Cda...«» 'Nieuw systeem om blikjes bier en fris te openen werkt niet zoals't hoort' Het ziet er niet naafuit dat het oude systeem van de blikjes zal te- rugkeren. Het zoge- naamde 'stay-on-tab- systeem' dat we nu kennen is ingevoerd uit milieuoverwegingen. De losse lipjes van de vroegere bier- en fris- drankblikjes kwamen in grote hoeveelheden in het milieu terecht en zorgden voor nogal wat vervuiling en overlast. Daarom hebben de frisdrank- en bierfabri- kanten in gezamenlijk overleg besloten op het nieuwe systeem over te gaan. Het nieuwe systeem behoort overigens geen problemen te geven en mag zeker geen ver- wondingen aan de vin gers veroorzaken. Oris zijn daar ook geen an- dere berichten van be- kend. Het afbreken van het lipje kunt u wellicht voorkomen door het blikje extra voorzichtig te openen. Voor wat betreft uw opmerking dat na ope ning een stukje metaal in de inhoud van het blikje hangt, is inmid- dels contact opgeno- men met onze leveran- cier. Men zal een en an- der onderzoeken. Op welk moment gaat de houdbaarheids- periode van wijn in? De vermelding van het jaartal op het etiket en de schapsticker van de door u genoemde wijn ontbreekt, omdat de oogstjaren in elkaar over kunnen lopen. De Bergerac die op dit mo ment wordt verkocht, is afkomstig van de oogst van 1987 en nu dus ruim een jaar oud. Het uitgangspunt is, dat de houdbaarheids- termijn op het etiket gerekend wordt vanaf het moment van botte- len. De omloopsnelheid van deze wijn is zeer hoog, met andere woorden: tussen het moment van bottelen en de verkoop in de winkel ligt altijd maar een heel korte periode. U kunt dan ook als richtlijn voor de datum waarop de houdbaarheidsperiode ingaat, veilig de aan- koopdatum aanhouden. Deze Bergerac is vlak. na aankoop al goed drinkbaar, maar na een half tot een jaar heeft de wijn zich nog beter ontwikkeld. Wilt u deze wijn nog langer laten liggen, dan wijzen wij u erop dat de houdbaar- heidstermijn van 5 tot 7 jaar na aankoop wel sterk afhangt van de omstandigheden waarin de wijn wordt bewaard. i rt\\ltafeanse 1 Cola- 7.o'a - 't\ gtes l) onvoorste AHA! Enige tijd geleden is het systeem om blikjes te openen gewijzigd. Nu staan er twee pijltjes op de deksel, aangevend hoe te handelen. Voor mij werkt dit niet echt en is het vaak het geval dat je hetlipjevan hetblikje af- trekt en soms heb je dan een klein gaatje in het blikje. Het volgende wat kangebeuren is datje je vingers opensnijdt. Of het blikje gaat dan wel open, maar een stukje metaal hangt in de drank. Dit laatste schijnt zo te horen maar ik vind het vies. Kuntu nietde oude ma- nier van openen terug- brengen, datgingtoch prima? DHR. H.J.T. TEH. Ik ben een wijnliefhebber en heb ontdekt, o.a. door een wijnproefcursus, dat de wijnen van Albert Heijn vangoede kwaliteit zijn. Nuhebikechtertoch een vraag. Op de wijnen en dan wel op het achtereti- ket, in dit geval de Berge- rac, staan onder de ru- brieken 'Gebruik' en 'Houdbaar' een tweetal tijdvakken genoemd, resp. Vfe-l jaar en 5-7 jaar. Nu is er nergens op de fles aangegeven van welk jaar de wijn is en vanaf wanneer moeten nu deze tijdvakken worden bere- kend? DHR. W.T.P. TEM. 60 AllerHande

Allerhande | 1989 | | pagina 60