Een kaasplateau als besluit van 'n feestelijke maaltijd: de Fransen kunnen niet zonder. En ook bij ons komt dit gebruik steeds meer in zwang. Vaak als tussengang na het hoofdgerecht en voor het zoete dessert, Een leuk idee voor het kerstdiner. Door een informeel etentje met vrienden is een kaaspla teau een ideaal besluit. Ge- zellig lang natafelen wordt dan iets vanzelfsprekends. Bij een echt diner met meer gangen kunt u tussen het hoofdgerecht en het zoete dessert een plaatsje inruimen voor een klein kaasplateau. Geef dan voor een evenwichtig menu ook twee voorge- rechten, bij voorbeeld een koud voor- gerecht en een soep. Een kaaspla teau doet het overigens ook uitste- kend bij een buffet met zowel koude als warme gerechten. Een klein kaasplateau tussen het hoofdgerecht en het zoete dessert be- staat uit niet meer dan drie tot vijf soorten kaas. Is het kaasplateau te- vens het besluit van de maaltijd, dan kan het iets uitgebreider. Neem dan vijf tot zeven verschillende soorten. Een kaasplateau bij een buffet mag wel uit negen soorten kaas bestaan. Reken voor een tussengerecht of dessert op in totaal 40 tot 60 gram kaas per persoon. Voor een buffet neemt u niet meer dan 50 gram per persoon. Variatie in smaak en structuur Op een goed uitgebalanceerd kaas plateau zijn alle kazen verschillend van smaak en structuur. Een plateau van vijf kazen bestaat bij voorbeeld uit een zachte verse roomkaas, een smeulge jonge kaas of roomkaas, een iets pittige en stevige belegen kaas en een echt pittige, harddroge of korrelige kaas. Het individuele ka- rakter van elke kaas komt het best tot zijn recht als de verschillende ka zen in volgorde van mild tot pittig worden gegeten. Zo moeten ze ook op het bordje worden gerangschikt. Op een schaal of op bordjes Voor een kaasplateau bij een buffet en ook als hoofdgerecht kunt u de ka zen netjes rangschikken op een mooie plank. Leg bij elke kaas een eigen mesje. Dan voorkomt u dat de kazen via het mes naar elkaar gaan smaken. Een kaasplateau als besluit van een etentje komt op een mooie platte schaal beter tot zijn recht dan op een plank. Is het kaasplateau een tussen gerecht, dan kunt u de verschillende soorten kaas ook in porties snijden en op bordjes serveren. Ook voor een buffet is het vaak handig om de kaas- soorten in porties te snijden. Kaas op temperatuur laten komen Zeker als u de kaasjes enkele dagen van tevoren koopt, moet u ze in de Nederlands kaasplateau als tussengerecht 1. Verse roomkaas (Mon Chou) 2. Zaanlander mild of IJsselkaas 3. Kernhemmer kaas 4. Boeren bieslookkaas 5. Overjarige Goudse kaas 74 AllerHande

Allerhande | 1988 | | pagina 74