OEROUDE DRANK TOONT BIJ AH NIET HINDER DAN VEERTIEN GEZICHTEN Thee heeft veel mee. 't Is een van de voordeligste en caloriearmste dranken in de wereld, maar't is bovenal lekker en verkwikkend. In Ned'erland drinken we 9,5 miljard kopjes per jaar. Al jaren. Maar de inhoud van die kopjes verandert. Bij AH kunt u tegenwoordig kiezen uit veertien soorten thee van het AH-huismerk. Albert Heijn melangeert al meer dan 100 jaar z'n eigen theesoorten. Een lange ervaring dus, maar de geschie- denis van deze drank voert veel ver- der terug. Het verhaal wil dat de Chi nese keizer Shen Nung thee toevallig ontdekte toen er op een van z'n rei- zen een paar blaadjes van een struik in een pot kokend water dwarrelden. De keizer raakte aangenaam verrast door de geur en zo begon thee, als een geschenk uit de hemel, aan z'n lange leven. Dat was drieduizend jaar voor onze jaartelling! Het duurde tot 1596 voordat de Hol lander Jan Huygen van Linschoten in zijn reisverhalen repte van een cruijt genaamd chaa. Vanaf 1602 brachten de zeilschepen van de Ver- enigde Oostindische Compagnie (VOC) thee mee van overzee. De schepen deden soms een jaar over de reis en namen ook porselein mee, als reukloze ballast voor de weinig wegende lading. Peperduur was thee toen, en alleen bereikbaar voor de rijken. Aanvankelijk werd de drank vooral als medicijn gezien. De Alk- maarse geneesheer Comelis Bonte- koe prees de heilzame werking zelfs zo uitbundig aan dat hij ervan werd verdacht steekpenningen van de VOC te ontvangen. De beste thee groeit traag en hoog China, heel lang theeland nummer een, is inmiddels overvleugeld door Sri Lanka (het vroegere Ceylon) en ZWARTEN GROEN India, welke landen tweederde van de wereldproduktie voor hun reke- ning nemen. Maar ook in Indonesie, Bangla Desh, Japan, Rusland, Tur- kije en in Afrika en Latijns Amerika wordt thee verbouwd. Theestruiken groeien overal waar het klimaat warm en vochtig is en de bodem vruchtbaar. Maar de beste kwaliteit komt van de hoge berghel- lingen. Hoe hoger de struik groeit, des te beter de kwaliteit van de thee. Darjeeling is daarom de absolute top, de champagne onder de theeen. Darjeeling groeit hoog in de Hima- laya, vlak onder de sneeuwgrens van de Mount Everest, en wordt uitslui- tend in de zomer geoogst. De groei- snelheid is ook een kwaliteitsbepaler. Hoe langzamer de blaadjes groeien, des te beter is de kwaliteit. Plukken, plukken en nog eens plukken De meeste theestruiken zijn in feite bomen, die zo'n drie meter hoog kun- nen worden. Omdat dat lastig plukt - alleen de blaadjes in de top komen in aanmerking - worden ze regelmatig gesnoeid tot ongeveer 1,20 meter. Plukken is handwerk. En dat is niet zo gek als je bedenkt dat het om de jonge lootjes van de struik gaat. Om het nog ingekrulde jongste blaadje en de twee, drie of vier blaadjes daaronder en dat is meteen de defini- tie van fijn, medium en grof plukken. Plantages zijn verdeeld in tuinen. Elke dag is er een andere tuin aan de beurt, zodat er meestal anderhalve week verstrijkt tussen twee pluk- beurten. Vijf kilo blaadjes wordt een kilo thee Bij elke plantage hoort een theefa- briek, waar de jonge blaadjes ver- schillende bewerkingen ondergaan. Eerst moeten ze, geholpen door ver- warmde lucht, op rekken verflenzen (verwelken) om het vochtgehalte te verminderen en de blaadjes geschikt te maken voor de volgende stap: het rollen. Daarbij worden de bladcellen Alle thee is aanvankelijk groen, omdat de blaadjes van de theestruik groen zijn. Na bewerking wordt thee zwart, behalve groene thee, die vooral in Japan wordt gedronken. Het kleurverschil komt voort uit het verschil in bewerking. Groene thee wordt namelijk niet gefermenteerd. In plaats daarvan wordt er na het verf lenzen hete stoom over de blaadjes gejaagd. Theeceremonie in Japan AllerHande 27

Allerhande | 1989 | | pagina 27