*KUEINE HUISDIEREN KIEZEN, HUISVESTEN, VOEDEN A Konijn, cavia, hamster... voorbeelden van kleine huisdieren waar steeds meer mensen - vooral gezinnen met kinderen - voor kiezen. Hier leest u meer over die dieren, over hun gewoonten, huisvesting en voeding. Wilt u een klein huis- dier gaan aanschaffen, dan is goed om eerst van tevoren te over- denken welk dier het best in uw gezin past. Weeg vervolgens alles tegen elkaar af en maak dan uw keus. We hebben voor u deze kleine huisdieren en hun speciale eigen- schappen nog eens ver- geleken. Konijnen Konijnen worden snel tam, als je goed met ze omgaat en veel met ze speelt. Voor kleine kin deren zijn ze ideaal. In kleiner dan konijnen en daardoor misschien nog beter geschikt voor kleine kinderen. Ze worden makkelijk tam en bijten doen ze zo goed als nooit, zelfs niet als kinderen er wat onhandig mee om- gaan. De cavia is wel wat lawaaierig; z'n ge- luiden lopen uiteen van geschreeuw, tot gefluit en gegil. Soms lijken cavia's wat weinig ac- tief, en als ze bang zijn blijven ze een tijdje doodstil zitten. Som- mige mensen hebben heel veel cavia's - en in - de zomer is het fijn als ze buiten in een ren net je kunnen rondhup- pelen om vers gras en groente te eten. Maar let wel op: konijnen graven diepe holen. Zorg dus dat ze niet kunnen ontsnappen. Vroeger werd de cavia ook wel Guinees big- getje genoemd. Ze zijn zo'n situatie zijn ze veel actiever dan als een- ling of paartje. Muizen Muizen als huisdier zijn heel atiders dan wilde muizen. Maar muizen zijn muizen, denken veel mensen, en dus ne- men ze liever een an- der dier. Toch zijn mui zen als huisdier erg leuk. Ze zijn zonder problemen tam te krij- gen en heel gemakke- lijk in de omgang. Mis schien toch eens over denken? Goudhamsters Hamsters hoeven niet per se gezelschap te hebben. Het is dus niet zielig voor een hamster als u er maar eentje hebt. Ze zijn vooral druk in de weer als het schemert. Hamsters zijn letterlijk hamste- raars. Ze proberen voortdurend etensvoor- raadjes te verbergen in hun kooi, en in hun wangzakken hebben ze ook altijd wel een rest- je. Het kopje verandert op een grappige ma- nier als die wangzak ken gevuldzijn. Zorgen voor kleine huisdieren Een huisdier neem je niet voor zolang als het je zelf uitkomt. Je gaat ervan uit dat je er de rest van z'n leventje voor zult zorgen. Ver- geleken met katten en honden leven kleine huisdieren vaak niet zo lang. Een muis of een hamster wordt maar 1 of 2jaar, een cavia 5 of 6 jaar en konijnen wor den zelden ouder dan 8 jaar. In die vrij korte tijd moeten ze het na- tuurlijk goed hebben. Veel spelen maakt ze tammer Hoe meer er met een huisdier wordt ge- speeld, hoe sneller en beter het tam wordt. Ook een huisdier heeft gezelschap nodig, dus het is blij als het aan- dacht krijgt. Hoe meer aandacht, hoe tammer en liever het wordt. Probeer er elke dag op een vast tijdstip wat tijd voor uit te trekken. Een huisdier of meer? Als mensen niet veel tijd kunnen besteden aan hun huisdier, ne- men ze er vaak een of meer bij. Zo kunnen ze elkaar gezelschap ge- ven. Een nadeel daar- van is, dat de dieren minder tam en aardig zullen worden. Het is trouwens nog wel even goed oppassen hoe meerdere dieren sa- men gehuisvest kunnen worden. Vrouwelijke hamsters zullen als ze samenwonen vaak vechten, maar twee mannelijke hamsters wild leven, moeten ze wel een beetje gehol- pen worden bij het schoonhouden van hun kooi. Zorg dat er op ge- gaan prima samen. Als cavia's vrij krap ge huisvest zijn, kunt u het best of alleen vrouwtjes of alleen mannetjes nemen. Mannelijke muizen vechten wel, behalve als ze samen zijn opge- groeid. Twee man- netjeskonijnen vech ten, vrouwelijke konij nen niet. Ga dat soort dingen dus eerst goed na, bij voorbeeld bij iemand die er ervaring mee heeft. Zorg voor schone huisvesting Alle kleine huisdieren houden van een mooie, schone omgeving. Het is echt niet waar dat bij voorbeeld muizen vieze dieren zijn. Ook muizen zijn erg netjes op zichzelf en hun be- huizing. Omdat kleine huisdieren niet in het regelde tijden wordt schoongemaakt - dat is meteen een mooie ge- legenheid om met de dieren te spelen. Voeding is er volop Kleine huisdieren zijn makkelijk te voeden en er is heel veel voedsel te koop, precies afge- stemd op wat de ver- schillende dieren nodig hebben. Er zijn hoofd- maaltijden, maar ook lekkere hapjes tussen- door. Als u de gebruiks- aanwijzing op de ver- pakkingen van voedsel goed leest en opvolgt, bent u ervan verzekerd dat uw dier niets te kort komt aan energie, vitaminen en minera- len. Wissel dat af met vers voer en graan, en probeer te ontdekken bij welke verhouding uw huisdier het best floreert. Cavia's AllerHande 73

Allerhande | 1988 | | pagina 77