ALLES WAT U ALTIJD AL HAD WILLEN WETEN OVER ZO BAKTU BIEFSTUK Biefstuk bakken doe je niet zomaar even. Daar is wat aandacht voor nodig. Het is niet het goedkoopste vlees, dus het resultaat moet perfect zijn. Hoe u dat voor elkaar krijgt leest u hier. Maar eerst wat meer over de verschillende soorten biefstuk die er zijn. Het meest malse vlees van het rand - zoals (kogel) biefstuk, entrecote, ros- bief en bieflappen - wordt gesneden uit het zogenaamde achterstuk. Bij de term achterstuk moet u zich het dikste deel van de achterpoten en het daaraan vastzittende heupstuk voorstellen. De slager verdeelt die stukken weer in verschillende delen en benoemt ze met vaktermen, zoals spierstuk, platte bil, binnenbil, dunne lende, dikke lende enzovoort. Activiteit van spieren bepaalt malsheid Vlees van spieren die het dier veel heeft gebraikt, zijn taaier dan spie ren die het minder vaak nodig heeft. (Dit staat los van het feit dat er nu eenmaal dieren zijn, die sowieso minder mooi/mals vlees hebben.) Jonge dieren zijn dan ook over het algemeen malser dan oudere, die hun spieren veel meer hebben ge braikt. De spieren op het achterdeel van de rug (lende) en het dikke deel van de achterpoten worden weinig belast, waardoor het vlees mals is. Greenfields: waarborg voor kwaliteit Niet alleen het deel van het rand be paalt de kwaliteit van het vlees, ook het rand zelf. Naast het gewone rundvlees verkoopt Albert Heijn sinds enige tijd ook Greenfields- randvlees. Deze randeren komen uit Noord-Ierland, waar de naam Green fields een gedeponeerd handelsmerk is. Een groot deel van deze randeren wordt niet gehouden om de melk, maar om het vlees. En dat is goed te proeven! Verschillen in biefstuk Uit welk stuk vlees de biefstuk wordt gesneden, bepaalt grotendeels de soort en onder welke naam de bief stuk verkocht gaat worden. Kogelbiefstuk wordt veelal gesneden uit het middengedeelte van het spier stuk, de kogel van de bovenbil of uit de zij-lende de meest malse delen van de achtervoet). Terwijl gewone biefstuk uit het uiteinde van het spierstuk, uit de dikke lende of uit de bovenbil wordt gesneden. Kogelbief stuk is malser (maar niet minder smakelijk) dan gewone biefstuk. Rosbief en bieflappen komen o.a. uit het staartstuk en de zijkant van de bovenbil. Rosbief is vlees aan een stuk van minstens 400 g, terwijl de bieflappen in feite plakken rosbief zijn. Bieflappen kunnen dan ook op dezelfde manier worden gebakken als biefstuk. Rosbief moet vanzeif- sprekend wat langer braden, omdat dit vlees groter en dikker is. Entrecote komt van de dunne lende (ook wel contrefilet genoemd). Het randje vet dat altijd aan een entre cote zit, zorgt ervoor dat het vlees tijdens het bakken lekker sappig blijft. Laat het er dus altijd aan zit- ten, als u het niet wilt eten, snijdt u het er pas af nadat het vlees gebak ken is. BIEFSTUK Prijzen per 100 g 'gewoon' Greenfields Greenfields rundvlees wordt Biefstuk J 3,09 3,49 momenteel in alle AH-winkels Kogelbiefstuk f 3,49 3,79 verkocht, behalve Greenfields Entrecote f 2,85 entrecote; dit is bij wljze van Rosbief f 2,35 f 2,79 proef in slechts 2 AH-filialen Bieflappen f 2,19 2,69 verkrijgbaar. Omdat de meeste malse stukken vlees van binnen rood of rose moeten blijven, moet het vlees op kamertemperatuuur zijn, anders wordt het binnenste niet warm. Daarnaast moet u ervoor zorgen dat het vlees droog is, zodat het in de pan zo snel mogelijk een bruin korstje krijgt. Hierdoor blijven alle vleessappen in het vlees zitten. Dep het vlees daarom goed droog met keukenpapier en be- strooi het voor het bakken niet met zout, want zout onttrekt vocht. De boter of margarine moet goed heet zijn, want anders schroeit het vlees niet snel ge- noeg dicht. Boter of margarine is voldoende heet als het schuim begint weg te trekken. Bra- derije is roomboter waaruit het vocht is gehaald; het spettert minder en is sneller heet. 2Bak het vlees snel op hoog vuur aan beide kanten bruin. Keer het vlees liever niet met een vork (vanwege de vleessappen die er dan uitlopen) maar met behulp van twee lepels of een spaan. 3Schep het vlees met behulp van twee lepels of een spaan uit de pan. Strooi er nu pas zout (en peper) over. Uw biefstuk blijft het lek- kerst als u deze op een voorverwarmd bord ser- veert. AllerHande 53

Allerhande | 1988 | | pagina 57