10 ETEN ZONDER VLEES, DAT KAN plantaardige voeding levert vaak te weinig kalk, ijzer, zink en vita- mine B12. Het is daarom aan te raden naast plantaardige pro- dukten ook melk of melkprodukten en eie- ren te eten. 5Mijn kinderen wil- len geen vlees meer eten. Hoe voorkom ik dat ik telkens voor hen apart moet koken? Een probleem waar niet een, twee, drie een kant en klare oplossing voor te geven is. U kunt natuurlijk met uw kin deren afspreken dat u een of twee keer in de week vegetarisch zal koken en dat er op de ander dagen gewoon wordt gegeten. Op die dagen vervangt u het vlees dan alleen voor de niet-vleeseters door bij voorbeeld een vege- tarische burger, een gebakken eitje of een kaasplak of vegetari- sche pizza. Dingen die in ieder geval makke- lijk zijn in te passen in de gewone warme maaltijd. Misschien zijn uw kinderen oud genoeg om af en toe zelf het vegetarisch ko ken voor hun rekening te nemen. 6 In veel vleesver- vangers zit soja- eiwit verwerkt, wat is dat precies? Soja-eiwit wordt ge- maakt uit sojabonen. Dit zijn peuivruchten die oorspronkelijk uit Oost-Azie komen en daar ook al duizenden jaren in tal van vormen gegeten worden. Tahoe en tempe worden bij voorbeeld van soja ge- maakt: tahoe is wit van kleur en heeft een sponsachtige structuur, tempe is een gefermen- teerd sojabonenpro- dukt en is iets donker- der van kleur. Nu wordt soja in veel (sub)tropische gebie- den over de hele we- reld geteeld. Sojabonen bevatten veel eiwit, meer dan de inheemse peuivruchten en het is ook beter van kwaliteit. Dat wil zeggen dat ons lichaam het beter kan benutten. Omdat soja bonen zelf moeilijk te bereiden en niet zo lek- ker zijn, wordt het eiwit eruit gehaald en in andere vegetarische produkten verwerkt. Soja-eiwit zit bij voor beeld ook in de vegeta rische burgers en in Braadmix. 7 Zijn peuivruchten uit blik of pot net zo goed als gedroogde peuivruchten? En op hoeveel moet ik dan per persoon rekenen? Peuivruchten uit blik of pot zijn inderdaad net zo goed als gedroogde peuivruchten. De voe- dingswaarde is vrijwel gelijk. Peuivruchten uit blik of pot zijn in feite al voorgeweekt en ge- kookte gedroogde peui vruchten. Het tijdro- vende weken en koken is al voor u gedaan. In de blikken of potten zit wel toegevoegd zout. Het vocht van voorge- weekte peuivruchten bevat ook goede voe- dingsstoffen uit de peuivruchten. Dus ge- bruik dit ook waar mo- gelijk, bij voorbeeld in bruinebonensoep of in een wat droog uitgeval- len chili con came. Peuivruchten nemen tijdens het weken onge- veer drie keer hun ge- wicht aan vocht op. Voor gedroogde peui vruchten als vleesver- vanger moet u op ca. 75 g per persoon per maaltijd rekenen. Ver- vangen de peuivruch ten ook de aardappels, dan kunt u wel op 100 g tot 125 g rekenen. Dit betekent dat u voor voorgeweekte peui vruchten op 225 g tot 375 g per persoon moet rekenen. Dit komt neer op 1 grote pot of een li- terblik voor 2 personen. 8 Hoe verwerk ik no- ten in een warme maaltijd? U kunt van gemalen hazelnoten, pinda's of amandelen vermengd met verkruimeld brood, ei en bij voor beeld wat tomatenket- chup of currygewiirz- saus een soort gehakt maken, dat u tot schij- ven of balletjes kunt vormen. Hele of grof gehakte walnoten, ha zelnoten of cashewno- ten smaken ook goed in een vegetarisch ge- recht. Voeg ze wel pas op het laatste moment toe, anders worden ze slap en verliezen ze veel van hun smaak. U hoeft de noten niet al- tijd in het hoofdgerecht te verwerken. Het is ook heel lekker om no- ten over een feestelijke gemengde salade te strooien. Ook walnoten smaken lekker over een salade. 9 Is een maaltijd zon der vlees duurder of goedkoper dan een maaltijd met vlees? Dat is in de praktijk om het even. Noten, kaas (vooral de buiten- landse soorten) en spe- ciale vegetarische pro dukten zijn vrij duur. Gedroogde peuivruch ten en eieren daarente- gen zijn weer goed- koop. Als u dit afwis- selt, zal vegetarisch eten waarschijnlijk net zo duur of goedkoop zijn als maaltijden met vlees. Vlees is tenslotte ook niet goedkoop. En ook daar kunt u de duurdere en goedko- pere soorten met el- kaar afwisselen. Hoe vang ik het 'jusprobleem' op? Gebakken kaasplakken en vegetarische schij- ven geven inderdaad geen lekkere jus. Dit kunt u opvangen door er een lekkere (kerrie- of tomaten)saus bij te maken. Ook kunt u een vegetarische jus ma ken. Bak een fijn ge- snipperde ui met even- tueel een paar fijnge- hakte champignons in een beetje boter of margarine goudbruin. Roer er 2 eetlepels room of melk door en voeg een scheutje wa ter toe. Kook de jus even goed door en brengt u deze op smaak met zout en pe- per of kruidenbouillon. Bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding is een uitstekende brochure verkrijgbaar met de titel Eten zonder vlees, dat kan! Hierin wordt duidelijk uitgelegd hoe u goed kunt eten zonder vlees. Ook is onder andere een lijst van kookboeken opgenomen, evenals een adreslijstvan organisatiesdiezich bezig houden met i MOg oat kan vegetarisch eten. Tenslotte biedt de brochure 50 originele menusuggesties met recepten. U kunt de brochure bestellen door f 4,25 over te maken op gironummer 4323700 i© van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag onder vermelding van de titel van het boekje. AllerHande 35

Allerhande | 1989 | | pagina 35