IWat is het verschil tussen scharrel- eieren en vier-granen- scharreleieren? Scharreleieren zijn eie- ren van kippen die mo- gen rondscharrelen en dus niet in een legbat- terij zitten. Ook schar- relkippen lopen niet los over het boerenerf, maar er zijn wel strenge eisen aan hun leefmilieu gesteld. De kippen verblijven in grote schuren met niet meer dan zeven kippen per vierkante meter. In zo'n schuur ligt op een derde van de vloer stro, zand of ander strooisel, waarin de kippen kunnen scharre- len. Verder zijn er vol- doende zitstokken en legnesten aanwezig. Heel belangrijk is ook dat er daglicht is. De kippen leven dus in een natuurlijk ritme en krijgen een nachtrust van ongeveer acht uur. Scharrelkippen krijgen wel hetzelfde voer als kippen in legbatterijen. Dat is niet het geval met kippen die de vier- granen-scharreleieren leggen. Zij worden ge- voed met een zuiver plantaardige voeding, die bestaat uit vier gra- nen (mai's, tarwe, ha ver en gerst), aange- vuld met plantaardige olie. Deze hoogwaar- dige voeding maakt dat de kippen een betere Eieren zijn lekker, bieden ongelooflijk veel mogelijkheden in de keuken en zijn uitstekende vleesvervangers. Maar er zijn veel meer interessante aspecten zoals kleur en voedingswaar- de, die in deze 10 vragen over eieren aan de orde komen. kwaliteit eieren leggen. De schaal is steviger en het eiwit vaster. De eieren zijn, als ze ge- kookt zijn, makkelijker in plakjes te snijden. Zowel gewone schar releieren als vier-gra- nen-scharreleieren zit ten bij Albert Heijn per tien stuks in een bruine kartonnen doos met het garantie-embleem van de Stichting Schar- releierencontrole (een leeuw in een cirkel). Daarom zijn deze eie ren niet per stuk ge- stempeid. Vier-granen- eieren zijn bovendien duidelijk herkenbaar aan de opdruk 'Het Vier-granen-ei' op de verpakking. 2Waarom zijn schar releieren altijd bruin van kleur? In principe kunnen er ook witte scharreleie ren zijn. Albert Heijn heeft gekozen voor bruine scharreleieren en voor witte eieren uit de legbatterij, zodat er ook op het oog een dui delijk onderscheid is. Het is wel zo dat schar- relkiphouders vooma- melijk bruine kippen hebben. Bruine kippen zijn in de regel wat rus- tiger van aard dan witte kippen en daar om makkelijker in een vrij grote groep te handhaven. U merkt dat er inmid- dels over bruine en witte kippen gesproken wordt, in plaats van over bruine en witte eieren. Daarin zit ook het verschil. Bruine kippen leggen in de re- gel bruine eieren en witte kippen leggen witte eieren. Verder is er overigens geen ver schil tussen witte en bruine eieren. Smaak en voedingswaarde zijn hetzelfde. 3Waarom is een eierdooier soms licht en soms donker van kleur? De soort voeding die de kip krijgt is verant- woordelijk voor de kleur van de dooier. Tarwe geeft bij voor- beeld een lichtgele 'V;- dooier, terwijl mai's voor een donkergele, haast oranje dooier zorgt. Ook de smaak van het ei wordt hier- door beinvloed, maar de kwaliteit van het ei zeker niet. Voordat ze verpakt worden, onder- gaan alle eieren voor AH een nauwkeurige kwaliteitscontrole. 4 Hoe zit het tegen- woordig met eieren en cholesterol? Cholesterol is een vet- achtige stof die via dierlijke vetten in ons lichaam komt. Het is een belangrijke stof in ons lichaam voor her- sen- en zenuwcellen, de vorming van hormonen en dergelijke. In de le ver wordt dan ook cho lesterol gevormd. Het cholesterolgehalte in het bloed kan echter te hoog zijn, waardoor men meer kans heeft op het dichtslibben van bloedvaten en daarmee de kans op een hartin- farct vergroot. Roken en een hoge bloeddruk spelen hierbij ook een belangrijke rol. Maar ook erfelijke factoren en stress kunnen van invloed zijn. Bij een verhoogd cholesterol gehalte in het bloed wordt naast gezondere leefregels vaak ook een cholesterolarm dieet voorgeschreven. En 50 AllerHande

Allerhande | 1989 | | pagina 50