GEPECOREERPE VLOERBRODEN BROODBOLLEN VAN 400 GRAM PAASBRODEN Vloerwit met maanzaad Laag, breed witbrood, gebakken op de ovenvloer zonder bakvorm. Gedecoreerd met maanzaad, dat tijdens het bakken wordt meegeroosterd. Hierdoor krijgt dit brood een extra lekkere korst. Vloervolkoren met zemelen Brood van tarwe-volkorenmeel, gebakken op de ovenvloer zonder bakvorm. Bestrooid met platgemalen tarwe-zemelen. Vloersnijder met sesam Laag, breed witbrood, gebakken op de ovenvloer zonder bakvorm. Voor het bakken wordt het brood ingesneden en gedecoreerd met sesamzaad. Het sesamzaad wordt tijdens het bakken geroosterd, waardoor een lekkere korst ontstaat. Tarwebol De bereidingswijze is gelijk aan die van de andere bollen. in plaats van wit wordt bruin tarwemeel gebruikt. Voor de versiering is het brood bestrooid met tarwevlokken. Vloerbruin met tarwevlokken Laag, breed brood van tarwemeel, gebakken op de ovenvloer zonder bakvorm. Versierd met gezonde tarwevlokken. Witte bol Sesambol Rond brood van wit tarwemeel met Rond, wit brood met sesamzaad, dat harde, knapperige korst, gebakken tijdens het bakken wordt geroosterd. op de ovenvloer. De zeer aromatische sesamsmaak trekt in de broodkruim. Maanzaadbol Rond, wit brood met maanzaad, dat tijdens het bakken wordt geroosterd. Het maanzaad versiert en zorgt voor een lekkere knapperige korst. AH-Paasbrood 500 gram Speciaal paasbrood, ruim gevuld met rozijnen, geconfijte vruchten, sukade en 100 gram banketbakkersspijs. Een zakje poedersuiker wordt apart bijgeleverd. Paasstol 750 gram Paasstol gevuld met rozijnen, geconfijte vruchten, sukade en 150 g banketbakkersspijs van extra kwaliteit. Bestrooid met poedersuiker. AH-Paasbrood 1000 gram Luxe Extra rijk gevuld met rozijnen, geconfijte vruchtjes, sinaasappelstukjes, hazelnootstukjes, amandelstaafjes, kaneel en 200 gram pure amandelspijs. AH-Paasbrood 1000 gram Extra groot paasbrood, ruim gevuld met rozijnen, geconfijte vruchten, sukade en 200 gram banketbakkersspijs. Twee zakjes poedersuiker worden apart bijgeleverd. Verpakt in luxe doos. AllerHande 17

Allerhande | 1989 | | pagina 17