0f.03-08.t3 omdat eierdooiers ook cholesterol bevatten wordt aanbevolen niet meer dan 3 eieren per week te eten. Het vet- gebruik te matigen is echter zeker zo belang- rijk voor de beperking van het cholesterolge- halte van ons bloed. Daar komt een prettige bijkomstigheid van eie ren om de hoek te kij- ken. Eieren bevatten dan wel veel choleste rol, maar weinig vet. Elke dag vet vlees eten is zeker zo bedreigend voor het cholesterolge- halte van het bloed als elke dag eieren eten. Dit betekent niet, dat u al het vlees meteen moet gaan vervangen door eieren, want dan eet u niet gevarieerd. En een gevarieerde voeding staat nog altijd voorop. 5Kun je met eieren verantwoord vlees vervangen? Ja, eieren zijn net als vlees rijk aan eiwit van hoge kwaliteit en be vatten bovendien ook ijzer en vitamine B. Een ei levert 6,5 gram eiwit. En 75 gram rund- vlees of mager var- kensvlees levert 15 gram eiwit. Twee eie ren zijn dus voldoende om 75 gram vlees te vervangen. Eieren zijn bovendien 8711 Verpakkingsperiode: Gew. Klasse: %325 enminste houdbaartot: een makkelijke vlees- vervanger, want u kunt er alle kanten mee uit. De ene keer geeft u een omeletje of roerei, de andere keer een prachtige souffle. Ook in hartige taarten zijn het vaak de eieren die voor het eiwit zorgen. 6Waarom kun je in de magnetron geen eieren koken in de schaal? In de magnetron zou het ei ontploffen. In de magnetron brengen mi- crogolven de watermo- leculen in het voedsel in beweging. De water- moleculen wrijven steeds tegen elkaar en zo wordt het voedsel warm. Een ei wordt niet alleen omringd door een schaal. Zowel rond de dooier als rond het eiwit zit ook nog een stevig vlies. Als de watermoleculen in het ei door middel van de microgolven in bewe ging komen, wordt de spanning al gauw te groot voor deze vliezen. Deze scheuren en om dat dit allemaal heel snel gaat, heeft dit het effect van een ontplof- fing. Als u een ei in de magnetron pocheert of 'bakt', moet u altijd het vlies rond de dooier een paar maal voor- zichtig inprikken met een cocktailprikker. 7 Op welke tempera- tuur moet je eieren bewaren? Eieren moeten worden bewaard op een koele plaats met een con- stante temperatuur tussen 7°C en 13°C. Een kelder is dus de ideale plaats voor eieren. Als die er niet is, dan kunt u de eieren het best in de koelkast bewaren. Liefst in de groentela, want daar is het het minst koud. Bewaar eieren nooit in het eier- rekje in de deur van de koelkast. Door het open- en dichtgaan van de deur schudden de eieren te veel en staan ze ook bloot aan tempe ra tuurverschillen. Bewaar eieren in de koelkast nooit naast sterk ruikende produk- ten als uien of vis. De poreuze eierschaal laat heel makkelijk luchtjes. .door, 't Gevolg is dat de eieren naar uien of vis gaan smaken. Naast de verpakkings datum staat ook altijd een tenminste-houd- baar-tot datum op de doos. Mits goed be waard zijn eieren nog zeker 4 weken na het verpakken houdbaar. Een nadeel van het be waren van eieren in de koelkast is dat ze voor het verwerken in ge- rechten vaak te koud zijn. Laat ze dan zo mo- gelijk van tevoren op kamertemperatuur ko men. 8 Hoe kun je controleren of een ei echt vers is? Als het ei nog in de doos zit, dan zegt de verpakkingsdatum en de tenminste-houd- baar-tot datum iets over de versheid van het ei. Zit het ei niet meer in de doos, dan geven de volgende testjes mis- schien de oplossing: - schud het ei bij uw oor heen en weer; geeft het ei daarbij een duidelijk klokkend ge- luid, dan is het ei oud. - vloeit het eiwit hele- maal uit als u het bo- ven een bord breekt dan is het ei oud. Beide testjes zijn geba- seerd op het feit dat het eiwit vloeibaarder wordt naarmate het ei ouder is. 9 Zijn verse eieren lekkerder van smaak dan eieren die al een tijdje staan? Nee, eieren zijn op hun lekkerst als ze zo'n tien dagen oud zijn. Na het leggen vinden er nog allerlei processen in het ei plaats, waardoor het aroma in het ei wordt ontwikkeld. De eerste drie dagen na de leg zijn eieren nog erg vers en eigenlijk nau- welijks lekker. Overi- gens liggen eieren pas drie tot vier dagen na het leggen in de winkel. U hoeft dus niet te wachten met eten, om dat de eieren nog niet lekker zouden zijn. Op de doos staat de ver pakkingsdatum, dus u kunt altijd zien hoe oud de eieren zijn. 4j AWelke maten eie- I Wren zijn er bij Albert Heijn te koop? In principe heeft Albert Heijn voor zowel leg- batterij-eieren als scharreleieren alle ma ten eieren in zijn assor tment. Elk filiaal kiest zelf welke maten eie ren er verkocht wor den. De voorkeur voor een maat ei is namelijk sterk streekgebonden. Rond Amsterdam zijn grote eieren (nr. 1) erg geliefd, terwijl in an dere streken juist veel om henne-eitjes (nr. 7) wordt gevraagd. Door heel Nederland worden de maten 2 en 3 het meest verkocht. Als kippen voor het eerst een ei leggen is dit nog erg klein, een zogenaamd henne-eitje. Daama worden de eie ren groter. Daarom zijn eieren ingedeeld in de gewichtklassen 1 tot en met 7. Eieren nr. 1 zijn grote eieren, die meer dan 70 g wegen, terwijl eieren nr. 7 min der dan 45 g wegen. Het gewicht van de an dere klassen zit hier tussenin. Het nummer van de klasse staat dui delijk op de verpakking vermeld. Vier-granen-eieren zijn er overigens maar in drie maten: nr,2,3 en 4. Per AH-winkel wordt van deze eieren maar een maat verkocht. De verpakkingsdatum geeft aan in welke periode de eie ren gelegd en verpakt zijn. Mits u de eieren op een koele plaats heeft bewaard, kunt uze tot deze datum probleemloos eten. Eieren worden ingedeeld in gewichtsklassen 1 (meer dan 70 g) tot en met 7 (minder dan 45 g). AllerHande 51

Allerhande | 1989 | | pagina 51