wijn, een 'blend'. Het is een kunst om elk druiveras en elk oogstjaar in een harmonieuze verhouding tot zo'n sa- menspel te brengen, dat er uiteinde- lijk, na jaren, een goede port ont- staat. De gerenommeerde porthui- zen hebben die kunst ai een paar eeu- wen in de vingers. De 'lodges' waar de verschillende wijnen elkaar in het vat als het ware opvoeden, zijn voor het leeuwedeel in handen van En- gelse firma's. Dat is in het verleden zo gegroeid. Port dankt z'n bestaan in feite aan de zoetere smaakpapil- len van de Brit. Toch beginnen de laatste tijd de Portugezen zelf zich meer en meer met port bezig te hou- den. Van ruby tot tawny: rijpen in houten vaten Rode (ruby) en witte port zijn ge- middeld van drie oogstjaren afkom- stig. Tot het moment van botteling rijpen ze in houten vaten. Ruby is ro- bijnrood van kleur en smaakt fruitig- zoet. Witte port is wat lichter en ele- ganter. Een deel van de ruby-port mag zich verder ontwikkelen tot het 'tawny'- type. Tawny port oogt roodbruinig en is fijner van smaak, want: hoe lan- ger op vat, des te hoger de kwaliteit. De ouderdom wordt niet op het eti- ket vermeld, maar in elk geval is de rijpingstijd van tawny-port langer dan 3 jaar. Zeldzame vintages: van de oogst van een jaar Vintage port is geen blend van ver schillende jaargangen. Als de oogst buitengewoon goed is, kunnen de porthuizen besluiten dat jaar uit te roepen tot vintage-jaar. 't Is port van een jaar dus. Hoe jammer het ook is voor de liefhebber, de huizen nemen zelden zo'n besluit. Vintage-port is schaars en duur. Er is overigens maar een voorschrift voor vintage-port: hij moet onmid- dellijk worden gebotteld. Er vindt dus geen ontwikkeling op het vat plaats. Een vintage-port rijpt op fles, jaar na jaar na jaar. Hoe ouder, hoe lekkerder, maar er zit wel een groot nadeel aan die vroegtijdige botte ling: een forse laag bezinksel (de pot), dat ontstaat tijdens de jaren- lange rijping. LBV (Late Bottled Vintage): schoon op fles Een andere portspecialiteit onder- vangt dat nadeel van vintage-port: Late Bottled Vintage (LBV). Deze port (ook van een jaar afkomstig) mag namelijk wel op vat rijpen. Dat is goed voor de port en prettig voor de consument. LBV heeft tenminste vier jaar op fust gerust en gaat dan schoon de fles in. Het depot blijft achter in het vat. Eenmaal op fles gaat de rijping wel door, de depot- ontwikkeling dus ook, maar de hoe- veelheid bezinksel is niet te vergelij- ken met die van een gewone vintage- port. Op het etiket van een Late Bott led Vintage worden zowel het oogst jaar als het jaar van botteling ver meld. Het merk als houvast voor kwaliteit Er is port en port. Wie flessen van een aantal merken vergelijkt, ziet al- lerlei benamingen opduiken: '10 years old', 'special reserve', 'crusted', maar behalve de voorschriften die we hierboven noemden, ontbreekt elke regelgeving. Elk porthuis stelt z'n eigen normen op. De kwaliteit van de verschillende soorten kan daardoor erg uiteen lopen. Een vin tage-port bij voorbeeld is niet per de- finitie beter dan een goede tien jaar oude blend of een Late Bottled Vin tage van een goed port-huis. De kwa liteit hangt af van de normen van de portmaker. Conqueror is het AH-huismerk: dus altijd goed Wie een goede port wil .kiezen, zal vooral op het merk af moeten gaan. Lastig, want er zijn nogal wat port huizen. Bij AH is het allemaal een stuk eenvoudiger, want de inkopers kennen al die huizen en hun wijnen en ze kopen uitsluitend port van hui zen die kwaliteit leveren. Rode (ruby), witte en tawny port. In de winkels van AH kunt u ze gemak- kelijk terugvinden. U hoef alleen maar op het AH-huismerk te letten: Conqueror. Conqueror heeft LBV veroverd In deze wijnmaand wordt het trio versterkte wijnen van Conqueror versterkt met een prachtport: zo'n mooie 'schone' Late Bottled Vintage. Dit jaar gebotteld (in Portugal), maar al sinds 1982 op vat gerijpt. Deze LBV ontdekten we bij het be- roemde, oude Engelse porthuis Silva Cosens. U mag deze topper nog een tijdje wegleggen, maar nodig is het niet: Conqueror LBV-port is hel der en op dronk (f 13,95 per fles). Witte port: licht en elegant, van gemiddeld drie oogstjaren LBV (Late Bottled Vintage) port: kwaliteitsport van een jaar Jaie Bottled vtr-TWi! AllerHande 23

Allerhande | 1988 | | pagina 23