Shuttles itVenhade niet zo'n alledaags zoutje Navuikuipje voor vochtig toiletpapier Brouwers Bokbier '88 snel-klaar' aardappels SsEme 'Jr In steeds meer toiletten hangt naast de toiletrol een wandhouder voor vochtig toiletpapier. Van Hakle is er nu een handige, nieuwe navulverpak- king in de vorm van een handig, hygienisch kuipje dat zo in de wandhouder past. Voor het openen is niet meer, zoals voorheen, een schaar nodig. De nieuwe navulverpakking is er zowel voor de ver- trouwde Hakle Vochtig als voor Hakle Vochtig met kamille. i izzzzzs.#-, Hakle Vocfi'g Vanaf 6 oktober is in de Albert Heijn-winkels Brou wers Bokbier '88 verkrijg- baar. Na de introductie in het voorjaar van Abdij- bier, Light, Special en Oud Bruin is dit nu naast het vertrouwde 'gewone' bier de zesde soort Brouwers Bier van Albert Heijn on- der het eigen merk. Bokbier is traditiegetrouw slechts enkele maanden per jaar verkrijgbaar, van oktober tot en metde- cember. Het is een robiin- rood bier met een iets ho- ger alcoholgehalte (6,5%). Bokbier smaakt volgens kenners licht gekoeld (10 a 12°C) hetbeste. Een flesje Brouwers Bok bier kost f 0,95. Kleur en smaak komen het best tot hun recht in een speciaal bokbierglas. Ditglas is vanaf 6 oktober verkrijg baar voor f 5,95. Terken- nismaking is er zelfs een set van twee flesjes met zo'n speciaal glas, samen voor f 6,95. Van Vitabintje zijn nu bij AH kookaardappels ver krijgbaar, die nog maar 10 tot 12minuten hoeven te koken. Dat is bijna twee keer zo snel als normaal. Dit is te danken aan een bijzonder procede dat er- aan voorafgaat stoom- schillen. Via deze nieuwe methode worden de aard appels flinterdun ge- schild en geblancheerd. Hierbij blijven de waarde- volle vitaminen en mine- ralen behouden. Vitabintje kookaardappels zitten in een verpakking van 450 gram, die vol- doende is voor twee tot drie personen. De aardap pels zijn tevoren geselec- teerd op maat en op kook- kwaliteit. Er zitten dus geen afkokers en evenmin harde exemplaren bij. Een pak Vitabintje kook aardappels kost f 1,25. Er zijn geen conserverings- middelen aan toegevoegd. AllerHande 63

Allerhande | 1988 | | pagina 67