HEIWORDT DRINGEN OP DE PLANKEN HOE VET IS KAAS? ZO OUD ZIJN DE AH-KAZEN GEGARANDEERD A X y- Het kopen van kaas is iets ingewik- kelder geworden. Was vroeger de vraag Mag ik een pond belegen? heel gewoon, nu moet die bestelling op de bedieningsafdeling toegelicht wor- den, want er zijn zoveel soorten te- genwoordig. 't Is een beetje lastiger, maar wel veel leuker en een stuk lekkerder. 'De trend is een paar jaar geleden gezet,' zegt Wim Baars, assorti- mentsmanager zuivel bij AH. 'Hoe zo'n ontwikkeling nu precies ont- staat, is moeilijk aan te geven maar het heeft in elk geval te maken met de toenemende individualisering in onze maatschappij. Vroeger was het gewoon om een kilo kaas te kopen voor het hele gezin. Van zo'n bonk werd het brood belegd, er werden blokjes van gesneden voor bij de bor- rel. En dan had je het wel gehad.' 'Intussen raakten veel mensen in het buitenland gewend aan een veel gro- ter kaasassortiment, terwijl er in Ne- deriand eigenlijk maar een paar soorten waren: Goudse, Leidse, Edammer en Friese nagelkaas. Wel- iswaar in allerlei leeftijden, maar toch kun je zeggen dat het aanbod beperkt was.' De tijd was rijp voor nieuwe soorten 'Met de toenemende behoefte aan meer keuzemogelijkheden ook op cu- linair gebied - raakte de tijd rijp voor nieuwe Nederlandse kaassoorten. We hebben't zien gebeuren in de be dieningsafdeling. In plaats van een groot stuk kaas, kopen de mensen nu kleinere stukjes van diverse soorten. Steeds vaker zie je ook Nederlandse kaaspiateaus in restaurants, maar ook bij mensen thuis. De berg kaas- blokjes bij de borrel wordt vervan- gen door een selectie van verschil- lende Nederlandse kaassoorten. En dat doen niet alleen mensen die het minder op buitenlandse kaas begre- pen hebben. Het assortment Neder landse kaas is tegenwoordig zo uitge- J L "7 ymZ :r JT -X 'H De vetpercentages wekken soms misverstanden. Bij 48+ denk je al gauw dat bijna de helft van elk blokje kaas dat je eet uit vet bestaat. Dat is gelukkig niet zo. Het percentage heeft betrekking op de droge stof. Kaas bestaat namelijk uit droge stoffen en water. Bij voorbeeld: jonge, volvette kaas (48+) bestaat voor ongeveer de helft uit water. De andere helft, de droge stof, bevat 48% vet. Jonge kaas (48+) bevat dus 24% vet. Kaas droogt in bij het ouder worden, Na anderhalf jaar zit er nog maar twintig procent vocht in. Dat betekent dat extra oude kaas ruim 38% vet bevat (48% van 80% droge stof). Aanduiding jong lichtbelegen belegen extra belegen oud extra oud overjarig Leeftijd tenminste 4 weken tenminste8weken tenminste 4 maanden tenminste 7 maanden tenminste 12 maanden tenminste l'/i jaar ca. 2 jaar Tijdens het rijpingsproces worden de kazen in AH's kaaspakhuis regelmatig gekeerd. En dan volgt de 'steekproef' van de kaasexpert alleen kaas die elke toets der kritiek kan doorstaan, komt in de winkel. Zo wordt de meeste kaas gemaakt na het stremmen van de melk ontstaat de wrongel, die op maat wordt gesneden. Voordat de kazen op de planken mogen rijpen, gaan ze enige tijd in een zoutwaterbad. '•our- ."ou.xuvn - f r.vXSjjr&jf V-v (I De wrongel wordt in de kaasvorm gelegd, krijgt eventueel een 'etiketje' (zoals hier de boerenkaas). In de kaasvorm gaat de wrongel onder de pers, waardoor deze de uiteindelijke kaasvorm krijgt. AllerHande 45

Allerhande | 1989 | | pagina 45