig warme specialiteiten. Ruim 65 AH-winkels beschikken al over een complete uitrusting om al die specialiteiten zelf te bakken, van het sim- pele bruine bolletje tot een Deense krakeling, van de klassieke appel- taart tot het Franse chocoladebroodje. Har- tige en knapperige ko- kosmacronen, bitter- koeken en kaasbrood- jes noem maar op. Alle stokbrood, kleinbrood, zoete en hartige snacks worden gebakken waar u bij bent. Niet opge- piept dus! Om daar even op door te gaan: in de Nederlandse su- permarkten bestaan drie stromingen. De ene is simpel: het op- warmen of oppiepen van bijna kant-en-klare produkten (vooral sau- cijzenbroodjes en an- dere hartige snacks). De andere is meer in- gewikkeld en begint bij het begin van water en meel, ofwel de deegbe- reiding. AH heeft voor een tussenweg gekozen en die werkt zo: In de vroege ochtend rijst het deeg Elke avond maakt de AH-winkel een bakplan voor de volgende dag. De verwachte verkoop wordt vastgesteld. Aan de hand daarvan wor den de benodigde deeg- soorten besteld. De bin- nenkomende bolletjes deeg worden op bak- platen gerangschikt en gaan de rijskast in. Die rijskast is zo ontwik- keld dat hij ook als koelcel dienst kan doen. Door middel van een tijdklok verandert de functie en beginnen de bolletjes deeg op de ingestelde tijd (in de vroege ochtend) te rij- zen. Als het personeel binnenkomt, zijn alle deegjes gerezen en de ovens - ook door middel van een tijdklok - voor- verwarmd tot de juiste baktemperatuur. Dan kan het bakfeest begin nen. Als experiment begonnen Wat vijf jaar geleden op het Amsterdamse Gelderlandplein als een experiment begon, is een trend geworden die zo goed is aangeslagen, dat je eigenlijk niet meer van trend kunt sprekea Het zelf bak ken in de winkel is zo'n succes, de klanten stel- len die verse broodjes zo op prijs, dat AH alle winkels van zo'n huis- bakkerij wil voorzien. Het zal niet overal luk- ken, want de kleinste Top vijf van AH's warme bakkers- specialiteiten: 1. Puntjes en bolletjes 2. Krentebollen 3. Kaiserbrotchen 4. Frans stokbrood 5. Pistolets winkels zijn gewoon te klein voor de nogal om- vangrijke apparatuur. Maar de verwachting is wel dat 75% van de AH-winkels over tien jaar zelf broodjes bakt. De Albert Heiin- bakkersschool Bij de overstap naar de warme bakker in de winkel, gaat het na- tuurlijk niet alleen om ruimte voor koelcel/ rijskast en ovens. Het personeel van de broodafdeling moet er- mee om kunnen gaan. De kwaliteit van al die 60 specialiteiten hangt in hoge mate af van hun vakbekwaamheid. Daarom heeft Albert Heijn zijn eigen (in- middels door de staat erkende) bakkers- school opgericht. Niet omdat bestaande bak- kersscholen niet goed zouden zijn, maar om een opleiding te cree- ren die helemaal is toe- gesneden op de manier waarop AH z'n brood jes graag gebakken wil hebbea De chefs van de broodafdelingen hebben allemaal het bakkersdiploma van die AH-school (een staatsexamen) en alle medewerkers van die afdelingen zijn ver- plicht daar een (iets beknoptere) opleiding te volgea Klantgericht assortiment Warme, verse broodjes zijn lekker, maar het zelf bakken heeft ook het voordeel dat elke AH-winkel z'n assorti ment beter op de wen- sen van zijn klanten kan afstemmea Dat assortiment is in de loop der jaren danig veranderd. Sommige nieuwe broodjes zijn inmiddels al klassie- kers (pistolets, Kaiser brotchen), andere ver- keren bij AH nog in de gewenningsfase. De Franse witte 'boule' bij voorbeeld en het al even Franse licht- bruine 'Pain de cam- pagne'. Deze twee forse nieuwelingen ko- men ook uit de warme winkelbakkerij. Lekker knapperig. Probeer maar. Of is er nog geen AH-bakker bij u in de buurt? Dan kunnen we maar een ding zeggen er wordt aan gewerkt! AllerHande 47 Warm, vers brood: nu al bij 65 AH-winkels!

Allerhande | 1989 | | pagina 47