HOLLANDSE BLOENKOOL EN BROCCOLI OOK MET KERSTMIS V? Albert Heijn verkoopt het hele jaar door Hollandse bloemkool en broccoli. Al hangen er duimdikke ijspegels aan de dakgoot en heeft de vorst zich diep in de grand genesteld. AH heeft die lekkere Hollanders elke dag vers in huis. Als het hier te koud is, komen ze gewoon uit Italie. Ians Vet, bij Albert Heijn inko- per van groente en fruit, nam AllerHande begin december mee naar de Italiaanse provincie Marche. 't Is de geboortestreek van de beroemde componist Rossini, maar ook van de bloemkooltelers van Italie. Hans vliegt er gemiddeid drie keer per jaar heen om te kijken hoe de oogst voor AH erbij staat. Hij spreekt vloeiend Italiaans. Geen overbodige luxe, want de bloemkool- specialisten besteden hun tijd en hun aandacht liever aan de teelt dan aan vreemde talen. Fano: eenplaats met een mild klimaat Ons reisdoel is Fano, een lief vissers- plaatsje aan de Adriatische zee, zo'n vijftig kilometer ten zuiden van het drukke Rimini. Fanum Fortunae heette de nederzetting in de oudheid, een naam die verwijst naar de tern- pel voor Vrouwe Fortuna, de godin van het geluk. In de zomer is het een nog amper ontdekt vakantieparadijs, vooral voor gezinnen die veilige zandstranden en een mild klimaat zoeken (Fano Riviera). De heuvels in het achterland glooien vriendelijk in de richting van de Apennijnen. De besneeuwde toppen zijn vanuit Fano zichtbaar. De grond tussen zee en bergen is vruchtbaar. Hollandse bloemkool en broccoli groeien er dat het een lust is, ook al heet die bloemkool tijdelijk cavol- fiore (cavol=kool, fiore=bloem). De ontdekking: het 'West-Friesland' van Italie Echt warm is het in Fano niet in de cember. Het sneeuwt soms een beetje, maar het kwik blijft boven nul. Voor de groenten is het net lek- ker. Als we in de vroege ochtend - met ijskoude tenen in grote Ita liaanse rubberlaarzen - door de ak- kers ploegen, waar de oogst in voile gang is, vertelt Hans Vet, hoe dit over op granen en mat's en AH raakte aangewezen op een ander groot Europees bioemkoolgebied: Bretagne. Dat wil zeggen: voor de maanden dat er in Nederland geen bloemkool verkrijgbaar is, want groenten van eigen bodem staan vanzelfsprekend nummer een op onze verlanglijst. In de wintermaanden kocht AH dus Franse kolen in. De trots van de Franse boer steeg met de omvang van zijn kolen. Maar groot betekent niet per definitie ideaal. AH kon geen afspraken maken met de Franse boeren voor een ontwikkeling van nieuwe rassen daar. Zij wilden vast- bloemkoolavontuur begon: 'Rond 1970 ging Albert Heijn recht- streeks importeren. We reisden heel Europa af om de mogelijkheden te verkennen. In 1972 ontdekten we een landbouw-cooperatie in Fano, dat het West-Friesland van Italie bleek te zijn: een typisch koolgebied. De aan- gesloten boeren werkten heel tradi- tioneel. Ze leverden bloemkolen compleet met hun kolossale blade- ren.' Franse boeren leveren grote kolen 'In de loop van de jaren zeventig raakte het gebied rond Fano in de versukkeling. De boeren stapten houden aan eigen tradities en ver- kochten hun produkten alleen aan de hoogste bieder op een veiling. Boven- dien liep de kwaliteit van die wel erg grote exemplaren achteruit door in- teelt. We moesten dus op zoek naar een nieuwe leverancier voor onze bloemkolen in de winterperiode.' De come-back van de cavolfiore 'Ondertussen nam de behoefte aan kleinere kolen enorm toe doordat er steeds meer kleinere huishoudens kwamen. Met weemoed dachten we terug aan de cooperatie in Fano, bloemkooltelers van huis uit nota bene! We zijn met die oude vrienden gaan praten en hebben hun coopera tie als het ware van zolder gehaald, afgestoft en nieuw leven ingeblazen. We zijn met z'n alien gaan brainstor- men over een frisse, nieuwe en mo- deme aanpak. Daaruit is de Codma ontstaan (Consorzio Ortoflorofrutti- colo del Medio Adriatico). Om de kwaliteit van de produkten uit het gebied rond Fano goed onder de aandacht te brengen werd een kwali- teitsmerk ontworpen: Fanofiore. H; j MILAAN LOGNA Aan de Adriatische Zee ligt Fano, het 'West- Friesland' van Italie. OUD ALS DE WEG NAAR ROME Broccoli is een veredelde bloemkoolsoort die oorspronkelijk uit Klein-Azie komt. Via Italie, waar broccoli al in de 17e eeuw volop werd verbouwd, begon de groente aan z'n opmars over de hele wereld. De smaak is fijner en pittiger dan die van bloemkool. De malse Stengels hebben iets weg van asperges, wat de Duitse naam Spargelkohl verklaart. Deze bloemkool en broccoli van Hollands zaad komen in de winter uit Italie. 68 AllerHande

Allerhande | 1988 | | pagina 68