5 VRAGEN OVER IHoe kan ik het beste te werk gaan als ik complete maal- tijden wil invriezen? Het invriezen van maaltijden kost u de minste tijd als u van een gerecht twee of meer porties kookt. Een portie eet u die- zelfde avond, de rest vriest u in. Begin met ca. 5 uur van tevoren de diepvriezer op de speciale invriesstand of op de hoogste (koud- ste) stand te zetten. Voor gerechten die worden diepgevroren is het extra belangrijk uit te gaan van verse in gredienten van goede kwaliteit. Tijdens het diepvriezen worden chemische omzettingen door enzymen min of meer stopgezet. Hoe eerder dit gebeurt, hoe beter de kwaliteit van het weer ontdooide ge recht. Na het ontdooien wor den diepgevroren ge rechten opnieuw ver- warmd. Daarom heb- ben ze voor het koken niet de volledige kook- tijd nodig. Reken op on- geveer tweederde van de normale kooktijd. Maakt u tegelijkertijd de maaltijd voor die dag klaar, schep dan het deel dat u wilt in vriezen er na twee derde van de kooktijd uit en kook de rest gaar. De in te vriezen gerechten moeten snel Is een met bloem gebonden saus nog wel mooi dik als hij uit de diepvriezer komt? (Nee!) Moet je gerechten net zo snel ontdooien als je ze hebt ingevroren? (Nee!) Moet je gerech ten die je gaat invriezen korter koken? (Ja!) Hier komen deze en andere vragen plus antwoorden aan de orde, belangrijk voor alle gebruikers van diepvriezers en vriesvakken. worden afgekoeld. Zet de pan in een bak met koud water en roer de inhoud regelmatig door. Laat het gerecht door en door koud wor den voordat u het gaat verpakken. 2 Kan ik in feite elk gerecht zonder meer invriezen? Nee, er zijn ingredien- ten die niet goed tegen diepvriezen kunnen. Daarom is het soms no- dig om een gerecht net iets anders klaar te maken en die ingre dienten pas na het ont dooien toe te voegen. De werking van bind- middelen als bloem en maizena gaat bij voor- beeld tijdens het diep vriezen verloren. In- dien nodig kunnen ge rechten na het ont dooien worden 'bijge- bonden'. Produkten als zure room, mayonaise en melk vlokken uit tij dens het ontdooien. Door sterke kruiden als basilicum, dille, dragon en salie, ui en knoflook worden de diepgevro ren gerechten muf van smaak. A1 deze ingre dienten kunt u dus maar beter pas na het ontdooien toevoegen. Vet heeft invloed op de houdbaarheid van het gerecht. In de diepvrie zer worden vette ge rechten sneller ranzig. Voeg daarom vetrijke ingredienten als slag- room pas na het ont dooien toe. Probeer of het mogelijk is om voor het invriezen het ge- stolde vet van het ge recht te scheppen. 3 Hoe lang kan een gerecht in de diep vriezer worden be- waard en hoe lang moet het worden ont- dooid? Klaargemaakte ge rechten bevatten altijd iets van vet en dat be- perkt de houdbaarheid. De praktijk wijst uit dat u zelf klaarge maakte gerechten be ter niet langer dan drie maanden kunt bewa- ren. Daama gaan ze in kwaliteit achteruit. Plak op elk gerecht een etiket met naam, berei- dingsdatum en uiterste gebruiksdatum. Dan hebt u een goed over- zicht. Vriest u veel in, dan kunt u er zelfs sys- teem in brengen door per produktgroep ver- schillende kleuren eti- ketten te gebruiken. Een diepgevroren ge recht hoeft niet per se te worden ontdooid, maar ontdooien komt wel de kwaliteit ten goede. Wordt een ge recht meteen ver- warmd, dan zijn de randen vaak al heet, voordat het binnenste ontdooid is. In tegenstelling tot het invriezen moet het ont dooien liefst zo lang- zaam mogelijk gebeu- ren. Dit kan door het bij voorbeeld een dag van tevoren al in de koelkast te zetten. Bij kamertemperatuur gaat het iets sneller. Nog sneller gaat het in de magnetron. Zet de magnetron wel op ont- dooistand, anders gaat het ontdooien te onre- gelmatig. 4Waarom is het snel invriezen van ge rechten zo belangrijk? Door snel invriezen ontstaan geen grote ijs- kristallen in het ge recht die de cellen van de ingredienten kapot kunnen drukken. Snel invriezen bevordert u door de diepvriezer bij- tijds op de invriesstand te zetten. Laat de ge rechten altijd helemaal koud worden voordat u ze verpakt en maak er dan bij voorkeur kleine platte pakjes van, waar zo min mogelijk lucht in zit. Lucht isoleert, waardoor het invries- proces wordt ver- traagd. Houdt de in- vriescapaciteit van uw diepvriezer (zie de ge- bruiksaanwijzing) in de gaten en vries niet te veel tegelijk in (niet meer dan 2'/2 kilo per keer). Leg de in te vrie zen gerechten liefst in het speciaal daarvoor bestemde invriesvak, zodat ze niet in aanra- king komen met reeds bevroren gerechten. Die zouden door tem- peratuurschommelin- gen in kwaliteit achter uit gaan. Pas als de ge rechten tot in de kern bevroren zijn (in de praktijk is het handig om uit te gaan van 24 uur later), legt u ze op een andere plaats in de diepvriezer. In een diepvriezer zonder in vriesvak legt u de pak jes op de koudste plaat- senop de bodem of te gen de wanden. 5 Hoe kan ik in te vriezen gerechten het best verpakken? Gerechten moeten in de diepvries worden beschermd tegen uit- droging, kleur- en smaakverlies. De ver- pakking moet daarom damp- en luchtdicht af- sluitbaar zijn en na- tuurlijk bestand zijn te gen lage temperaturen. Is een verpakking niet luchtdicht, dan ontstaat rijp aan de binnenkant van de verpakking. Het gerecht droogt dan aan de oppervlakte uit. De verpakking mag ook geen luchtjes doorla- ten. Anders zouden alle gerechten na het ont dooien ongeveer het- zelfde gaan smaken. Eenpansgerechten kunnen worden ver pakt in (eenmalige) kunststoffen of alumi nium dozen van diep- vrieskwaliteit of kar- tonnen bekers met een paraffinelaagje. Maak porties die u in een keer nodig hebt en neem hier de juiste maat verpakking voor. In een te grote verpak king droogt een ge recht sneller uit. Schep een verpakking ook niet te vol, want tijdens het invriezen zet een gerecht uit. INVRIEZEN AllerHande 49

Allerhande | 1989 | | pagina 49