VERSERE VIS DAN DIEPVRIESVIS BESTAAT NIET Meteen na de vangst gefileerd en diepgevroren. Op 18 tot 20 graden onder nul bewaard. En pas bij u thuis, vlak voor gebruik ontdooid. Versere vis bestaat niet. En dan hebben we het nog niet eens over de zeer ruime keus en de vele, vele mogelijkheden. Kabeljauw, schol, schelvis en koolvis worden tegenwoordig nauwelijks meer in de Noordzee gevangen, maar in het hoge noorden, rond de poolcirkel. Daarom zijn onze vissers- schepen vaak wel drie maanden van huis en heeft elk schip een legertje mensen en grote vriesinstallaties aan boord. Dat is nodig ook, want een net kan wel een paar duizend kilo vis bevatten. Op het moment dat het net wordt binnengehaald, staan de fileerders al klaar. In hoog tempo wordt de vis dan gesorteerd, schoongemaakt, ge fileerd en direct ingevroren. Boven- dien blijft de temperatuur tijdens het schoonmaken laag, vaak rond het vriespunt. Vanaf de levende vis tot het ingevroren produkt verlopen er niet meer dan een paar uur. De vis blijft diepgevroren op dezelfde tem peratuur (zo'n achttien tot twintig- graden onder nul) tot en met het mo ment dat u hem uit het vriesvak pakt. De vis wordt grondig gecontroleerd Als het schip in Nederland aanmeert, staan de vrieswagens al klaar. De blokken schoongemaakte en diepge vroren vis worden dan snel ingeladen en naar door AH geselecteerde vrieshuizen gebracht. Daar wordt de vis in porties verdeeld en verpakt, zonder ook maar ooit 'warmer' te worden dan die min achttien graden. Tijdens het verblijf in deze vrieshui zen wordt de vis ook grondig gecon troleerd. Dat is de taak van de Dienst der Nederlandse Haringcon- trole en van AH's eigen voedseltech- noloog. Er worden onaangekondigde steekproeven genomen, die op een aantal punten worden nagekeken. De vis moet uiteraard bacterievrij zijn en perfect van uiterlijk, kleur en geur. Vers dus! Als er 'graatvrij' op de verpakking staat, moet de vis ook inderdaad 'graatvrij' zijn. De inter national standaard voor graatvrij staat niet meer dan 2 graatjes per kilo visfilet toe! Gepaneerde vis wordt bekeken op de kwaliteit van het paneerlaagje: niet te dik en niet te dun. Al deze controles doorstaat de AH diepvriesvis met glans. Het verschil tussen graatvrij en graatarm Hoe kunt u eigenlijk zelf zien of de diepvriesvis vers is? Zo: de verpak king mag niet beschadigd zijn en geen grote vochtvlekken of rijpafzet- ting vertonen. De vis moet er stevig uitzien, zonder ijsafzetting of een ge- lige kleur. En de vis moet naar zee ruiken: een frisse, zilte geur en geen uitgesproken vislucht. Er bestaan nog wat misverstanden over de termen 'graatvrij' en 'graat arm'. Die hebben niets met de kwali teit te maken, die is in beide gevallen even goed. Over 'graatvrij' hebben we het al gehad. 'Graatarm' wil zeg- gen, dat er nog een klein bosje graatjes, bijna onzichtbaar, aan de bovenkant van de filet ligt. De grote middengraat en de bijgraten worden wel verwijderd. Maar om deze kleine graatjes ook weg te halen, moet er een V-vormige insnijding in de filet worden gemaakt. Daardoor gaat dan een stuk visvlees verloren, zodat de graatvrije vis duurder wordt. Het hangt af van uw eigen portemonnee, smaak en geduld welke vis u kiest. In sommige gevallen is graatvrije visfi let wel aan te bevelen, bij voorbeeld wanneer u voor kinderen kookt of de vis verwerkt in een schotel met an- dere ingredienten. Hoe lang kunt u diepvries vis bewaren? Tot het moment waarop u de vis gaat gebruiken, kunt u deze het beste in uw diepvriezer of in het diepvries- laatje van de koelkast leggen. Het hangt af van het aantal sterren dat uw diepvriezer heeft, hoe lang u de vis kunt bewaren. De bewaartijden staan op de verpakking aangegeven. Er staat ook een THT-datum op: Tenminste Houdbaar Tot. Deze geldt alleen, wanneer de vis bij min acht tien graden wordt bewaard. Na die datum kunt u de vis nog wel gebrui ken, maar de kwaliteit gaat achter- uit en heeft dan niet meer het niveau waar AH garant voor staat. Kijk, wat een keus Het AH-assortiment is de laatste ja- ren flink uitgebreid en u kunt nu ka beljauw, schelvis, koolvis en schol te- genkomen op de diepvriesafdeling. Wat is eigenlijk het verschil tussen deze vissoorten? Allereerst kabeljauw. Een levende kabeljauw kan meer dan 10 kilo we- gen, dus u begrijpt dat er heel wat werk aan vooraf is gegaan voordat die kabeljauw in verpakkingen van 400 gram (graatvrij en graatarm) of 100 gram (graatarm) bij AH ligt. Maar kabeljauw is dan ook onze po- pulairste vissoort. Kabeljauw is fijn van smaak, niet snel te droog en kan daarom heel goed in ovenschotels worden gebruikt, gestoofd in bij voorbeeld witte wijnsaus of ver werkt in vispate's of -mousses. De verpakking van 100 gram is heel han- dig voor eenpersoonshuishoudens. Met schelvis kunt u letterlijk alle kanten uit. Het is een slanke vis tot ca. een halve meter lang en hij weegt tussen de 1 en 2 kilo. Gepo- cheerd, gestoofd, gekookt of gebak- ken: in alle gevallen heeft schelvis een zachte, fijne smaak die nog het meeste op die van kabeljauw lijkt. De structuur is iets minder vast dan die van kabeljauw, maar de prijs is wat lager. AH verkoopt schelvis in verpakkingen van 400 gram (graat vrij). Koolvis is de meest verkochte vis soort uit ons assortment. Dat is niet verwonderlijk, want deze vis is goed- koop en goed van smaak. Koolvis is ook familie van de kabeljauw en de schelvis, is meestal rond een meter lang en weegt dan ongeveer 4 kilo. Het visvlees is heel mager, is wat grijs geaderd en heeft een minder samenhangende structuur dan die van zijn familieleden. Koolvis kunt u het beste zachtjes pocheren of net gaar stoven en laat zich goed combi- neren met wat vettere ingredienten, zoals kaassaus. AH verkoopt koolvis- filet in verpakkingen van 400 gram (graatarm). Schol is een platvis, letterlijk een vis die plat van vorm is en op de zeebo- dem leeft. De meeste schollen zijn tussen de 20 en 40 cm lang. AH ver koopt kant en klare scholfilets (300 gram, graatvrij). Ze zijn los ingevro ren, zodat u heel gemakkelijk die hoeveelheid filets uit de verpakking kunt nemen die u nodig heeft. Het visvlees van schol heeft een heel eigen, lekkere smaak, maar is wat waterig en niet zo stevig. Scholfilets moeten daarom niet te gaar worden. Vooral gepocheerd of in aluminium- folie in de oven gestoofd zijn ze heer- lijk. Gepaneerde visprodukten: al even vers Behalve ongepaneerde visfilets ver koopt AH steeds meer gepaneerde, kant-en-klare diepvriesvisprodukten. Het assortment bestaat uit gepa neerde scholfilets (graatvrij) die heel snel krokant kunnen worden ge- bakken, zeeschnitzels, gepaneerde graatvrije koolvisfilets, vissticks, ge paneerde en gekruide graatvrije staafjes kabeljauwfilet, visburgers, gepaneerde en gehakte Alaska Pol lock (een soort kabeljauw met krui- den, kaas en augurkjes) en tenslotte de populaire lekkerbekjes (gepa neerde graatarme wijtingfilets). AllerHande 23

Allerhande | 1989 | | pagina 23