10 VRAGEN OVER Zijn er ook vleesvervangers zonder alternatief tintje? Wat is soja-eiwit precies? Hoe maak je jus als je geen vlees eet? Hoe verwerk ik noten in een warme maaltijd? En nog zes andere vragen over vegetarisch eten. Met de antwoorden natuurlijk. IKom ik als ik geen vlees eet voedings- stoffen tekort? Als u niet zomaar het vlees weglaat en uw dagelijks menu een beetje aanpast aan het geen-vlees-eten, komt u niets tekort. Vlees is rijk aan goede voedingsstoffen: eiwit- ten, vitamines van het B-complex en ijzer. Wilt u geen vlees eten, dan moet u wel over- stappen op andere le- vensmiddelen die ook een of meer van deze voedingsstoffen bevat- ten. Melk, kaas en ei bevatten even ais vlees veel eiwit. Daamaast zijn er ook plantaar- dige produkten die veel eiwit bevatten: ge- droogde peulvruchten, noten, verschillende granen, tahoe (ook wel tofu genaamd) en tem- pe. De verschillende B-vitamines zijn ook in al deze produkten ver- tegenwoordigd. Vooral door gevarieerd te eten kunt u tekorten aan vi tamines en mineralen voorkomen. 2 Wat kan ik eten in plaats van vlees? U kunt eigenlijk alle kanten op, want vlees is te vervangen door eiergerechten, kaasge- rechten, gerechten met peulvruchten als bruine bonen, witte bonen, ka- pucijners en linzen, maar ook door noten (walnoten, hazelnoten, amandelen, pinda's) en Oosterse produkten als tahoe en tempe. Dan zijn er tegenwoordig nog tal van produkten die er speciaal voor zijn gemaakt om het vlees bij de warme maaltijd te vervangen. In de koeling van Al bert Heijn bij het vlees vindt u bij voorbeeld vier verschillende ve- getarische burgers (hamburgers, schnit zels, kebabs en car- re's). Ook Braadmix en burgermix (Zonnatura in reformschap) zijn vegetarische vleesver vangers. U kunt dit droge produkt verwer- ken tot schijven, bal- letjes en 'rul' gebakken vegetarisch gehakt. Hieronder ziet u hoe- veel u (in plaats van 75 gram vlees) van de verschillende vleesver vangers per persoon per maaltijd nodig hebt: eieren 2 stuks kaas 60 g gedroogde peulvruchten 75 g noten 50 g tahoe 100 g vegetarische burger 1 stuk Braadmix y3 zakje 3 Zijn er ook vlees vervangers zonder altematief tintje? Natuurlijk. Veel vlees vervangers zijn prima in te passen in de ge- wone warme maaltijd. brulne vvute bone" En dan hoeft het niet eens altijd een gebak ken eitje, omelet of kaasplak te zijn. Ook met een pittige kaas- saus over de bloemkool of veel geraspte kaas over de spaghetti met tomatensaus komt u vaak al een heel eind. Met eieren en kaas kunt u trouwens tal van lekkere gerechten ma- ken waarin het vlees niet eens wordt gemist. Een luchtige souffle bij voorbeeld of een feestelijke kaasfondue. Ook traditionele ge rechten als erwtensoep of bruine bonenschotel kunt u uitstekend zon der vlees maken. In plaats van spek of worst voegt u dan wat extra knapperige groenten toe. 4 Kan ik zomaar alle dierlijke produkten uit mijn dagelijkse menu schrappen? Nee, dan zal er waar- schijnlijk toch een te kort aan een aantal mi neralen en vitamines ontstaan. Een zuiver VEGETARISCH EIEN >o||and SfJooewicHi 34 AllerHande

Allerhande | 1989 | | pagina 34