CHINA EEN LAND ON TE PROEVEN DE ZES BASIS-INGREDIENTEN VAN DE CHINESE CHEF: Vooral de groente-afdeling overrom- pelde hem en dat is eigenlijk niet verwonderlijk als je weet dat Chine- zen een beetje 'groente-gek' zijn. Eerst boodschappen doen, dan iets 'bedenken' In China weet je nooit precies wat er op de markt te koop zal zijn. Het gaat er dus niet om welke produkten je kiest, als ze maar goed vers zijn. Verpakken is er niet bij. Het is er heel gewoon om over straat te lopen met een bos raapstelen en een vis aan een touwtje. Op weg naar huis of in de keuken bedenk je pas wat je er- mee gaat doen. Met bijna dezelfde ingredienten kun je heel verschillende gerechten ma- ken. Dat zult u ook merken in het kookboek. De lijstjes ingredienten lijken vaak sterk op elkaar. Toch rolt er telkens weer een totaal ander ge- recht uit. Niet eens zozeer door het gebruik van kruiden als wel door de verschillende kooktechnieken (waar- over u elders in deze AllerHande meer kunt lezen) en de toevoeging van scheutjes en schepjes smaakma- kers: de gewone dingen die we al eerder noemden en de zes ingredien ten van Chinese Chef. De basis-ingre- dienten zijn vrij lang houdbaar. Wie ze in huis heeft, kan alle kanten op. Chinees koken: anders, maar niet moeilijk Chinees koken is anders, maar niet moeilijk. En het bereiden van een Chinese maaltijd hoeft niet langer te duren dan het klaarmaken van een Hollandse pot. Het feitelijke koken is meestal een kwestie van minuten. De voorbereiding neemt nog het meeste tijd in beslag. Alle ingredien ten moeten voor het grijpen staan en alles wordt in 'hapklare' stukjes ge- sneden. De reden daarvan is simpel: in China eet men met stokjes en kan dus het eten niet, zoals bij ons, op het bord in stukjes worden gesneden. Wie creatief is, kan zich in dat snij- werk mooi uitleven. In China worden alle ingredienten van een maaltijd in dezelfde vorm gesneden (bij reepjes vlees horen reepjes groente). Alle gerechten komen tegelijk op tafel Maaltijdgangen zijn in China onbe- kend, behalve bij voorbeeld op staatsiebanketten en dat soort mo- menten. Soep wordt meer als drank gezien. Alle gerechten komen tege lijk op tafel, zo van het vuur. De tafel wordt dus van tevoren gedekt en iedereen zit klaar om aan de maal tijd te beginnen. Chinezen zijn meestal geen 'opscheppers'. Ieder krijgt een kommetje rijst en pakt zelf met z'n stokjes hapjes van de schalen met verschillende gerechten. Hoeveelheden worden meestal niet aan het aantal eters aangepast. Dat kan ook vaak niet, want je kunt maar een beperkte hoeveelheid roerbak- ken in de wok. Dat wil niet zeggen dat gasten op een houtje moeten bij- ten, integendeel: als er meer eters zijn, wordt het aantal gerechten ge woon uitgebreid! Afwisseling van smaken in een maaltijd Bij het samenstellen van een maal tijd wordt wel altijd rekening gehou- den met een afwisseling van smaken. Wij zijn gewend of zoetig te eten of scherp. In China telt de combinatie en die is te herleiden tot yin en yang, de twee-eenheid van het bestaan, waarvan het hele leven in China is doordrenkt. Yin staat voor vrouwe- lijk, zacht en meegevend (lente-uit- jes, stomen), yang is mannelijk, hard en krachtig (gember, roerbakken). Mild en pittig horen dus onlosmake- lijk bij elkaar. Geen zoet zonder zuur. Die tegenstellingen komen tot uitdrukking in de maaltijd, maar ook in afzonderlijke gerechten. Italie's pasta komt eigenlijk uit China Meer dan vijfduizend jaar geleden legden 'oer-keizers' de basis voor de grote Chinese voedselcultuur. Het zijnmythische, goddelijke figuren: de jager-visser Fu Shi vond het koken uit, de veeboer Shen Nung ontwik- kelde de ploeg, de hak en de veever- zorging, en de landbouwer Huang Ti, de Gele Keizer die nog steeds wordt vereerd, kwam op het idee graan te planten en het met een vijzel tot meel te vermalen. Gezond en lekker voedsel staat al vanaf de Oudheid hoog op het prioriteitenlijstje van iedere Chinees. Toen de Italiaanse ontdekkingsreiziger Marco Polo in de 13de eeuw door het Chinese rijk trok, raakte hij onder de indruk van de hoogstaande beschaving. Europa was nog ondergedompeld in de duis- tere Middeleeuwen. Hij nam dan ook veel produkten mee naar huis die in Europa totaal onbekend waren. Noe- dels van tarwemeel bij voorbeeld, die toen al in Peking werden gege- ten. Italie dankt er zijn pasta aan. China is een werelddeel op zich De Chinese keuken bestaat eigenlijk niet, in. ieder geval niet zoals we dat kennen van de Franse keuken. In China is er daarvoor te veel variatie. Logisch ook: het land is net zo groot als Europa, waar het eten in buurlan- den als Duitsland en Frankrijk al sterk van elkaar verschilt, om van uitersten als Noorwegen en Italie maar te zwijgen. China is een we relddeel op zich dat zich over ver schillende klimaatzones uitstrekt: van de barre winters in het noorden tot de tropische overvloed van het zuiden, van de zeeen in het oosten tot bergketens en woestijnen in het wes tern In elke streek voeren andere produkten de boventoon. Mie in het noorden, rijst in het zuiden. Sojasaus Gemaakt van onder meer, gefermenteerde sojabonen, zout en bloem. Absoluutonmisbare smaakmaker in de Chinese keuken en niet te vervangen door ketjap. Sesamolie Geperst uit geroosterde sesamzaadjes. Fijn, nootachtig srriaakje. Wordt vooral gebruikt als smaakmaker, niet als bakolie. Op koele plaats onbeperkt houdbaar. Hoisinsaus Dikke, zoet-pikante saus, gemaakt van zoute zwarte bonen, bloem, suiker, azijn, knoflook, en kruiden. Om gerechten te kruiden en als dipsaus. Afgesloten in koelkast ongeveer 1 jaar houdbaar. Oestersaus Donkerbruine pikante saus, gemaakt van oesterextract. Om gerechten te kruiden en als dipsaus. Afgesloten in de koelkast ca. 6 maanden houdbaar. Gedroogde Chinese paddestoelen Een soort grote gedroogde champignons. De steel is niet te gebruiken. Voor gebruik wassen en een half uur weken in warm water. Het weekvocht kan in een saus worden gebruikt. Gezouten zwarte boontjes Dit zijn gezoute gefermenteerde soiabonen. Voor gebruik altijd wassen in koud water. Afgesloten in de koelkast ca. 9 maanden houdbaar. En sherry als perfect alternatief voor rijstwijn Sherry wordt vaak gebruikt in marinades. Eigenlijk moet je daar rijstwijn voor nemen, maar sherry is zo'n perfecte vervanger dat Chinezen in het buitenland dat ook gebruiken als ze geen rijstwijn te pakken kunnen krijgen. Sherry (medium dry) is wel zo makkelijk als je niet dagelijks Chinees kookt. AllerHande 25

Allerhande | 1988 | | pagina 25