fi iW koelkast bewaren. Haal ze er wel weer minstens een half uur voor het opdienen uit, zodat ze op tempera- tuur kunnen komen. U kunt de kaas dan alvast uit de verpakking nemen en op de schaal of plank rangschik- ken. Koude kaas heeft minder smaak en aroma dan kaas op kamertempe- ratuur. Bovendien is koude kaas niet smeui'g. Lekker met fruit en noten Een kaasplateau laat zich uitstekend combineren met fruit. Bij een kaas plateau als tussengerecht kunt u bij voorbeeld een trosje (witte) druiven of een paar lychees op de bordjes met kaas leggen. Het kaasplateau als besluit van de maaltijd kunt u opsie- ren met trosjes druiven en manda- rijntjes. Ook peer smaakt heel lekker in com- binatie met kaas. Een stukje peer tussen twee kaassoorten door neu- traliseert bovendien de smaak. Een mandje met noten om te kraken past er prima bij en verhoogt bovendien de sfeer. En natuurlijk geeft u er crackers, melbatoostjes, roggebrood- rondjes en eventueel ook vers stok- brood bij. Bij een buffet met een kaasplateau mag stokbrood zeker niet ontbreken. Heel leuk bij zo'n buffet zijn ook kleine voorgebakken partybroodjes, die u er versgebakken bij kunt ge- ven. Wat drinkf u bij „lichte" en wat bij pittige kaas? Wijn is de ideale metgezel voor kaas. Voor een tussengerecht kunt u er het staartje rode wijn van het hoofdge- recht bij geven. Maakt u er een nieuwe fles bij open, laat de smaak van de wijn dan aansluiten bij de smaak van de kaas. Kies voor een plateau met een licht karakter ook een lichte wijn. Dit mag zelfs een witte wijn zijn, zoals een droge of halfdroge Duitse wijn of een Elzasser. Of kies voor een lichte Beaujolais. Bij een wat pittiger kaas plateau kunt u voor een Bordeaux of een Bourgogne kiezen en bij een pla teau met echt pittige kazen is een zware Bordeaux of Bourgogne de aangewezen keuze. U kunt ook halverwege het plateau overschakelen op een wat zwaardere wijn. Vooral bij pittige blauwschim- melkaas is een glaasje rode port (bij voorbeeld Conqueror LBV 1982 port) erg lekker. Ook een zoete dessert- wijn (Sautemes bij voorbeeld of Chateau Belingard Monbazillac) of een glas cream sherry smaken uit stekend bij pittige kazen. «tj ow»w V-tA Frans kaasplateau als dessert 1. Port Salut 2. Verse geitekaas, Montrachet 3. Roombrie ofCamembert 4. Verse roomkaas met kruiden en knoflook (AH Huismerk, Bressot) 5. Rambol met noten 6. Roquefort Kinderkaasplateau 1. Verse roomkaas met ananas 2. Chalet de Berger (verpakte puntjes smeltkaas) 3. Roombrie 4. Jongbelegen Goudse kaas (met komijn) AllerHande 75

Allerhande | 1988 | | pagina 75