HET HELE JflflR DOOR EEN KWALITEITSPRODUKT Albert Heijn verkoopt al 25 jaar een bekende Spaanse Nederlander: Chico. Deze vertrouwd klinkende naam behoort al een kwart eeuw tot het exclusieve citrushuismerk van AH. Hoog tijd dus om eens met die sappige huisvriend nader kennis te maken. an elke vier sinaasappels die in Nederland worden gegeten komt er tenminste een van de groente- en fruitafdeling van AH. Dat is niet niks, want we maken er met z'n alien jaarlijks liefst 1,3 miljard soldaat: 1.300.000.000 stuks! We lusten er wel sap van... Gelukkig zijn ze elke dag vers te koop. Dat was vroeger anders, toen citrus echt winterfruit was. Zo rond Sint Nicolaas verscheen de nieuwe sinaasappeloogst. Mandarijnen kwa- men met de donkere dagen voor Kerstmis. En als oranje eenmaal de boventoon voerde op de fruitschaal, was het seizoen al weer bijna voor- bij. Van de boom direct naar de winkel Sinaasappels zijn er tegenwoordig al- tijd. Hetzelfde geldt trouwens voor grapefruits en citroenen. Met man darijnen gaat het dezelfde kant op. Die zijn er al bijna het hele jaar. Hoe krijgt AH dat voor elkaar? Pier Haagsma, AH's hoofd inkoop- /verkoop groente en fruit: 'Niet door een deel van de oogst op te slaan. Dat wordt vaak gedacht, maar daar is geen sprake van. Si naasappels rijpen uitsluitend aan de boom en dat is ook de enige plek waar ze bewaard kunnen worden. Niet te lang overigens, want dan dro- gen ze uit. Ons Spaanse citrusfruit is altijd vers. Elke mandarijn, citroen of sinaasappel die we verkopen, hing een paar dagen daarvoor nog aan de boom! Thuis bewaren kan wel, maar de vruchten worden er niet beter van. Zodra ze van de boom worden geknipt - ja, dat gebeurt inderdaad met een schaartje - stopt het rij- pingsproces. Dan zijn ze af.' Oogsten van zuid naar noord 'De meeste citrusvruchten die we verkopen, komen uit Spanje. De vruchten op de zuidelijkste plantages NIEUWE SOORT: NAVEL LATE' zijn het eerst rijp, maar niet alle- maal tegelijk. Daar kun je dus een tijdje mee vooruit. Zijn de bomen leeg, dan stappen we over op planta ges die wat noordelijker liggen en zo ga je verder. Van zuid naar noord. Verder hangt de oogsttijd ook van het ras af. Het is allemaal goed uit- gekiend in Spanje en zo komen we een heel eind het jaar door. En als het in Spanje echt op is - van augus- tus tot november - dan halen we si naasappels uit Australie, Argentinie en Uruguay.' Nederland: wereldkampioen persen 'Valencia Late is in de 'navelioze' maanden een uitstekend altematief. Dit ras wordt in Spanje geteelt, maar ook in Israel, Australie, Argen tinie en Uruguay. Je moet wel goed selecteren. Er zitten eersteklas handsinaasappels bij, om zo te eten dus, maar ook typische perssinaas- appels en een kwaliteit daar tussenin (voor hand en pers). Goede perssi- naasappels zijn trouwens ontzettend belangrijk, want nergens wordt zo veel geperst als in Nederland! Ik snap dat best, want wat is er nou lek- kerder dan vers sap?' 'Ondanks het toenemende gebruik van kant-en-klare vruchtesappen blijft de verkoop van perssinaasap- pels stijgen. We verkopen elke week 150.000 netten van 2,5 kilo. De groene netten. Die pakken de klanten blinde- lings. Het sap is zoet en oranje en als je goed perst, haal je er 1,25 liter sap uit; de helft van het gewicht.' SINAASAPPELS Enkele jaren geleden trof Adrian Gil, een citrusstruikenkweker uit het dorpje Alcanar (bij Vinaroz, Valencia) aan een tak van een van zijn jonge navelstruiken een paar bijzondere sinaasappels aan. Een spontane 'mutant' die de naam Navel Late kreeg. Die struiken zijn vermeerderd en AH's sinaasapppelvriend Enrique Martinavarro heeft dit jaar beslag weten te leggen op een paar nieuwe plantages waar deze latertjes inmiddels geoogst kunnen worden (bij Valencia en in Huelva, tussen Jerez de la Frontera en de Portugese grens). Deze late navels (die dit jaar vroeg zijn door de bizarre weersomstandigheden in Spanje) zijn nog zoeter en nog sappiger en de schil is nog dunner dan die van de toch al heerlijke 'gewone' Chico- Navels. Ze hebben een nadeel. Aan een late navelboom groeien maar half zo veel sinaasappels als aan een gewone. Daarom zijn ze ook iets duurder. U herkent ze aan het blauwe net. Tijdens de pkik gaan de manden „arro- ba's" if en aan: in elke mand gaat 12,8 kilo sinaasappels. 26 AllerHande

Allerhande | 1989 | | pagina 26