Met Sour Cream van Mona worden uw gerechten fris en romig. SINAASAPPELS Mona Sour Cream. Romig wordt licht en fris. /won* GEGRILDE KABELJAUW MET FRISSE KRUIDENSAUS (2 personen) Dep de moten vis goed droog. Verwarm de grill voor, beboter een platte ovenschaal en leg de vis hierin. Zet de schaal 10 cm. onder de grill en grilleer de vis aan elke kant ongeveer 7 minuten. Strooi iets zout en peper over de vis en leg de schijfjes citroen hierop. Ontvel de tomaten en snijd ze in plakken. Leg de plak- ken tomaat rondom de vis, strooi er de geraspte kaas over en plaats de schaal nog ongeveer 5 minuten onder de grill. Roer een sausje van de Sour Cream, de fijngehakte kruiden, citroensap, zout, peper en paprikapoeder. Serveer de saus bij de vis en geef er een frisse salade bij. Sinaasappels heten officieel Citrus aurantium sinensis en zijn net als an- dere citrusvruchten familie van de bessen. Ze worden niet geverfd. Het vlammend oranje is puur natuur en wordt veroorzaakt door tempera- tuurverschillen. Op de Spaanse plan- tages is het's nachts veel kouder dan overdag. De bladgroenkorrels in de aanvankelijk groene schil worden daaroor afgebroken en andere kleur- houdende stoffen winnen terrein, het oranje-rode caroteen voorop. Om diezelfde reden zijn Braziliaanse (pers)sinaasappels vaak nogal groen en hard van schil: het is er's nachts bijna even warm als overdag. Kwaliteitscontrole ter plaatse In een subtropisch klimaat groeien citrusbomen het best. De Spaanse plantages beslaan vele honderddui- zenden hectaren langs de Middel- landse Zee, vooral rond Valencia en Castellon. Toch loopt de kwaliteit van de miljarden vruchten die er groeien erg uiteen. De plantages lig- gen in terrasbouw tegen de hellingen en varieren in grootte van anderhalf tot wel twintig hectaren. Elke plan- tage heeft z'n eigen miniklimaat. Daardoor kunnen opbrengst en kwa liteit van de plantages verschillen. Netwerk van tipgevers houdt de situatie bij Pier Haagsma (die met een Valen- ciaanse gehuwd is en dus vloeiend Spaans spreekt) gaat tenminste vier keer per jaar naar Spanje om ervoor te zorgen dat het huismerk Chico al- leen aan de beste vruchten wordt verbonden. 'Je neust rond op de plantages, praat met je contactpersonen neemt de lo- pende zaken door en maakt afspra- ken - ook over verpakking en trans port - voor het komende seizoen. Tij- dens de bloei kun je al een indruk krijgen van de opbrengst en de kwa liteit. Dan ook maak je de eerste af- spraken met de telers. Het gaat aile- maal nog heel tradioneel. Er wordt gerekend in arroba's, manden waar 12,8 kilo citrusfruit in gaat. Kopen doe je 'op stam'. Enrique Martina- varro, onze sinaasappelexpert in Spanje, heeft in elke streek zijn com- pradores, die via een netwerk van tipgevers de stand van zaken op de plantages in de gaten houden. Die permanente kwaliteitscontrole is vooral dit seizoen erg belangrijk. Door de enorme hitte van de afgelo- pen zomer, die afgewisseld werd met WANNEER ZIJN WELKE CITRUSVRUCHTEN TE K00P 2 moten kabeljauw (ca. 150 gr. per stuk) boter zout en peper 2 dunne schijfjes citroen 2 tomaten 2 eetlepels geraspte kaas Saus: 1 bekertje Sour Cream 1 eetlepel fijngehakte peterselie 1 eetlepel fijngehakte bieslook citroensap zout en peper paprikapoeder Het „wonder": de nachtelijke kou voor de verkleuring van groen naar oranje. Handsinaasappels november-mei mei-juni januari-mei juli-september september/november Persinaasappels november-maart maart-mei juni-november Mandarijnen oktober-november november-februari maart-september Grapefruits november-mei mei-november november-mei mei-november Ras Navels Valencia Late Valencia Late, Shamouti Valencia Late Navels Valencia Late Salustianas Valencia Late Valencia Late Satsumas Clementinas zomermandarijnen rood rood Land (merk) Spanje (Chico) Spanje (Chico) Israel (Jaffa) Australie, Argentinie, Uruguay Australie/Argentinie/Uruguay Spanje (Chico) Spanje (Chico) Brazilie Spanje (Chico) Spanje (Chico) Uruguay Florida (Indian River) Argentinie en Califomie Israel (Jaffa) Argentinie Citroenen Albert Heijn verkoopt het hele jaar Spaanse citroenen 28 AllerHande

Allerhande | 1989 | | pagina 28