SPAANSE WIJNEN OP IS OP SPAANSE WIJN, SPAANSE TERNEN bij voorbeeld ligt het wijngebied Na- varra. Dit voormalige koninkrijk op de fraaie uitlopers van de Baskische Pyreneeen is vooral bekend door de fiestas van Pamplona en door de oude pelgrimsroute naar Santiago de Compostella die er begint. Maar er worden ook wijnen gemaakt om te zoenen! Ze kunnen de vergelij- king met de fameuze Rioja glansrijk doorstaan. Ondertussen zijn ze door hun betrekkelijke onbekendheid wel voordeliger. Dat AH daar goede za- ken gedaan heeft, zal u dus niet ver- bazen. Beamonte is de naam van onze Navarreense ontdekking: een rode (tinto dus) en een witte (bian co). De witte voor slechts J 4,95 per fles, de rode voor J 5,95, maar die is dan ook 'crianza'. Uit het land van Don Quichote Valdepeiias is ook zo'n uitstekende streek. 't Is dus niet alleen de roep- naam van AH's Spaanse huismerk. De wijnen van Valdepeiias worden beschouwd als de beste van La Man- cha, het grootste wijngebied van Spanje (40.000 hectare wijngaarden) dat in verschillende streken is onder- verdeeld. Het ligt halverwege Ma drid en Granada. De legende van Don Quichote en zijn Dulcinea zweeft er nog altijd tussen de vele windmolens. Valdepefias is een tikkeltje anders dan de meest Spaanse wijnen: lich- ter van kleur (robijnrood) en wat minder robuust, eleganter, zachter van smaak. AH koos Diego de Alma- gro, een mooie rode reserva (ten- minste 3 jaar oud, waarvan 1 jaar op vat). De prijs (J 6,95) is laag, maar dat geldt voor alle Spaanse wijnen. Andere achtergrond We spreken nu wel van nieuwe wij nen, maar dat is natuurlijk betrekke- lijk. De groeiende belangstelling voor Spaanse wijn buiten Spanje is een jonge ontwikkeling. In het land zelf is de wijncultuur al zo oud als de beschaving: de oude Romeinen dron- ken het liefst Spaanse wijn! Toch is de wijngeschiedenis er anders dan bij voorbeeld in Frankrijk of Italie. Dat zit'm vooral in de langdurige aanwezigheid van de Arabieren op het Iberisch schiereiland. De Koran stond en staat geen alcoholische dranken toe en de wijnbouw heeft daardoor lang op een laag pitje ge- staan. Er werden wel druiven ver- bouwd, maar de trossen kwamen vooral in de fruitschaal terecht. Ambachtelijkheid bleef Na de Reconquista, de herovering van Spanje die een paar eeuwen duurde en in 1492 voltooid was (de laatste Moorse koning werd toen Granada uitgejaagd) waren het de monniken die de wijnbouw fors ter hand namen. Met als uiteindelijk re- sultaat dat Spanje qua oppervlakte de grootste wijngaard ter wereld is. Toch is de wijnproduktie in landen als Frankrijk en Italie groter. Dat komt omdat de Spaanse wijnbouw nog zo ambachtelijk is en minder grootschalig. 't Is degelijk boeren- werk. De technologie heeft er nog niet in voile omvang toegeslagen. Goudeerlijk karakter Het ambachtelijk karakter van de wijnbouw in Spanje is bijna te proe- ven. Spaanse wijnen zijn niet zo ge- raffineerd, maar recht voor z'n raap: stevig, temperamentvol, robuust, lekker vol, makkelijk in de omgang, niet wrang, niet zoetig. In een woord eerlijk! Spaanse wijnen zijn boven- dien heel anders van karakter dan de Franse kwaliteitswijnen. De Pyre neeen vormen ook wat dat betreft een machtige scheidslijn. De Franse bodemgesteldheid is zo gevarieerd en het klimaat is zo wisselvallig, dat er enorm veel verschillende wijnen uit dat ene land komen. Elk jaar en elke streek heeft in dat land zo z'n verrassingen. Oogstjaar niet zo belangrijk In Spanje zijn de omstandigheden vrijwel constant. Door het stabiele klimaat - ijzige winters, zinderende zomers - zijn de kwaliteitsverschillen tussen de oogstjaren heel klein. Alle druiven worden tegelijk rijp in de soms onbarmhartige Spaanse zon. In Frankrijk bungelen er bij de oogst nogal eens onrijpe druiven aan de wijnstokken. Die worden gewoon meegeperst en kunnen voor prettige of minder leuke surprises zorgen. Daarom is het oogstjaar op Franse etiketten zo belangrijk. In Spanje telt dat veel minder. Wel geeft het oogst jaar op het etiket informatie over de ouderdom van de wijn. Altijd op dronk Jaartallen zijn dus minder belang rijk. Temeer daar Spaanse wijn pas gebotteld en verkocht wordt als de wijn op dronk is. U kunt'm wel be- waren, maar het hoeft beslist niet. Eigenlijk is 't heel logisch. De Spaanse wijnmakers redeneren zo: als je iets moois koopt, wil je daar thuis meteen van genieten. Voor de wijnliefhebbers is dat een ideaal principe. Opslaan en laten rijpen tot de wijn op z'n hoogtepunt is, wordt daarmee overbodig. Geen gedoe dus om toch koele plekjes in huis te vin- den, geen risico's dat mooie wijnen door een verkeerde behandeling on- drinkbaar worden. Die verantwoordelijkheid nemen de Spanjaarden voor hun rekening. Mef zo'n zonnige Spaanse wijn kun je dus eigenlijk nooit de mist ingaan. Twee Reserva's De Spaanse wijnmakers hechten erg aan die rijping in houten vaten, zoals dat vroeger overal gebeurde. Daar is niets op tegen, als de wijn maar niet te lang op vat blijft. Een jaar is pri ma. Duurt het langer, dan kan de wijn een bijsmaak krijgen die in Ne- derland over het algemeen niet erg wordt gewaardeerd. Wijnen die op vat zijn gerijpt, zijn herkenbaar aan de aanduidingen Crianza, Reserva en Gran Reserva. De Beamonte uit Navarra is een Crianza, de Diego de Almagro en de Marques de Gasta naga zijn Reserva. In de grotere AH- winkels is er ook nog een Gran Re serva, de Marques del Romeral uit Rioja. Ze smaken zoals ze klinken. Er is maar een manier om daar ach- ter te komen: proeven! Andere namen, even wennen De Spaanse wetgeving krijgt allengs gestalte. Er zijn al 25 wijngebieden met een Denomination de Origen (vergelijkbaar met Appellation Con- trolee), een stelsel van wetten en voorschriften die per streek zijn op- gesteld. Achter het etiketvoorschrift Denomination de Origen staat dan ook altijd de naam van de streek. Ronduit bijzonder is de Marques de Gastanaga, een reservawijn uit 1978. Nu, tien jaar later is deze top-tinto uit Valdepefias AH's feestwijn die de introductie van het nieuwe Spaanse quintet stijlvol omlijst. Wie de Marques over de tong wil laten rollen moet alleen niet te lang wachten. 't Gaat om een partij, maar we waren al blij dat we die konden bemachtigen. Deze wijn is iets duurder dan de andere, f 8,95 per fles, maargezien de uitstekende kwaliteit is dat bijna geen geld. Een paar Spaanse aanduidingen kwam u in het voorafgaande verhaal al tegen. We zetten de belangrijkste nog even op een rij: Vino tinto rode wijn Vino bianco - witte wijn Vino sin Crianza is meestal afkomstig van de laatste oogst, maar kan ook van verschillende oogsten afkomstig zijn. Vino de Crianza is van een bepaalde oogst en is tenminste een jaar op houten fust en een jaar op fles ge rijpt. Reserva is tenminste drie jaar oud en moet tenminste een jaar in houten vaten zijn gelagerd. Gran Reserva is tenminste twee jaar op vat en drie jaar op fles gerijpt. AllerHande 15

Allerhande | 1988 | | pagina 15