SJR?-%y»iw DIT IS HET VERHAAL ACHTER I 4 In het zuiden van Italie eten ze heel anders dan in het noorden en pasta is niet in Italie uitgevonden. Het is gezonder dan vaak wordt gedacht. Lees over deze en andere wetenswaardigheden over pasta... Lange tijd waren de bekende elle- boogjes-macaroni en spaghetti de enige Italiaanse deegwaren die in Nederland verkrijgbaar waren. Te- genwoordig kunt u in de rekken bij de Albert Heijn-winkels met een 3, 4 of 5 op de deur naast deze oude be- kenden wel 13 of meer soorten Ita liaanse deegwaren vinden en boven- dien nog een aantal soorten oosterse deegwaar. Wat is pasta? 'Pasta' is eigenlijk de verzamelnaam voor alle echte Italiaanse deegwa ren. Italiaanse pasta verschilt van het Nederlands fabrikaat: de grond- stof is een speciaal soort harde tarwe waardoor de pasta steviger blijft. Bij de bereiding van het deeg worden vaak eieren gebruikt, wat in- vloed heeft op de smaak. Soms voegt men ook nog ingredienten toe als to- maten en spinazie om de pasta een rode of groene kleur te geven. Op de smaak heeft dit weinig invloed. Van dit speciale tarwemeel wordt een deeg gekneed. Dit deeg kan dan in al- lerlei vormen worden gesneden, ge- rold, gedraaid of gestoken. Deze rijk- dom aan pastavormen is traditioneel Italiaans, maar de pasta zelf is waar- schijnlijk afkomstig uit China. Vanaf de Middeleeuwen wordt er al pasta gegeten in Italie en iedere streek kent van oudsher zijn eigen pasta. In het noorden worden er meer platte pastasoorten zoals tagliatelle (lintmacaroni) en lasagne gegeten en in het zuiden gaat de voorkeur uit naar holle, ronde pasta- varieteiten zoals cannelloni (pasta- rolletjes) die gevuld kunnen worden en waar een saus beter aan hecht. Licht verteerbaar en rijk aan koolhydraten Pasta is, in tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht, een gezond voe- dingsmiddel. De ingredienten (tar wemeel, ei, zout, water en soms groente en een beetje olie) zorgen voor een licht verteerbaar produkt waar geen enkele kunstmatige geur- of smaakstof aan te pas komt. Pasta wordt houdbaar gemaakt door deze te drogen. Daarom zult u ook geen conserveringsmiddelen in pasta aan- treffen. Alle pastasoorten zijn een goede leverancier van koolhydraten waar we volgens de huidige voe- dingsadviezen verhoudingsgewijs meer van moeten eten, omdat we be ter onze energie kunnen halen uit koolhydraten dan uit vetten. Verder bevat pasta ongeveer 13% eiwit, vita- minen waaronder vitamine B, en mi- neralen. Je hoort vaak dat pasta dik zou maken. Pasta met een magere m 4 AllerHandd

Allerhande | 1988 | | pagina 4