ONTDEK DE NIEUWE BIEREN VAN ALBERT HEIJN SMAAK EN KLEUR wassen worden in een heet sop, maar doe dat wei voor de rest van het ser- vies aan de beurt is en spoel daama de glazen goed uit met water. Wie bovendien een aparte glazendoek ge- bruikt, weet zeker dat de glazen vet- vrij blijven. In dat geval is omspoe- len voor gebruik niet nodig. Vet is dus de aartsvijand van de kraag, maar ook in een brandschoon glas kan bier 'doodslaan'. Dat is vaak het geval als er een hapje bij gegeten wordt. Of dat nu een bitterbal is, een haring of een simpel stukje kaas: de lippen worden er vettig van en het bierglas dus ook bij de volgende slok. Monniken ontwikkelden brouwtechniek In de Middeleeuwen was bier een echte volksdrank, die thuis door de vrouwen werd gebrouwen. Later ont- stonden openbare brouwhuizen, waaruit ambachtelijke brouwerijtjes voortkwamen. In die duistere eeu- wen dronken de mensen meer dan een liter bier per dag; vrouwen, kin- deren en grijsaards inbegrepen. Dat was zo gek nog niet, want wijn was schaars en duur. Koffie, thee en ca cao kende men nog niet en de kwali- teit van het drinkwater was slecht. Dat kwam uit grachten en rivieren, die ook als riool fungeerden... Bier was zuiver en veilig omdat er een kookproces aan te pas komt. Van bacterieen had toen nog niemand ge- hoord, maar dat gekookt spul beter was, voelde men wel aan. De ontwik- keling van de brouwtechniek is vooral te danken aan de monniken die met het brouwen en verkopen van bier de kas van het klooster spekten. De monniken schreven hun ervaringen op, wisselden ze uit met andere kloosterorden en gaven hun kennis door aan de volgende genera- tie. De cirkel is rond. We gaan graag te- rug naar af, naar biersoorten waar- van het recept eeuwen geleden werd uitgedokterd. Voor AH worden ze weer gebrouwen, rood en bruin. AH slaat tegelijkertijd nieuwe wegen in om eigentijdse specialiteiten te ont- wikkelen, extra pittig of juist veder- licht.. Twee oude en twee nieuwe bie- ren, ze staan in de winkel voor u klaar naast de vertrouwde pils van het huismerk. Proef ze op uw gemak, lekker thuis. favoriet? We zijn benieuwd. Dit zijn de nieuwe specialiteiten van het huis: Brouwers Bier Special Special is een extra zwaar bier met een vollere smaak, een donkerder tintje en 1% meer alcohol dan het ge- wone pilsje. Zes procent dus. 'Zwaar* heeft te maken met de hoeveelheid en de soort mout die gebruikt wordt (meer mout en een donkerder soort) en met het brouwproces, dat voor Brouwers Bier Special intensiever is. Brouwers Oud Bruin Oud Bruin is traditioneel, laag-alco- holisch bier (2,5%) en staat het dichtst bij het natuurprodukt. Dit type bier is eeuwenoud en lag overal in Europa ten grondslag aan de bier- bereiding. Dit bier is moutig en zoe- ter dan alle andere soorten. Door het gebruik van donkere mout krijgt het een diepbruine kleur. Brouwers Abdij Bier Abdij Bier is een robijnrood, stevig moutbier met een hoger alcoholper- centage (7%). In 1611 werd het al ge brouwen door de monniken van de abdij der Norbertijen in Postel (Bel- gie). AH verwierf de licentie, waar- door precies.datzelfde bier voor AH gebrouwen mag worden. AH is er trots op dat dit buitengewone bier nu het huismerk draagt. Brouwers Light Bier Light sluit aan bij een trend die vooral in Amerika sterk doorzet. Bier met minder alcohol is daar al heel gewoon. Light bevat de helft minder alcohol (2,5%) dan een door- snee pilsje (5%), maar dat betekent niet dat het ook half smaakt! Wie dit motto onderschrijft, 'minder alcohol maar het moet wel smaken' doet met Brouwers Light een goede keu- ze. Daar komt bij dat Light minder calorieen bevat. Dat is mooi meegno- men. Zorg voor de juiste temperatuur Deze nieuwe specialiteiten vragen een iets andere benadering dan een gewoon pilsje. Logisch, want het zijn andere biersoorten. Brouwers Abdij Bier is het lekkerst hij kamertemperatuur (16 tot 18 gra- den Celsius) en in een mooie bokaal, zo'n wijde kelk die ook voor trappist wordt gebruikt. Brouwers Special en Light kunnen het best tegen kou. De ideale drink- temperatuur van deze twee is het- zelfde als bij gewone pils: 6 tot 8 gra- den Celsius. Voor een Oud Bruin is dat net iets te koel. Die komt het best tot z'n recht bij 8 tot 10 graden Celsius. U kunt Oud Bruin dus wel in de koelkast be- waren maar voor u er in hapt moet u dit bier even op temperatuur laten komen. Dat gaat overigens vrij snel. In ca. 10 minuten is dat gebeurd. Extra aandacht voor de glazen Bier heeft altijd behoefte aan kraak- heldere glazen. Als er ook maar een spoortje vet aan zit, vertikt bier een mooie schuimkraag te vormen. Het slaat dood, wordt er dan gezegd. Niet dat het niet goed is, maar voor ons idee is de fut er uit: bier zonder kraag leeft niet. Gebruik bierglazen dus alleen voor bier. Ze mogen trouwens best afge- AllerHande 31 De smaak en de kleur van bier han- gen onder meer af van de gebruikte gerst- en hopsoorten. Er zijn ca. 30 gersterassen en dan is ook nog van invloed hoe iang de mout verhit wordt en bij welke temperatuur. Hoe langer en hoe heter, des te donkerder wordt het bier. Hop, de smaakmaker bij uitstek, is er ook in meer soorten. De hopfamilie is erg uitgebreid en voor elke biersoort wordt een speci- fieke hopmelange gebruikt. Gerst is het hoofdbestanddeel van de meeste biersoorten. De gerstekorrels moe- ten voor de bierbereiding eerst kiemen. Dat gebeurt in zogeheten kiemtrommels. Als de gerst daaruit komt, wordt ze gedroogd en vermalen. Daama begint het brouwen. Hop is naast gerst de belangrijkste grond- stof van bier. De hopplant is een kiemplant, waarvan alleen de hopbel van de bloem van de vrouwelijke plant bij de bierbereiding wordt gebruikt.

Allerhande | 1988 | | pagina 31