IEr zijn verschil- lende aardappel- rassen. Wanneer kun je nu het best welk ras kopen? Houdt u van een goed bloemige aardappel, dan kunt u al in juli nieuwe Dore's kopen. In augustus worden deze opgevolgd door Eigenheimers van de nieuwe oogst. Eigen heimers zijn tot eind februari te koop. Nu de nieuwe aardappels er weer zijn, is het leuk om er wat meer over te weten. Zijn aardappels dikmakers? Hoe bewaar je ze? Hoe krijg je ze bloemig? Kun je uitgelopen aardappels nog eten? Daama is er tot in mei het ras Resonant. Deze zeer bloemige aardap- pelsoorten zijn eigen- lijk alleen geschikt om te koken en voor het maken van puree. Bent u meer in voor een multi-functionele aard appel die u ook kunt bakken of verwerken in allerlei aardappelge- rechten, dan komt u te- recht bij de Bintjes en Superbintjes. De nieuwe oogst is er vanaf augustus. Tot in mei kunt u Bintjes en Superbintjes kopen, maar misschien bent u dan al overgestapt op Alpha's: nieuwe oogst aardappels die wordt ge'importeerd uit de landen rond de Middel- landse Zee (Spanje, Italie, Griekenland en Israel). De bekendste import-aardappels ko- men van het eiland Malta en heten dan ook Malta's. Naast al deze aardappelsoorten zijn er ook nog twee rassen met een rode schil te koop. De Bildtstar van September tot februari en de zeer bloemige Irene van februari tot in juni. 2 Zijn nieuwe aard appels lekkerder en gezonder dan oude aardappels? Op beide vragen is het antwoord ja. Smaak- verschil is duidelijk te proeven. Nieuwe aard appels hebben gewoon meer smaak en zijn steviger dan oudere aardappels. Aardappels zijn 'een goede bron voor vitamine Bl, B2, B6 en vitamine C. Het vitamine C gehalte loopt in de loop van de tijd wel terug. Direct na de oogst bevatten aardappels 25 mg vita mine C per 100 g. Na een tijdje is dit terug- gelopen tot 15 mg per 100 g. Oude aardappels bevatten nog maar weinig vitamine C: 5 mg per 100 g. 3 Wat zijn Super bintjes en wat is het verschil met gewone Bintjes? Superbintjes zijn extra grote en schone Bintjes. Gewone Bintjes zijn bij Albert Heijn al aan de grote kant met een door- snede van minstens 4 cm, maar de Super bintjes zijn nog een stukje groter. Ze heb ben een doorsnede van minstens 5l/2 cm. Daar- naast gaan Super bintjes onder de douche voordat ze wor den verpakt, terwijl ge wone Bintjes alleen schoon worden gebor- steld. Dit heeft, be- halve dat u er geen vuile handen van krijgt, ook als voordeel dat tijdens dekwali- teitscontrole de minder goede exemplaren er beter tussenuit gepikt kunnen worden. Wat de bereiding betreft: u kunt Superbintjes ge woon koken. Dat bete- kent minder schilwerk en ook minder afval (wat de iets hogere prijs weer goedmaakt). Daamaast zijn ze bij- zonder geschikt om te vullen of om lekker lange frites van te ma ken. 4 Wat is het beste: aardappels schrap- pen of schillen? Direct na de oogst zit de schil maar heel los rond de aardappel. Dan kunt u de schil er het makkelijkst afschrap- pen met een puntig mesje of in een schrap- machine. Na een paar weken gaat de schil zich aan de aardappel vasthechten. Schrap- pen lukt dan niet meer, wat inhoudt dat de aardappels vanaf dat moment geschild moe- ten worden. 5 Hoe kook je aardappels mooi bloemig? Zet de aardappels op in een pan met weinig wa ter met zout. Liefst zo weinig water, dat als de aardappels gaar zijn Overigens is het vol- gens de nieuwste in- zichten niet zo dat de meeste vitamines di rect onder de schil zou- den zitten. Bij onder- zoek zijn vitamines (en ook eiwit) in de hele aardappel aangetrof- fen. Het is dus niet no- dig-zoals veel mensen denken - om vanwege deze reden de aardap pel zo dun mogelijk te schillen. er geen of nauwelijks water meer over is. Dit betekent dat u in de meeste gevallen met een bodempje water van ca. 2 cm kunt vol- staan. Breng de aard appels met een deksel op de pan snel op hoog vuur aan de kook. Draai het vuur lager als er stoom uit de pan ontsnapt en kook de aardappels vervolgens in ca. 25 minuten gaar. Giet het teveel aan wa ter af en zet de pan dan nog even zonder deksel op zacht vuur, zodat de aardappels droog kun nen stomen. Tijdens dit droogstomen schudt u TIENVRAgMVg APPELS Bintje bloemig, augustus-juli Superbintje bloemig, augustus-juli Alpha bloemig, februari-juni Irene zeer bloemig, februari-juni Dore bloemig, juli-september 28 AllerHande

Allerhande | 1988 | | pagina 28