HET WORDT DRINGEN OP DE PLANKEN DE NEDERLANDSE KAZEN BIJ AH breid, dat je daar lekker mee kunt varieren en goed mee voor de dag kunt komen.' Honderd jaar ervaring Nederlandse kaasspecialiteiten zijn momenteel een rage, maar zonder de typische karaktertrekken van een rage ('snel verschenen, snel verdwe- nen'). Het assortment is in de loop der jaren met beleid opgebouwd, want Albert Heijn heeft altijd veel kaaskennis in huis gehad. Wat dat betreft kunnen we teruggaan tot de grondlegger van het bedrijf, die zelf z'n kaas inkocht op de kaasmarkten en aan het begin van deze eeuw z'n eerste eigen kaaspakhuis opende. Sindsdien is de bemoeienis van AH met kaas alleen maar groter gewor- den. De zorgvuldig geselecteerde kazen rijpen nu onder het toeziend oog van ervaren affineurs (rijpingsbegelei- ders) in AH's ultramodeme kaaspak huis in Bodegraven. Ondertussen knoopte AH betrekkingen aan met de beste kaasboerderijen van Neder- land, waar op ambachtelijke wijze boerenkaas wordt gemaakt. Er wer- den allerlei nieuwe soorten ontwik- keld, die onder het AH-huismerk worden gepresenteerd. Gatenkaas ontstond bij toeval Bij de AH-Gatenkaas, die even na de Leerdammer op de markt werd ge- bracht, is van 'opzet' weinig sprake! Wim Baars: 'Die Gatenkaas is bij toeval ontstaan. Je zou het een spe- ling van de natuur kunnen noemen. We dachten eerst dat die kaas mis- lukt was. Maar toen we hem proef- den, bleek-ie lekker te zijn. Er zat een licht nootachtig smaakje aan. De beroemde Emmentaler is trouwens op een soortgelijke manier ontstaan. Dat was vroeger een gewone kaas van normale omvang. Voor een we- reldtentoonstelling hebben de Zwit- sers toen een hele grote gemaakt en die bleek zo ontzettend veel lekker- der te zijn, dat ze dat enorme model hebben gehandhaafd.' Geitekaas van Nederlandse bodem De meest recente kaasspecialiteit die binnenkort ook onder het AH- huismerk komt is de Hollandse Gei tekaas. Uit de testverkopen blijkt deze kaas erg aan te slaan. Deze gei- tekazen worden exclusief voor AH gemaakt en rijpen net als de andere kazen van het huismerk in ons eigen kaaspakhuis. We controleren het hele proces van begin tot eind. Ze zijn heel bijzonder. Veel mensen den- ken bij geitekaas aan een scherpe, sterke smaak. Voor sommige Franse soorten klopt dat wel. Onze Hoi/ landse geitekaas is echter veel mil der. De smaak is wel apart, maar niet zo geprononceerd als die van de Franse. Onze Hollandse is ook mooi wit en smeu'fger, minder droog. Dat zit'm in de afwerking en de rijping. Steeds meer bijzondere soorten Na de introductie van de gatenkaas van het huismerk, bracht AH nog vijf ander kaasspecialiteiten onder het huismerk. Te beginnen met AH- Rauwmelkse Kaas. De naam zegt het al. Die kaas wordt bereid van rauwe, niet gepasteuriseerde melk, zo van de koe. Wel wordt die melk gebactofugeerd: eventueel aanwe- zige bacterien worden er met grote snelheid uitgeslingerd. Met AH-Kaas Minder Zout doet AH veel klanten een plezier en dat zijn niet alleen mensen die op dokters- voorschrift zuinig met zout moeten omspringen. Omdat de slogan 'voor- komen is beter dan genezen' goed wortel heeft geschoten, gaat menig- een bewuster met de zoutconsumptie om. Maar dat wil niet zeggen dat al- les dan meteen minder lekker wordt. Wie AH-Kaas Minder Zout kiest, weet dat-ie daarmee 25% minder zout binnen krijgt, maar wel van een heerlijk stuk kaas kan genieten. Achter de Zaanlanders van AH zit weer een ander verhaal. Wim Baars: 'De Zaanlanders zijn Noordhollandse specialiteiten, type Gouda, van uit- zonderlijke kwaliteit. Ze zijn duide- lijk beter, hebben meer smaak. De AH-Zaanlander Mild zit in de buurt van een jongbelegen kaas, terwijl je van de AH-Zaanlander Pikant kunt zeggen dat-ie naar extra-belegen neigt. In de loop van dit jaar komt er nog een derde: de AH-Zaanlander Extra Pikant, die is ouder dan oud.' Bewust kiezen voor minder minder vet Met de AH-Zaanlander Light, een 30+ specialiteit, komen we op een thema dat snel terrein wint: minder vet. Wim Baars wil het liefst zo snel mogelijk van de af en toe nog opdui- kende term 'dieetkaas' af'Als je het over dieetkazen hebt, denk je onmid- dellijk aan mensen die een streng dieet volgen. Die benadering is nu echt achterhaald, want de meeste mensen die voor minder vet kiezen, zijn niet ziek, sterker nog: ze geven de voorkeur aan 'light-produkten' omdat ze gezond willen blijven. Dat is een positieve benadering waar het woord dieet niet meer in past.' Naast de AH-Zaanlander Light be- schikken de AH-winkels met een be- dieningsafdeling voor kaas over een ruim assortment minder vette ka zen (20+). Goudse en Leidse 20+ bij voorbeeld, maar ook de Leidse Pan Pan, de Staphorster en de Tessa, die behalve in Light (20+) ook verkrijg- baar is in 20+ natrium-arm. Gewone Leidse kaas is trouwens altijd al iets minder vet dan Goudse (40+ in plaats van 48+). Het wordt dringen op de planken Wim Baars: 'We hebben nu zeven kaasspecialiteiten onder het huis merk en dit jaar komt daar dus nog een achtste bij, de AH-Zaanlander Extra Pikant. Kijk maar eens wat er naast de huismerkkazen allemaal op de planken ligt in onze kaasshops: Kollumer, Texelaar, Maaslander, Maasdammer, Leerdammer, Westli- te, IJsselkaas, Stolwijker boeren kaas, roomkaas. En dan hebben we nog de gewone kazen van het huis merk, de Goudse en de Leidse van jong tot overjarig. En de AH-boeren- kaas in alle leeftijden, puur, met bieslook of met brandnetel. In juni komt de graskaas weer...' Kortom, het wordt dringen op de planken. Om de grote keuze in Nederlandse kaas te vergemakkelijkenhebben we alle soorten die AH in de bedieningsafdeling verkoopt nog eens op een rijtje gezet. Naam (soort/merk) huismerk vet% AH Goudse 25% Minder zout 48+ minder zout AH Hollandse Gatenkaas 45+ nootachtige smaak AH Hollandse Geitekaas# 48+ van de boerderij AH Rauwmeikse 48+ ongepasteuriseerde melk AH Roomkaas 60+ de smeuigste jonge kaas AH Zaanlander Light 30+ minder vet AH Zaanlander Mild 48+ jongbelegen AH Zaanlander Pikant 48+ extra belegen AH Zaanlander Extra Pikant* 48+ ouder dan oud Amsterdammer 48+ jong en volvet Boerenkaas 48+ van jong tot overjarig Boerenkaas met bieslook 48+ met snippers bieslook Boerenkaas met brandnetel 48+ met flinters brandnetel Boerengatenkaas 48+ voile smaak rand de gaten Boerenleidse 30+ belegen en minder vet Broodkaas 20+ jong en mager Dieetkaas 20+ Natrium-arm, mager Dieetkaas 48+ Natrium-arm, volvet Dieetkaas met komijn 48+ Natrium-arm, volvet met komijn Dieetkaas met kruiden 48+ Natrium-arm, volvet met kruiden Fougerond 48+ halfhard, belegen Goudse 48+ van jong tot overjarig Goudse met komijn 48+ van jong tot oud Kollumer 48+ rauwmeikse kaas Leerdammer 45+ Hollandse gatenkaas Leidse 20+ jong en mager Leidse 40+ belegen of oud Maaslander 48+ minder zout Nagelkaas 40+ belegen met kruidnagelen Staphorster 20+ jong en mager Stolwijker 48+ boerenkaas Texelaar 48+ rauwmeikse kaas Westlite 30+ minder vet IJsselkaas 48+ minder zout Binnenkort onder AH-Huismerk verkrijgbaar. AllerHande 47

Allerhande | 1989 | | pagina 47