DE DRUIVEN ZIJN ZOET DIT JAAR Grote trossen met lekkere, zoete druiven: ze zijn er alweer volop en het seizoen loopt zeker tot in december door. Dat wordt genieten, want het is een prima druivenjaar. Hier ieest u welke druiven Albert Heijn verkoopt en hoe ze drie dagen na de pluk al in de winkel liggen. Dan kunt u er heerlijk van snoepen of uw familie verrassen met zo'n druivenrecept! Het druivenseizoen begint al half juli met blauwe Cardinal drui ven uit Italie. Als in augustus volop Griekse Rosaki druiven worden aan- gevoerd, gaat het seizoen pas echt van start. Het is heel belangrijk dat de druiven echt lekker zijn. Klimaat en bodem- samenstelling hebben invloed op de smaak, het suikerpercentage en het aroma van druiven. In zonnige maar niet al te warme streken rijpen drui ven langzaam en zo ontwikkelen ze een rijk aroma. Daarom importeert Albert Heijn druiven uit de landen rond de Middellandse Zee: Grieken- land, Italie, Frankrijk en Spanje. Eigenlijk altijd via dezelfde expor- teurs, die precies weten welke eisen Albert Heijn stelt. In de pakstations worden de druiven speciaal voor Al bert Heijn geselecteerd op smaak en grootte. Drie dagen na het plukken in de winkel Druiven rijpen niet na en mogen dus pas worden geplukt als ze echt rijp en lekker zoet zijn. Dit plukken ge- beurt met de hand. Dezelfde dag nog worden de druiven vervoerd naar de pakstations. Daar worden de trossen gekrent. Dat wil zeggen dat de kiei- ne, onontwikkelde druifjes er tussen- uit gehaald worden. Dan worden de druiven geselecteerd en eventueel per kilo verpakt in doorzichtige plas tic mandjes. Voor de losse verkoop worden de druiven in kratjes of kar- tons verpakt. De druiven worden daama voorge- koeld en dan snel in grote koelauto's naar Nederland vervoerd. Vanuit de vijf groentecentrales van Albert Heijn worden ze weer in koelauto's naar de filialen gebracht. Dit alles gaat heel snel in zijn werk. Meestal liggen de druiven een dag of drie na het plukken al in de winkel: echt vers met mooie groene stelen. Altijd keuze uit twee of raeer soorten Er zijn heel veel verschillende soor ten druiven. In het hieronder afge- drukte schema staan alle druivesoor- ten die door het seizoen heen bij Al bert Heijn te koop zijn. U hebt altijd keus uit twee soorten. Als het seizoen het toelaat zijn er zowel blauwe als witte druiven. In de grootste AH-winkels zijn af en toe ook Hollandse blauwe kasdruiven te koop. Deze zien er altijd schitte- rend uit met een mooi dauwlaagje. Druiven van de voile grond hebben dit van nature aanwezige laagje al- lang verloren door regen, wind en andere weersinvloeden. Voor de kwaliteit en de smaak van de drui ven maakt dit niets uit, 't is meer een kwestie van uiterlijk. Het ontwikkelen van nieuwe druiven- soorten staat overigens niet stil. Er wordt op het ogenblik hard gezocht naar lekkere druivensoorten zonder pit. Om een dergelijke druivesoort te kunnen kweken gaan er wel wat jaartjes overheen. Maar de druive- kwekers zijn al ver: over twee, drie jaar kunnen we daar meer van ver- wachten. Heerlijk fruit voor lekker tussendoor Druiven zijn heerlijk voor zomaar tussendoor. Zet eens een schaal met gewassen druiven op een centrale plaats. Ze verdwijnen gewoon als sneeuw voor de zon. Ook kinderen zijn er dol op en kunnen druiven zon der veel hulp zelf eten. Druiven zijn natuurlijk ook lekker tafelfruit, bij de lunch of bij voorbeeld samen met noten als dessert. Een andere mogelijkheid is om drui ven in alierlei hartige en zoete ge- rechten verwerken. Het is dan wel lekkerder om de pitjes te verwijde- ren. Dit gaat het makkelijkst als u de druiven halveert. Gebruikt u druiven in warme gerechten, dan kunt u het velletje er eventueel met een puntig mesje aftrekken. SALADE MET DRUIVEN EN GE1TEKAAS Voorbereiden: De druiven wassen en van trosjes halen. Halveren en pitjes verwijderen. In een kom tot een sausje kloppen: olie, azijn, mosterd, Franse tuinkruiden, suiker, zout en peper. Druiven door het sausje scheppen. Hazelnoten grof hakken en al roerend met een houten lepel op laag vuur in een droge koekepan goudbruin roosteren. Op een bord la- ten afkoelen. Geitekaas in dunne plakjes snijden. (Eikebladsla wassen en uitslaan.) Bereiden: (Eikebladsla op vier bord- jes rangschikken.) Gemengde sla er- over verdelen. Druivensalade in het midden scheppen. Geitekaasplakjes er omheen leggen. Hazelnoten er- over strooien. Lekker met stokbrood. Druivesoort Land van herkomst Seizoen Uiterlijk Smaak BLAUWE DRUIVEN Lavallee Frankrijk, Griekenland half aug.-eind okt, grooten donkerblauw heel sappig Cardinal Italie, Griekenland half juli-half aug. ovaal en blauwrood sappig heel zoet, lichte muskaatsmaak WITTE DRUIVEN zoet met een vieugje muskaatsmaak Victoria Griekenland begin tot eind aug. groot en groengeel Rosaki Griekenland eind aug.-eind nov. ovaal, groen-groengeel, geelbruin zoet met een vieugje muskaatsmaak Italia Italie begin sept.-eind nov. groot, geel of geelgroen pittig zoet met een muskaatsmaak Aledo Spanje december groot en groengeel zoet Ohanes Spanje december groot, ovaal licht groengeel neutrale smaak (voorgerecht) 250 g blauwe druiven, 250 witte druiven, 3 eetlepels olie, 1 eetlepel (rode wijn) azijn, xk eetlepel scherpe Dyonmosterd (Grey Poupon), 1 theelepel Fransetuinkruiden (Silvo), 2 theelepels suiker, zout, peper, 25 g hazelnoten (Baukje), 1 pakje geitekaas a 100 g (bv. la Hippe de France), (V2 krop eikebladsla), lzakgemengde sla (200 g) Voorbereidingstijd: ca. 25 minuten Bereidingstijd: ca. 5 minuten Prijs p.p.: ca. f 2,75 Bevat per eenpersoonsportie: 1100 kiloJoule (260 kCal.) vet 18,1 g - eiwit 6,0 g koolhydr. 18,8 g 44 AllerHande

Allerhande | 1988 | | pagina 46