M Sy BROCHURE paalde vitamines in grote hoeveelheden bij- werkingen. Dit komt de prestaties al helemaal niet ten goede. 5Zijn er 'gezonde happen' te koop in de sportkantines? Tot voor kort was het moeilijk om in een sportkantine iets 'ge- zonds' te kopen. Maar steeds meer kantinebe- heerders gaan er toe over om niet alleen ge- vulde koeken, candy- bars, bier en frisdrank met suiker te verko- pen, maar ook een 'broodje gezond' (met veel rauwkost), een broodje kaas of ham, mueslibolletjes, half- volle melk, kamemelk, mineraalwater, vers geperst sinaasappelsap of frisdrank uit de light-categorie. 6 Is extra vocht nodig als het warm weer is? Iemand die intensief sport, veriiest veel vocht en via het zweet ook nogai wat zouten, zeker als het warm weer is. Het is belang- rijk om dat vocht tijdig aan te vullen, want het verlies kan aanzienlijk zijn. Marathonlopers verliezen bij voorbeeld wel 6 liter. Zo'n groot vochtverlies kan een acute uitdroging ver- oorzaken, maar ook veel kleinere vochtver- liezen hebben al presta- tieverlies tot gevolg. Daarom is het goed om het drinken te plannen. Begin al van tevoren extra vocht te gebrui- ken. Bedenk dat u nor- maal gesproken al iy2 tot 2 liter (meer dan 10 kopjes!) drinken per dag nodig heeft. Wie tenminste het dubbele wil halen, moet dus op tijd beginnen. Drink niet alleen van tevoren, maar ook tijdens de prestatie. Onervaren marathonlopers, tri-at- leten en wielrenners la- ten in het begin nog wel eens een verzorgings- post schieten en dat is beslist onverstandig. Drinken tijdens een wedstrijd moet je le- ren, daarom is het goed ook bij de training aan dat aspect aandacht te besteden. Kleine slok- jes (30-50 ml) goed ver- deeld over de wed strijd, leveren geen be- zwaar op voor de maag. Stop na de wedstrijd niet met drinken maar ga door; vruchtensap, thee, groentesap, ma- gere chocolademelk of kamemelk bij voor beeld. Koolzuurhou- r- T r Bij het bedrijf Wander kunt u een brochure besteilen over dit onderwerp. Dit boekwerkje 'Sport Voeding' kunt u besteilen door f 5,95 over te maken op bankrekeningnummer 525762582 van de Algemene Bank Nederland ten name van Wander Sport. dende dranken zorgen voor een opgeblazen gevoel in de maag. IJs- koude dranken zorgen voor sterke doorbloe- ding van maag en dar- men, waardoor de spie- ren veel minder bloed krijgen aangeboden. Meestal is het niet no dig om gebruik te ma- ken van zogenaamde isotone dranken, dat zijn dorstlessers die thuishoren in de ru- briek 'sportvoedings- preparaten'. Ze kunnen wel handig zijn als u erg langdurig en inten sief sport. 7 Is extra zout nodig als het warm weer is? Ook al veriiest u aardig wat zout via het zweet, het gebruik van extra zout is meestal niet no dig. We krijgen toch al veel meer zout bin- nen dan ons lichaam nodig heeft. Het drinken van erg zoute bouillon of zouttabletten kan zelfs acute maagdarmpro- blemen veroorzaken. [Druivesuiker, heeft dat nog speciale zin? Het gebruik van drui vesuiker - een gemak- kelijk opneembaar koolhydraat - heeft al leen effect als deze vlak na de warming-up of tijdens een langdu- rige training of wed strijd wordt gegeten. De suiker - net zoals gewone suiker trou- wens - zal dan als brandstof voor de spiercel beschikbaar zijn op het moment dat er hard wordt gewerkt. 9 Is er een speciale 'wedstrijdvoeding' die je vlak voor of na de prestatie kunt eten? Wie een langdurende prestatie moet gaan le veren probeert zoveel mogelijk brandstoffen - met name koolhydra- ten - in z'n lichaam te verzamelen om zo de intensieve arbeid zo lang en zo goed moge lijk vol te houden. Het is goed om enkele minuten voor de wed strijd begint - dus vlak na de warming-up - nog een koolhydraatrijke drank (thee met veel suiker, vruchtensap eventueel met wat ho ning) te drinken. Het li chaam maakt dan met- een gebruik van die brandstof. Pas daama schakelt het over op de reserves die eerder die dag of week zijn aange- legd. De eetiust is na een wedstrijd of inten sieve training meestal verdwenen. Dat kan wel tot enkele uren na de inspanning zo blij- ven. Blijf in ieder geval wel drinken, en eet na verloop van tijd een koolhydraatrijke maal- tijd. Dus pasta, rijst of aardappels met groente als basis met een (mager) zuivelge- recht met fruit toe. i Hoe lang voor 3 een wedstrijd kun je nog eten? Voor alle sporters geldt dat tenminste 2 tot 2y2 uur voor de aanvang van de wedstrijd geen grote maaltijd meer moet worden gebruikt. Immers 'een voile maag sport niet graag' en veel gerechten zijn pas na ongeveer 4-6 uur uit de maag verdwe nen. Drink wel af en toe wat en gebruik eventueel nog een crackertje met kaas, een ontbijtbiscuit of wat studentenhaver. Sport en Voeding |wandir] AllerHande 25

Allerhande | 1988 | | pagina 25