Een merk waar je blind op kunt va- ren, vergelijkbaar met het Israeli- sche merk Carmel. Telen volgens planning was de be- doeling. Eerst onderzochten we welke - uiteraard Hollandse - rassen en varieteiten geschikt waren voor de grond en voor de periode waarin Nederland geen bloemkool levert. In 1981 was Fano definitief terug van weggeweest. Twee jaar later gingen de boeren ook broccoli telen voor AH. Jaar in jaar uit werd de produk- tie aangepast aan de behoefte en zochten we naar nog betere rassen. Dat is een permanent proces gewor- den. Maar een feit blijft: het zaad komt uit Holland. De Codma schrijft dat voor aan de aangesloten boeren.' Hollandse kloontjes Hans Vet neemt ons mee naar het wetenschappelijk laboratorium in de stad Cesena, een onderdeel van de Landbouwuniversiteit, waarmee de producenten nauw samenwerken. 't Is een grote, koele, ondergrondse we- reld. Laboranten in smetteloos wit werken geconcentreerd in steriele kasten. Ze 'klonen' (zeg maar: een modeme variant van stekken) de mooiste en sterkste kolen. In weck- 'potjes met voedzame oplossingen groeien de kloontjes op tot plant- goed, dat later een serie van die- zelfde mooie, sterke kolen oplevert en eersteklas zaad produceert. Zo blijft de kwaliteit van het - Hollandse - zaad optimaal. Het gaat hier dus om vermeerdering met behoud van kwaliteit, maar er wordt ook gewerkt aan verdere ver- betering van de kwaliteit en aan de ontwikkeling van nieuwe rassen. Vrachtwagens zonder chauffeur Terug in het pakstation van Codma, zien we een grote truck met opleg ger van het Nederlandse intematio- nale transportbedrijf Moeijes op het parkeerterrein. De kolen die we van- ochtend vroeg nog op het land zagen staan, kunnen elk moment aan hun reis naar Nederland beginnen. Hans Vet: 'Het zijn ultramodeme vrachtwagens, maar zonder chauf feur.' Als wij hem niet begrijpend aankijken, legt hij glimlachend uit dat de man achter het vrachtwagen- Het duurt een half jaar voor 'n zaadje een oogst- rijpe bloemkool wordt. Maar dan gaat het snel: maandag op het land, woensdag bij u op tafel! Het pakstation: de kolen worden gesorteerd op grootte en kwaliteit, bladeren en stronk worden gekapt en dan kunnen ze in een houten kratje. De maat van de kool varieert van 6 tot 18 (het1 aantal kolen dat in een kratje past). AH wil al- leen maat 8. niet te groot en niet te klein. Deze truck met oplegger brengt twaalfduizend bloemkolen naar Nederland. ONDER DE PANNEN Een beetje bloemkool is tegenwoordig een zelfdekker. Een rare uitdrukking misschien, maar wel treffend. Vroeger werd elke bloemkool afgedekt met z'n eigen bladeren om de kool wit te houden. Dat was handwerk. Een moderne bloemkool drapeert z'n bladeren zelf om z'n kern. Dat spaart tijd en geld. AllerHande 69

Allerhande | 1988 | | pagina 69