TIEN VRAGEN OVER me IHoe gezond is melk nu eigenlijk? En word je dik van melk? Als u ca. i/2 liter melk per dag drinkt levert de 'witte motor' onge- veer van de dage- lijkse behoefte aan kalk en ongeveer van de benodigde eiwit- ten. Verder bevat melk o.a. vitamines A en D (voile melk meer dan halfvolle melk en ma- gere melk) en veel vi tamines van het B-complex. Boven- staande hoeveelheid melk zorgt ervoor dat u ruim de helft van de benodigde hoeveelheid vitamine B2 binnen- krijgt. Deze vitamines en mineralen vindt u trouwens 00k in kaas, yoghurt, kwark en melkprodukten als via. Maar aan via en vruch- tenyoghurt is wel een behoorlijke hoeveel heid suiker toegevoegd en vaak 00k geur- en smaakstoffen. Hoe vet- ter de melk, hoe meer calorieen hij levert. Als men op de Iijn wil let- ten, kan daarom beter voor halfvolle melk of magere melk worden gekozen. Ook kame- melk bevat heel weinig vet, namelijk minimaal 0,3% en maximaal 1%. Het aantal joules en ki- Melk drinken we elke dag en we staan er verder nauwelijks bij stil. Maar hoe gezond is melk eigenlijk? Hoe wordt rauwe melk verwerkt, hoe bewaar je melk, waarom kookt melk over en waarom kan die zuur worden? Hier krijgt u antwoord. loCalorieen per beker (250 ml) staat duidelijk vermeld op de verpak- king van alle AH-melk- soorten. 2 Wat is nu precies het verschil tussen voile melk, halfvolle melk, magere melk en boerenlandmelk? Het verschil zit in het vetgehalte. Omdat melk een natuurpro- dukt is, varieert dit vet gehalte. 's Zomers is het vetgehalte vrij hoog, namelijk ca. 4,3% omdat de koeien dan buiten van het malse gras eten. 's Winters is het vetgehalte lager (ca. 3,9 Daarom wordt alle melk, be- halve boerenlandmelk, gestandaardiseerd. Dat betekent dat voile melk wordt afgeroomd tot- dat deze 3,5% vet bevat, halfvolle melk tot 1,5% en ma gere melk mag nog ten hoogste 0,3% vet bevatten. Dit afromen gebeurt in een grote centrifuge, waarin de melk met een enorme snelheid wordt rondgedraaid. Op die manier worden de zwaarste deeltjes uit de melk weggeslin- gerd. Het lichtste deel, de room, verzamelt zich in het midden en wordt dan afgetapt tot het gewenste vetge halte is bereikt. Naast de gestandaardiseerde melksoorten verkoopt Albert Heijn tegen- woordig ook melk die niet gestandaardiseerd is: boerenlandmelk. Deze melk heeft altijd een wisselend vetge halte, dat over het alge- meen wel hoger ligt dan het vetgehalte van voile melk. Boeren landmelk heeft daar- door een romiger smaak. 3 Waarom wordt melk altijd gepasteuriseerd? Pasteuriseren is een methode om melk ian- ger houdbaar te maken en de eventueel in de melk voorkomende schadelijke bacterien te doden. Hygiene is een van de allerbelang- rijkste richtlijnen bij de verwerking van melk. Bij pasteurisatie wordt de melk 15 tot 20 seconden lang op ca. 73°C verhit. Daardoor worden de eventuele ziektekiemen en scha delijke bacterien on- schadelijk gemaakt. Daama wordt de melk heel snel afgekoeld tot ca. 4°C en in gekoelde, brandschone opslag- tanks overgepompt. Bij pasteurisatie blijven de goede smaak en het hoge vitaminegehalte van rauwe melk vrij- wel geheel bewaard. Gepasteuriseerde melk kan een paar dagen in de koelkast worden be waard. Als melk langer houdbaar moet zijn, wordt hij gesterili- ana— 52 AllerHande 7

Allerhande | 1988 | | pagina 52