Mexican Ketchup. ZO DOET U DAT dat merk je. V\EIV? Hoe lang moet rosbief onder de grill? Werkt een circulatiegrill heel anders dan een draaigrill? Zijn er soorten vlees die je beter niet kunt grilleren? Op dit soort vragen geeft AllerHande hier antwoord en een handige tabel. Grilleren wordt vaak toegepast wan- neer men wat minder wil eten of wil afslanken. Het is een bereidingswijze die direct is afgeleid van het rooste- ren boven open vuur, dat bij voor- beeld op de barbecue gebeurt. Door middel van stralingswarmte afkom- stig van een roodgloeiend grill-ele ment wordt vlees eerst snel dichtge- schroeid, zodat het sappig blijft, en dan geroosterd tot het een knapperig korstje heeft en eventueel gaar is. Twee manieren van grilleren Met de meeste in ovens ingebouwde grills, maar ook in losse grillappara- ten, kun je op twee manieren grille ren: door het vlees op een rooster onder het grill-element te schuiven (vlakgrillen) of door het aan een draaispit te steken. In de modeme heteluchtovens is het grilleren aan een draaispit vervan- gen door circulatiegrillen. De venti lator zorgt dat de warmte van het grillelement door de oven circuleert, zodat het vlees rondom knapperig bruin wordt zonder dat het hoeft te draaien. Geschikte vleessoorten Behalve vlees dat lang moet stoven (runderlapjes) en erg vet vlees (speklapjes) zijn de meeste vlees soorten geschikt om te grilleren. Vooral doorregen karbonade of vlees met een klein vetrandje (entrecote) laat zich goed grilleren. Bij mager vlees (biefstuk) en ook erg dun vlees (schnitzel) moet u oppassen dat het niet te droog wordt. Bestrijken met olie kan dit voorkomen. Vorm en soort vlees bepalen de afstand Kleine stukken vlees en ook spiezen worden op het grillrooster, met een lekbak eronder, onder het grill-ele ment geschoven. Dunne stukken vlees of stukken vlees die niet gaar hoeven te worden (zoals biefstuk) schuift u vlak onder (ca. 5 cm) het grillelement. Voor iets dikkere stuk ken vlees die ook gaar moeten wor den, is een wat grotere afstand nodig (ca. 10 cm) om te voorkomen dat het vlees verbrandt voordat het gaar is. Vlees dat gaar moet worden mag niet dikker zijn dan ca. 3 cm; vlees dat van binnen rauw mag blijven moet juist niet dunner zijn dan ca. 3 cm. Grote stukken vlees als rollade, fricandeau, rosbief of kip steekt u aan het spit of u legt ze op het roos ter in de circulatiegrill. Zorg dat te grilleren vlees goed droog is. Dep het droog met keukenpapier. Het vlees kan gekruid worden, maar mag niet worden ingewreven met zout. Zout onttrekt vocht, waardoor het vlees droog wordt en geen korstje krijgt. Bestrijken met een beetje olie bevor- dert het bruin worden en voorkomt dat het vlees uitdroogt. SOORT VLEES GRILL-ELEMENT GRILLEERTIJD MEXICAN KETCHUP Biefstuk vlakgrilleren 4-8 minuten Entrecote vlakgrilleren 4-8 minuten Rosbief draaispit/circulatie 20-30 minuten Karbonade vlakgrilleren 10-15 minuten Varkensschnitzel vlakgrilleren 6 minuten Varkensoester vlakgrilleren 8 minuten Varkenshaasje vlakgrilleren 10 minuten Varkensrollade draaispit/circulatie 30-45 minuten Varkensfricandeau draaispit/circulatie 30-45 minuten Varkensfilet draaispit/circulatie 30-45 minuten Schouderfiletrollade draaispit/circulatie 45 minuten Hele kip draaispit/circulatie 50 minuten Kippepoot vlakgrilleren 15-20 minuten Kipfilet vlakgrilleren 8-10 minuten AllerHande 51

Allerhande | 1988 | | pagina 51