ONTDEK DE NIEUWE VAN ALBERT HEIJN BIER: WAT IS DAT EIGENLIJK m X; In de acht jaar van z'n bestaan heeft Brouwers Bier, het huisbier van Albert Heijn een vaste plek veroverd in de Nederlandse kelders en koelkasten. In z'n uppie vertegenwoordigde dat lekkere goudblonde pilsje het AH- huismerk op biergebied. Hoog tijd dus om die 'alleenstaande' goed gezelschap te geven, want er is de laatste jaren nogal wat veranderd. Dat pilsje is en blijft een pittige dorstlesser maar soms willen we gewoon wat anders De belangstelling voor speciale biersoorten is in de cafes een paar jaar geleden op gang ge- komen. In Belgie heeft die ontwikke- ling al zo flink doorgezet dat de spe ciale bieren een kwart van de markt beslaan. In Nederland is het nog niet zover, maar de trend is er. Wie in een cafe een biertje bestelt, krijgt niet meer overal automatisch een blondine voor z'n neus. Zoals je bij de brood-afdeling ook veel meer dan een halfje wit of een heel bruin kunt vragen (er zijn meer dan 50 brood- soorten), moet zo'n bierbestelling worden toegelicht. Vier nieuwe specialiteiten Van speciale biersoorten kan ieder- een nu ook thuis genieten, want on- der het huismerk Brouwers Bier in- troduceert Albert Heijn vier speciali teiten. We weten zeker dat we u daar een groot plezier mee doen. Uit on- derzoek blijkt namelijk dat Neder- landers best een biertje lusten, maar ook dat het gebruik wel meevalt. Vergeleken met de landen om ons heen, zijn we matige bierdrinkers. Duitsland gaat aan kop met 148 liter per inwoner per jaar. Belgie, Dene- marken en Engeland volgen op de voet en bijna aan het eind van de ranglijst bungelt Nederland met 84 liter. Alleen in Italie en Frankrijk wordt minder bier gedronken. Bijzonder bier drink je niet om grote dorst te lessen, maar omdat het zo lekker is. Zulk gerstennat schenk je aandachtig in. In een fraai glas. Even ruiken, even proeven, kleine slokjes... Welke van de vier wordt uw Brouwers Bier Special Een extra zwaar bier H (l%meer alcohol) met een iets donkerder tintje. •5 Bier wordt gemaakt van natuurlijke grondstoffen (gerst, water, hop en gist) en het brouwproces is sinds eeuwen bekend. Het begint met mout: ontkiemde, ge- droogde, geplette gerst. Met warm water wordt er een mooi bierbeslag van geroerd. Door verhitting en het werk van enzymen verandert het zet- meel in suiker. Het bierbeslag is een suikeroplossing geworden. Die wordt gekookt. Daarbij smelt en caramelli- seert de suiker een beetje en dat geeft bier z'n gouden kleurtje. De hop die bij het koken wordt toege- voegd, zorgt voor de pittige smaak. Dan is het tijd voor de gisting waarbij de suiker verandert in alcohol en koolzuur. Het jonge bier is klaar, maar het moet nog rijpen en nagisten. Is dat ge- beurd dan volgt een strenge filtering: het heldere bier kan worden gebotteld. AllerHande 29

Allerhande | 1988 | | pagina 29