3 NAGERECHTEN 3 HOOFDGERECHTEN 6?(?oLf nen, mineralen) om uw lichaam goed te laten functioneren. Wei voldoende voedingsstoffen dus, maar wat min der energie, zodat het lichaamsge- wicht stukje bij beetje omlaag gaat. Meestal betekent het dat u hier en daar wat kleine veranderingen in uw eetgewoonten moet aanbrengen. Bij voorbeeld het zoveel mogelijk laten staan van vetrijke tussendoortjes (gebakjes, pinda's, bitterballen) en alcohol. Die benadering vraagt om geduld. Maar de kans dat uw gewicht uiteindelijk ook goed blijft zoals u dat wilt, is veel groter, omdat u echt wat aan uw manier van eten bij- schaaft. Kritisch kijken naar de manier van bereiden Niet alleen de keuze van voedings- middelen is dan belangrijk, maar ook de manier waarop u ze klaarmaakt. In de recepten op de volgende acht pagina's vindt u ideeen voor slanke NIET BANG VOOR BROOD voorgerechten, hoofdgerechten, na- gerechten en lunches. Ze laten zien dat bij het diner de keuze van bij voorbeeld het soort vlees van veel in- vloed is op het uiteindelijke energie- niveau van de maaltijd. Sommige vleessoorten zijn veel vetter dan an- dere en leveren daardoor veel meer calorieen. Ook de manier van bereiden is van invloed. Door matig om te springen met boter, margarine en olie, of door een andere bereidingstechniek te kiezen (bij voorbeeld grilleren in plaats van bakken) maakt u gerech- ten klaar die in verhouding weinig calorieen leveren en wel degelijk erg lekker zijn. Als u zo weloverwogen kookt, geeft het u de mogelijkheid om ook ge- rechten te eten die in eerste instantie niet direct lijken te passen in het menu van een slankelijner. U kunt bij voorbeeld een heerlijke vismaal- tijd vrijwel zonder vet in de magne- tron, in de oven of onder de grill be reiden. Zo'n aanpak maakt de kans veel groter dat u die manier van eten ook langer kunt en zult voihouden. Bovendien kan deze nieuwe eetstijl zo goed bij u gaan passen, dat u daama niet anders meer wilt. BEETJE FEEST Brood, maar ook broodvefvangers als roggebrood, knackebrod, beschuit, kleine broodjes zijn voedingsmiddelen die uitstekend passen in het dagmenu van iemand die wil lijnen. Zij geven een plezierig gevuld gevoel en leveren volop waardevolle voedingsstoffen (plantaardig eiwit, voedingsvezel, B-vitamines). Brood is zekergeen dikmaker, het zijn doorgaans de boter of margarine en het beleg die een broodmaaltijd calorierijk maken. Zorg er daarom voor dat brood de stevige basis van tenminste twee van uw maaltijden vormt, gebruik halvarine (of probeer het eens helemaal zonder!) en wees kritisch bij de keuze van uw beleg. Calorieen of kilojoules? Vroeger gebruikte men het begrip calorieen. De laatste jaren is men overgegaan op het begrip kiloJoule (kJ). Nu worden beide begrippen door elkaar gebruikt, wat erg ver- warrend is. In de praktijk blijkt dat de meeste mensen de voorkeur ge ven aan het begrip calorieen. Daarom hebben wij besloten in Al- lerHande voortaan alleen nog met Calorieen te werken. Als u de hoe- veelheid kiloJoule wilt weten, moet u het aantal Calorieen vermenigvul- digen met 4,2. Udenkthierbijmisschien niet direct aan afslanken, maar deze recepten zijn echt calorie-arm: boeren- koolstamppot met rook- worst, spiraalmacaroni met tonijn-mosselsaus en gegrilleerde kalkoenbief- stuk met ananas. Kijk op bladzijde 16. Wie aan de lijn doet, moet oppassen met toetjes. Maar deze nage- rechten passen perfect in een slankdieet: gevulde appel uit deoven, sinaas- appelgelei en een fruit- shake met biogarde. De recepten voor deze heer lijke toetjes vindt u op bladzijde 18. AllerHande 9

Allerhande | 1989 | | pagina 9