SHERRY BELANGRIJKE KEUKENS ZO ETEN DE CHINEZEN ZELF OSBOEa Osborne medium-dry sherry. Goudgeel van kleur, niet uitgesproken droog, maar ook niet te zoet van smaak. Geschiktalsaperitief enalsdrankje's avonds. Fles 0,7 liter f 7,75. aS a? O Z os 1L AMIGU 17o/E^-SHERRY-«Bt-cie> koks'in Shanghai een delicatesse. De keuken van Shanghai is iets vet- ter dan die van Kanton en Sichuan. Zachtjes braden en sudderen is de geliefde kooktechniek, maar dat le- vert wel sappige, smaakvolle gerech- ten op. Behalve vis worden altijd verse groenten en rijst gegeten. Shanghai is een echte werkstad, waar op elke straathoek snacks ver- kocht worden voor wie geen tijd heeft om te lunchen. Het noorden - Peking en de boerenkeuken In het noorden met z'n lange, strenge winters zijn granen - verwerkt tot mie en soortgelijke noedels - voed- selbron nummer een. Ze zijn er in alle soorten en maten. Zomerproduk- ten zijn er maar even en worden in- gemaakt (groenten en fruit) of ge- droogd (vlees) voor de winter. Be halve mie zijn drie ingredienten ken- merkend voor de noordelijke keu ken: sojasaus, lente-uitjes en knof- look. Een geliefde 'snack' zijn dam- pende, gestoomde broodjes, met vlees en groente, een gezonde varia- tie op de hamburger. Onmiskenbaar zijn de invloeden van de moslims die er bleven wonen. De lamsstoofpot is daar een beroemd voorbeeld van. De keuken van het noorden is gebaseerd op de boeren keuken, maar ook op de hoofdkeuken van Peking. Vooral onder de heer- schappij van de Mandsjoes, die drie eeuwen aan de macht waren, was Peking een waar luilekkerland. En in die tijd ontwikkelde zich de tot op he- den befaamde keizerlijke keuken. Vaak werkten er meer dan 200 koks in de keuken van de Verboden Stad. Uit het hele land kwamen ze naar Peking om naam te maken. Datzelfde, naam maken, kunt u ook, al is het waarschijnlijk niet in Pe king. Het Chinese Kookboek van Al bert Heijn helpt u op weg. Stap voor stap. De eerste stap is uiteraard naar de winkel... U5 w 21 2 ia C 1 PRODUCT OF SPAIN Vlees, kip en vis Rundvlees is schaars in China. Er is weinig weidegrond en de runderen die er zijn, werken meesta! mee in de landbouw, achter de ploeg. Rundvlees wordt er daarom weinig gegeten. Zuivelprodukten evenmin. Kinderen worden grootgebracht met sojabonenmeik. Chinezen eten als vlees hoofdzakelijk varkensvlees en kip en daarnaast ook vaak vis. Er zijn duizenden kip- gerechten en kippebouillon wordt tot de laatste druppel gebruikt. Het Chinese woord voor vis (yu) betekent ook 'overvloed'. Dat zegt genoeg. Chinezen eten het graag. Eend en ander gevogelte zijn echte specialiteiten. In vegetarische gerechten zorgen tahoe en sojaprodukten voor de eiwitten. Groenten en fruit De Chinese keuken is een van de gezondsteterwereld. Dagelijks komen er verse groenten op tafei, bijna altijd meer dan een soort. Chinezen zijn kritische consumenten en kopen alleen knisperend verse groente. In China worden groenten en vruchten uit bijna de hele wereld verbouwd. En alle eetbare delen worden gebruikt, bij voorbeeld ook de stelen en blaadjes van broccoli. Het Boeddhisme gaf een forse impuls tot vindingrijk vleesloos koken, maar voor miljoenen arme boeren en boerinnen was het gewoor bittere noodzaak om zonder vlees toch gezonde en vooral lekkere maaltijden te componeren. Rijst en mie Energie (koolhydraten) haait de Chinees uit rijst of mie. In het zuiden eten ze hoofdzakelijk rijst. In het noorden mie. Mie wordt gemaakt van rijstmeel of tarwebloem. In allerlei vormen: dik of dun, plat of rond, in vellen, slierten of repen. Het wordt op veel manieren klaargemaakt: gebakken, gestoofd, gekookt en gefrituurd. Rijst of mie zijn een vast, onderdeel van elke maaltijd. Peking-eend Peking-eend is ook in China een delicatesse. U kunt deze specialiteit nu zelf thuis bereiden. Hoe dat allemaal moet, kunt u lezen op bladzijde 37. En uiteraard wordt Peking-eend ook in Het Chinese Kookboek uitgebreid beschreven. AlierHande 29

Allerhande | 1988 | | pagina 29