VERRASSEN NET YOGHURT dingsstoffen zijn nog wel in de melk (en dus ook later in de yog hurt) aanwezig. Per portie levert Bulgaarse yoghurt dus meer voe- dingsstoffen dan ge- wone yoghurt. Bul gaarse yoghurt is ook wat vetter en daardoor zachter en romiger van smaak dan gewone yoghurt. Bulgaarse yoghurt is te koop in kleine bekertjes van ya liter. Voor magere Bul gaarse yoghurt geldt hetzelfde als voor ge wone Bulgaarse yog hurt. Het enige verschil is dat voor magere Bul gaarse yoghurt een in- gedikte, 'magere' melk wordt gebruikt. De smaak van magere Bulgaarse yoghurt is romiger dan van ge wone magere yoghurt. Toch zit er bijna geen vet in. Magere Bul gaarse yoghurt zit in plastic bekers van >/2 li ter. Overigens is Bul gaarse yoghurt ook dik- ker dan gewone yog hurt, omdat deze yog hurt in de verpakiting rijpt en dus een stand- yoghurt is (zie vraag 3). 5 Zit er veel verschil in calorieen tussen voile en magere yoghurt? Ja, voile yoghurt wordt bereid uit voile melk en bevat 3,5% vet. Voor magere yoghurt wordt magere melk gebruikt. 'Verrassen met yoghurt' is de titel van een kookboekje van het Nederlands Zuivelbureau met ruim 100 recepten met yoghurt. Deze bij de boekhandel (en nu ook tijdelijk bij Albert Heijn) verkrijgbare uitgave telt 96 pagina's en kost f 5,95. In het boekje zijn zowel feestelijke als alledaagse recepten opgenomen, koud en warm, en zowel van Nederlandse als van buitenlandse herkomst, Ook wordt aandacht besteed aan dips, dressings en dranken op basis van yoghurt. Magere yoghurt bevat daardoor nauwelijks vet (0,1%). Dit scheelt ongeveer de helft aan calorieen. Voile yoghurt levert per deciliter 250 kilo- Joules (60kCal) en ma gere yoghurt maar 130 kiloJoules (30 kCal). Ook het verschil in ca lorieen tussen Bul gaarse en magere Bul gaarse yoghurt is groot: Bulgaarse yog hurt levert 380 kiloJou les (90 kCal) per decili ter en magere Bul gaarse yoghurt 220 kilo- Joules (55 kCal). Als u op uw lijn wilt letten, is het dus zeker de moeite waard om voor magere yoghurtpro- dukten te kiezen. Be- denk dan wel dat ma gere yoghurt met vruchten weer extra energie levert, omdat daar suiker in zit. Magere vruchtenyog- hurt levert per decili ter ca. 275 kiloJoules (65 kCal). Magere fruityoghurt gezoet met aspartaam (te koop onder de naam Light Line van Jacky en Friline van Mona) is een lekker en calorie- arm toetje als u aan't lijnen bent. 6 Kan yoghurt bij toepassing in recep ten worden verwarmd? Ja, maar dat moet wel met beleid gebeuren. Als u yoghurt zonder meer aan de kook brengt, gaat de yoghurt schiften. Dit kunt u op twee manieren voorko- men. Ten eerste door een bindmidel toe te voe- gen: H/2 eetlepel bloem of malzena per halve liter yoghurt. Roer het bindmiddel eerst goed door de yoghurt en breng de yoghurt met bindmiddel al roerende aan de kook. Of voeg de yoghurt met bindmid del al roerende aan een warme soep of saus toe. Laat het gerecht niet meer lang doorko- ken, want dan schift de yoghurt alsnog. De tweede manier is dat u yoghurt (zonder bindmiddel) van het vuur af door een saus of soep roert. Het ge recht mag dan beslist niet meer koken. Laat voor warme ge- rechten de yoghurt al- tijd eerst op kamer- temperatuur komen. Komt de yoghurt zo uit de koelkast, dan is het temperatuurverschil met het warme ge recht te groot, waar- door ook de kans op schiften toeneemt. 7Heeft yoghurt de- zelfde voedingsstof- fen als melk? Ja, yoghurt is een uit- stekende vervanger voor melk. Het gehalte aan voedingsstoffen ligt ongeveer gelijk. Dat betekent dat yog hurt net als melk rijk is aan hoogwaardig eiwit, kalk en B-vitamines. Voile yoghurt bevat bo- vendien nog vitamine A en D. Deze vitamines zitten in opgeloste vorm in het vet in de yoghurt. 8 Wat is het verschil tussen rechtsdraai- end en linksdraaiend melkzuur? De termen links- en rechtsdraaiend moeten niet te letterlijk wor den genomen. Ze zeg- gen alleen iets over de chemische structuur van het melkzuur. Het rechtsdraaiende melkzuur is voor de mens (en ook andere zoogdieren) lichaams- eigen. In ons lichaam wordt namelijk ook melkzuur geprodu- ceerd en wel alleen van de rechtsdraaiende soort. Dit wil echter nog niet zeggen dat rechtsdraaiend melk zuur meer positieve ef- fecten zou hebben. Linksdraaiend melk zuur wordt in ons li chaam iets trager om- gezet. Maar uit voe- dingskundig oogpunt maakt het geen ver schil of u Biogarde of gewone yoghurt eet. Zuigelingen kunt u be- ter geen yoghurt of melk geven. Zij mogen geen normale melk of melkprodukten, dus ook geen yoghurt in verband met het eiwit- gehalte van koemelk, 9 Is yoghurt lichter verteerbaar dan melk? Ja, yoghurt is lichter verteerbaar dan melk. De melksuiker (lacto se) uit de melk is voor een groot deel omgezet in melkzuur. Mensen die geen melksuiker verdragen (wat wordt aangeduid met lactose- intolerantie) hebben meestal geen proble- men met yoghurt en andere zure melkpro dukten (kamemelk), omdat de melksuiker als het ware is voorver- teerd. Yoghurt is ook lichter verteerbaar, omdat het melkeiwit al gedeeltelijk is afgebro- ken door het zuur. <f f| Steeds vaker 1 V hoor je over Biogarde. Wat is dat? Biogarde lijkt op yog hurt en wordt ook op dezelfde manier ge- maakt. Toch is het geen gewone yoghurt, omdat er andere bacte- rie-cultures gebruikt worden dan voor yog hurt zijn voorgeschre- ven, namelijk lactoba- cillus bifidus en lacto- bacillus acidophilus. Deze bacterien produ- ceren alleen 'rechts draaiend' melkzuur (zie ook vraag 8). Bio garde bevat dan ook uitsluitend rechtsdraai end melkzuur, terwijl gewone yoghurt zowel linksdraaiend als rechtsdraaiend melk zuur in min of meer ge- lijke hoeveelheden be vat. Volgeps sommigen zou Biogarde gezonder zijn dan yoghurt, juist om dat het alleen rechts draaiend melkzuur be vat. Uit voedingskundig oogpunt zijn hiervoor echter geen aanwijzin- gen. Biogarde is wel wat lichter verteerbaar dan gewone yoghurt. AllerHande 13

Allerhande | 1988 | | pagina 13