seerd. De melk wordt dan geruime tijd verhit tot ongeveer 110°C en dan snel afgekoeld. Ge- steriliseerde melk kan, als de verpakking niet is aangebroken, wel 6 maanden buiten de koelkast worden be- waard. Een nadeel van gesteriliseerde melk is dat de melk een 'kook- smaakje' krijgt. Kleur en vitaminegehalte van de melk gaan ook ach- teruit. Daarom is er een nieuwesterilisatie- methode ontwikkeld: het UHT-procede. UHT betekent: Ultra Hoge Temperatuur. Bij deze methode wordt de melk gedurende zeer korte tijd op 140°C ge- bracht en dan weer snel afgekoeld. UHT- melk heeft een minder sterke bijsmaak dan de traditioneel gesterili seerde melk en ook het vitamineverlies is min der. UHT-melk wordt meestal in kartonnen pakken verkocht, af en toe in kunststof flessen, gesteriliseerde melk meestal in kunststof flessen of glazen fles sen met een nauwe halsopening. 4Waarom wordt melk na verloop van tijd zuur? Na het pasteurisatie- proces blijft er nog een klein aantal bacterien in de melk achter. Dat zijn overwegend meik zuurbacterien. Deze bacterien zetten de in melk aanwezige suiker om in melkzuur. Als ge- pasteuriseerde melk een tijd lang boven een temperatuur van 10°C staat, bij voorbeeld in de huiskamer, kunnen de nog aanwezige meikzuurbacterien zich gaan vermenigvuldi- gen. Dit gebeurt dan natuurlijk niet op de- zelfde gecontroleerde manier als bij de yog- hurtbereiding. De zure smaak die zo ontstaat is daarom meestal niet erg aangenaam. 5 Hoe komt het dat kamemelk een licht zure smaak heeft? Door geselecteerde meikzuurbacterien. Magere, gepasteuri- seerde melk wordt aan- gezuurd met meikzuur bacterien. Daardoor wordt de melk licht- zuur en een beetje dik- ker dan gewone melk. 6Waarom dreef er vroeger een room- laagje op de melk en nu niet meer? Het melkvet heeft de neiging om na verloop van tijd bovenop de melk te gaan liggen, waardoor er aan de op- pervlakte een room- laagje ontstaat. Dit heet opromen. Dit op- romen heeft een aantal nadelen. Het vetlaagje kan zich gaan vastzet- ten aan de opening en binnenwand van fles of pak. Bovendien krijgt degene die het eerste glas melk neemt, dan wel een heel romig drankje en degenen die volgen bijna magere melk! En aangebroken flessen of pakken melk kunnen niet zo gemak- kelijk meer geschud worden. Daarom wordt de meeste melk tegen- woordig 'gehomogeni- seerd'. De melk wordt dan onder hoge druk door een fijne zeef ge- perst. Daardoor wor den de vetbolletjes zo klein dat ze niet meer boven op de melk kun nen gaan liggen, maar zich door de melk ver- spreiden. Boerenland- melk wordt niet geho- mogeniseerd (en ook niet gestandaardi- seerd) om deze melk zo natuurlijk mogelijk te houden. Daar kunt u het roomlaagje dus wel weer op vinden. 7 Hoe en waar kan melk het best wor den bewaard? Melk moet koel (4 a 5 °C) en donker worden bewaard. In de koel kast lukt dat dus het beste. Bij een hogere temperatuur kunnen bacterien zich gaan vermenigvuldigen en de melk bederft eerder. Verse (dus gepasteuri- seerde) melk kun je daarom niet buiten de koelkast bewaren en in de koelkast ongeveer 5 dagen, (zie de houd- baarheidsdatum op het pak). Licht vermindert het vitaminegehalte, vooral van vitamine B2. Melk neemt heel gemakkelijk geurtjes uit de omgeving aan. Zet daarom geen sterk ruikende produkten, zo- als uien, vis of sinaas- appels bij de melk in de koelkast. 8 Hoe zit het met de versheid van de melk bij Albert Heijn? Albert Heijn heeft als extra service aan de klant een strenge versheidscontrole inge- bouwd. Bij het verpak- ken in de fabriek krijgt de melk een stempel met daarop de houd- baarheidsdatum. Na die houdbaarheidsda- tum is de melk nog 3 dagen houdbaar. Bij de meeste winkelbedrij- ven is die houdbaar- heidsdatum ook de uiterste verkoopdatum. Albert Heijn doet ech- ter alle melk de winkel uit een dag voor de da tum die op het pak staat. Deze regeiing is de laatste schakel in de lange reeks van kwali- teitscontroles die Al bert Heijn laat uitvoe- renom tezorgendat de melk die u in de win kel koopt, ook inder- daad vers bij u op tafel komt. 9Waarom zit melk tegenwoordig in pakken en niet meer in flessen? Een aantal voordelen is meteenduidelijk: karton weegt minder dan glas, gaat minder gemakkelijk stuk, de pakken passen door hun vorm beter in de koelkast en zijn stapel- baar. Stapel trouwens nooit meer dan 4 pak ken op elkaar: dat kan lekken veroorzaken. Een ander groot voor- deel van de kartonver- pakking is dat deze geen licht doorlaat. On der invloed van licht verandert de smaak van melk nadelig en gaat een aantal vitami- nes verloren. AH kan nu de klant ook beter informeren door in- houd, melksoort, houd- baarheidsdatum en voedingswaarde op de pakken te vermelden. A A Waarom kookt IV melk over en water niet? Als water kookt, gaat een deel ervan over in waterdamp. De water- damp vormt bellen die naar de oppervlakte stijgen. Als ze de op pervlakte hebben be- reikt, spatten ze uit el kaar en ontstaat stoom. Als melk kookt, ver- dampt het water in de melk ook en stijgt op dezelfde manier in de vorm van bellen naar boven. Aan de opper vlakte kunnen deze bel len echter moeilijk uit elkaar spatten, omdat de eiwitten uit de melk zich als een dun vliesje om de waterdampbel hebben gelegd. Op deze manier ontstaan steeds meer bellen tot het schuim uiteindelijk bo ven de rand van de pan uitstijgt en de melk is overgekookt! Aanbran- den van de melk heeft te maken met het eiwit- en vetgehalte. Eiwit verbrandt ge makkelijk bij hoge temperaturen. Als er voldoende vet in de melk aanwezig is, ver- branden de eiwitten minder snel. Daarom brandt magere melk heel snel aan en voile melk en boerenland- melk minder snel. Om overkoken en aanbran- den van de melk te voorkomen kan de pan het beste eerst met koud water afgespoeld worden. Kook de melk ook niet op te hoog vuur en neem een pan met een dikke bodem. AllerHande 53

Allerhande | 1988 | | pagina 53