P mm ■ra plensregens, zijn de kwaliteitsver- schillen dit jaar erg groot.' Geschillen over water 'Elke keer als ik op de Spaanse plan- tages ben, word ik weer getroffen door de zorg waarmee de bomen worden omringd. De irrigatie bij Voorbeeld is prima geregeld, en dat is niet eenvoudig. Kijk, hier hebben wij slootjes, makkelijk zat. In Spanje zorgt een fijnmazig netwerk van gootjes (acequiaS) ervoor dat fris water uit rivieren, stuwmeren of wa ter van meer dan 200 meter onder de grond, eerlijk verdeeld wordt over de plantages. Dat wil zeggen: als iedere boer zich aan de regels houdt. SPREKENDE VERPAKKING Een strenge organisatie bepaalt wanneer en hoe lang elke sinaasap- pelboer de klep open mag zetten, waardoor het water over zijn plan- tage stroomt. De controle op de nale- ving is streng en dat moet ook, want als een boer die hoger op de helling zit, te veel water neemt, krijgen de lager gesitueerde collega's te weinig. Geschillen worden uitgevochten door het watertribunaal, dat wekelijks in historische kledij zitting heeft onder de poort van de kathedraal Valencia, 't Is een toeristische attractie met in- houd, want reken maar dat men zich aan de uitspraken houdt.' Citroenen; gezond en lekker 'We moeten het ook nog even over ci troenen hebben,' besluit Haagsma, die meent dat er in Nederland te weinig citroenen worden gegeten. 'In zuidelijke landen worden ze veel meer gebruikt, bij ons voomamelijk als er griep heerst. Vreemd, want ci- troensap is heerlijk in salades, cock tails en onmisbaar bij vis. En er zit ontzettend veel vitamine C in. Albert Heijn verkoopt het hele jaar Spaanse citroenen, in netjes van 3 en 5 stuks. Dat kan, omdat de citroenbomen erg lang vrucht dragen en de vruchten met tussenpozen rijp worden. Er kan het hele jaar door worden geplukt. Die citroenen zijn groot, hebben een dunne schil en veel sap. Ze komen uit Bigastro (tussen Murcia en Alican te), van onze vaste leverancier Joa quin Perales.' In het pakstation gaan de sinaasappels uit de kist en op de lopende band. De Chico's gaan in bad, voordat ze hun weg vervolgen naar de eerste controle. Wie regelmatig sinaasappels koopt bij AH, pakt altijd de goede (hand- of pers) door alleen naar de kleur van het netje te kijken. Handsinaasappels zitten in een rood netje. De verpakking van perssinaasappels is groen. Maar er is tegenwoordig ook een blauw net. Daarin zitten de bijzondere Navel Late sinaasappels. Alleen de beste sinaasappels gaan naar AH. In het midden de „thuisblijvers". Deze handsinaasappels gaan in een rood netje of tasje en daarna in echte sinaasap- pelkistjes. Met een heftruck gaan de Chico's naar de vrachtauto, die ze naar Nederland brengt. ■JQ P»SJ Op rollenbanen gaan de Chico's naar de plek waar ze op grootte worden gesor- teerd. AllerHande 29

Allerhande | 1989 | | pagina 29