NU KOPEN EN INVRIEZEN: LEKKER VOOR LATER GROENTE INVRIEZEN Nu is het de tijd om uw diepvriezer te vullen met gezonde zomerse waar. Dan kunt u als het weer barre trekjes gaat vertonen opnieuw genieten van verse groente en fris fruit. AllerHande laat u zien wat de voordelen zijn van invriezen en hoe u dat het beste doet. Diepvriezen is vooruit kijken. Juli is de maand voor lekker sappig zomerfruit en knappe- rige zomergroenten. Aardbeien, bes- sen, frambozen, kersen, perziken, peultjes, jonge kapucijners en snijbo- nen. Wilt u daar deze winter van pro- fiteren, dan moet u nu aan de slag. Let op de aanbiedingen. Groente en fruit zijn op het hoogtepunt van hun seizoen vaak heel scherp geprijsd. Bij diepvriezen staan kwaliteit en versheid voorop. U leest hier hoe u deze kunt waarborgen. Diepvriezen van echte seizoenprodukten is zinvol Een voorraadje zomergroente en -fruitsoorten invriezen betekent dat u van de winter ook af en toe een voor- delige zomerse maaltijd op tafel kunt zetten. Overweeg van tevoren kritisch welke groente- en fruitsoor ten voor invriezen in aanmerking ko- men. 't Heeft namelijk lang niet al- tijd zin. Veel groenten zijn tegen- woordig het hele jaar door goed te koop. Alleen een groot prijsverschil kan dan een reden zijn. Ook kunt u niet op tegen industrieel invriezen, zowel qua prijs als kwaliteit (tenzij u groenten uit eigen tuin invriest, maar daar gaan we nu even niet van uit). Die groenten worden zo van het land ingevroren. Dus aan invriezen van spinazie en doperwten kunt u be- ter niet beginnen. 't Invriezen van echte seizoensprodukten, zoals as- perges, peultjes, jonge kapucijners en eigenlijk al het zachte zomerfruit heeft wel degelijk zin. Wacht met in vriezen tot de groente- en/of fruit soorten op hun goedkoopst zijn. Dat is op het hoogtepunt van het seizoen. In een week tijd kunnen de prijzen dan nog een heel eind zakken en daar profiteert u van mee. Diepgevroren groente en fruit blijven het best van kwaliteit als ze zo vers mogelijk wor den ingevroren. Groente en fruit worden bij Albert Heijn elke dag vers aangevoerd, maar wacht thuis niet met verwerken. Diepvriezen vertraagt bederf Diepvriezen is bewaren bij lage tem- peratuur (ca. -20 °C). Deze extreem lage temperatuur vertraagt de ont- wikkeling van micro-organismen en ook de chemische processen als be derf door enzymatische omzettingen, maar stopt ze niet. Aangestoken fruit of verlepte groente (om maar even twee extreme voorbeelden te ne- men) zullen dus ook in de diepvriezer sneller bederven. Ingevroren groente en fruit zijn dus niet onbe- perkt houdbaar. Groente kan, mits deze voor het invriezen eerst wordt geblancheerd, zeker een jaar in de diepvriezer bewaard worden; vruchtgroenten (bij voorbeeld to- maat, paprika en aubergine) niet langer dan drie tot acht maanden. Fruit is in de diepvriezer acht maan den tot een jaar houdbaar. 't Is wel 1 Groente schoonmaken en snijden volgens schema. In een grote pan ruim water aan de kook brengen. Een portie groente in een frituur mandje of zeef doen. Liefst meteen de hoeveel- heid die u in een verpakking wilt invriezen (en dus ook later in een keer wilt gebruiken), maar blancheer niet meer dan 500 g groente tegelijk in 5 liter water. Frituurmandje of zeef zodanig in het kokend water hangen dat de groente onder- staat. Water weer aan de kook laten komen en de groente de aangegeven tijd (zie schema) blancheren. De verschillende porties kunnen in hetzelfde water geblancheerd worden. 2 Groente direct na het blancheren overdoen in een vergiet en onder koud stromend wa ter of in een teil met koud water laten afkoelen. Dit is om te voorkomen dat het kookproces doorgaat. Daama groente goed laten uitlekken. 3Uitgelekte groente in porties (ca. 750 g tot 1 kg voor vier personen of 400 g tot 500 g voor 2 personen) overdoen in plastic doosje of zakken van diepvrieskwaliteit. Lucht er zoveel mogelijk uitdrukken en/of uitzuigen (met een rietje). Doosjes afsluiten met deksels; zakjes met een sluitstrip of een sealapparaat. Voor het vullen etiket met naam van groente, gewicht en invriesdatum erop plakken. 24 AllerHande

Allerhande | 1988 | | pagina 24