f.# len theesoorten bestaan, constant te houden. Maar voordat zo'n melange kan worden verpakt in zakjes en pakjes, moet er 'gehuwd' worden. Pas na een wittebroodstijd van een dag of tien zijn de geur en de smaak herkennen. De traditionele bewer- king in primitieve houtskoolovens geeft deze thee een karakteristiek aroma. In een klein porseleinen kopje het hoogste genot voor de lief- hebber. gekneusd, zodat de sappen zich met elkaar kunnen vermengen. En dat is weer een goede voorbereiding op de fermentatiein lagen van 5 cm, bij de juiste temperatuur en perma- nente luchtverversing, ontwikkelen de gekneusde blaadjes hun aroma. Vervolgens moet de thee-in-wording drogen. En dan zijn vijf kilo jonge, groene blaadjes veranderd in een kilo zwarte thee. Voor er ingepakt kan worden, volgt nog het sorteren naar bladgrootte. Eventueel wordt de thee machinaal gebroken. Gebroken thee is erg ge- schikt voor de 'losse verkoop' (in pakjes van honderd gram), want die thee trekt snel en geeft een heel mooie kleur. Voor theebuiltjes is uiteraard zeer fijne thee nodig. Om- dat er bij het sorteren onvoldoende fijne thee vrijkomt, wordt deze hoe- veelheid aangevuld met gebroken thee. Fijn of grof heeft overigens niets met de kwaliteit te maken. De verschillende soorten thee moeten eerst huwen Als thee in kisten de fabriek op de plantage verlaat, begint het werk van de melangeur. Bij Albert Heijn is dat werk al tientallen jaren in han- den van de heren G. IJskes en H. Sijpkes. Zij kopen op basis van proef- monsters partijen thee op de wereld- markt. Als hun reuk- en smaakpapil- len zeggen dat de kwaliteit van zo'n monster okee is, komt de desbetref- fende partij geruime tijd later per dekschuit naar AH's produktiebedrijf aan de Zaan. Het samenstellen van de AH-me- lange is secuur werk. Elke partij thee smaakt anders. Ook partijen die van een plantage komen, kunnen kieinere smaakverschillen vertonen. Proeven, proeven en nog eens proe ven is de manier om de smaak van de AH-melanges, die soms uit tiental- van de verschillende theesoorten zo op elkaar ingewerkt dat de melange smaakt zoals u gewend bent. Dit zijn de vertrouwde AH-melanges Engelse thee De meest verkochte theemelange, op basis van theesoor ten uit Sri Lanka, Indonesie, India en Afrika. Krachtig, opwekkend en vol van smaak. Een prima oppepper. Chinese thee De thee uit's werelds oudste theeland is uit alle andere te Ceylon Ceylon-thee komt uit de ber- gen van Sri Lanka. Hoe hoger de theestruik groeit, des te beter de kwaliteit van de thee. Ceylon-thee bewijst dat met z'n rijke geur, z'n verfijnde frisse smaak en lichtgou- den kleur. Darjeeling De absolute top in thee. Van onder de sneeuwgrens in de Hi malaya. De 'champagne' onder de theeen, die om in wijntermen te blij- ven over een uiterst verfijnd bouquet beschikt. Met z'n uitgesproken eigen smaak de favoriet van de fijnproe- ver. Earl Grey In 1830 kreeg graaf (in het Engels: Earl) Charles Grey het oude Oosterse recept cadeau van de me lange (op basis van Ceylon-thee), die we nu kennen als Earl Grey. Aan de opmerkelijke geur en de gedistin- geerde smaak gaat een extra bewer- king van het theeblad vooraf met bergamot-olie, een ietwat vreemd klinkende benaming van een natuur- lijk aroma dat gewonnen wordt uit de citroenschil. Vruchten- en kruidenthee Een paar jaar geleden begon AH met het me- langeren van vruchten- en kruiden thee. Momenteel verkoopt AH negen van zulke soorten thee en ze zijn niet meer weg te denken uit het assorti- ment. Twintig procent van de ver koop bestaat inmiddels uit die nieuwe melanges. De bekende en ge- liefde Engelse-theemelange van AH vormt de basis voor deze jonge soor ten, want ook al gaat het om thee met 'een smaakje', de kwaliteit van die thee staat of valt met de basis. Die uitstekende Engelse melange wordt gearomatiseerd met natuur- lijke aroma's. Er is een thee voor elke smaak Met de zes vruchten- en drie kruiden- theeen komt het thee-assortiment van Albert Heijn op veertien ver schillende melanges. We verwachten niet dat het gebruik daardoor nog erg zal stijgen. Het theegebruik is al jarenlang stabiel in Nederland. Maar de vraag naar allerlei verschillende soorten is wel toegenomen. Wie wil, kan twee weken lang elke dag een andere soort thee drinken, maar ook binnen het huishouden kan met de wensen van iedereen rekening wor den gehouden. Het aantal kleinver- pakkingen (eenkopszakjes) neemt gestaag toe. Thee mag dan al vijfdui- zend jaar bestaan, vervelen doet dat simpele drankje nooit, in geen tien- duizend jaar. OUDE HUNT ALS MAATSTAF Bij het proeven van thee gebruiken melangeurs al sinds mensenheugenis een oud Engels sixpence-muntstuk om het gewicht te bepalen van de thee waarmee een proefpotje wordt gezet. Die munt weegt 2,85 gram. Na zes minuten trekken laat de melangeur een zilveren lepel vol thee op de mondholte los. Als het slokje langs alle papillen gerold is, wordt het weer uitgespuwd. Zo gaat dat, ook in het proeflokaal van AH. 'S LANDS WIJS, SLANDSEER Thee zetten zoals we nu gewend zijn, is een betrekkelijk jonge gewoonte. Tot het eind van de vorige eeuw werd in piepkleine trekpotjes een sterk thee-extract gezet. Een klein scheutje daarvan werd in het kopje aangelengd met kokend water. Sinds 1750 is thee de nationale Engelse drank. Britten zetten hun tea anders dan wij gewend zijn; sterker, met ongeveer de dubbele hoeveelheid thee, maar ze laten de thee minder lang trekken en drinken 'm met een wolkje (koude) melk. In Japan wordt thee tot poeder gewreven en vervolgens opgelost in kokend water. Soort Ceylon Chinese thee Darjeeling Earl Grey Engelse thee Vruchtenthee Citroen Passievrucht Mandarijn Kersen Lychees Ananas Kruidenthee Kaneel Pepermunt Anijs Engelse thee van het AH Huismerk is er bovendien in dubbeldozen (40 zakjes van 4 gram). >v Plukken is handwerk: het gaat om de jongste lootjes van de theestruik AllerHande 29

Allerhande | 1989 | | pagina 29