SCHOLROLLEDES NET HOLLANMISE SflUS STOP VOOR STOP AU BAIN-MARIE VERWARMEN Je komt het vaak tegen in recepten: au bain-marie verwarmen. Hier wordt duidelijk uitgelegd wat dat is. Aan de hand van deze Hollandaisesaus kunt u het zelf proberen. U zult zien: het valt reuze mee! 'Au bain-marie' is een culinaire keukenterm. Letterlijk vertaald uit het Frans betekent het 'in het bad van Marie'. Een 'bain-marie' is een pan met heet water, waarin een kleinere tweede pan wordt ge- hangen. De inhoud van de binnenste pan wordt langzaam verwarmd door het hete water in de buitenste pan, dat net tegen de kook aan wordt gehouden. Deze methode wordt gebruikt voor het be- reiden van gerechten die niet rechtstreeks op het vuur mogen wor- den verwarmd. Op deze manier wordt de inhoud van de binnen ste pan op een con- stante temperatuur on- der het kookpunt (±80 °C) gehouden. De methode wordt o.a. toe- gepast bij sauzen die met eierdooiers wor- den gebonden, omdat die anders zouden aan- zetten en bij te hoge verhitting zouden schif- ten, en bij het smelten van chocolade. Ook in de oven kan au bain- marie worden toege- past, bij het gaar ma- ken van terrines en pa tes. Kortom, bij ailerlei gerechten die gaar moeten worden maar geen korstje mogen krijgen. De vorm wordt in een bak heet water (bain-marie) gezet. Er zijn prachtige 'bain- marie'-pannen te koop. Roestvrij staal is het beste materiaal, omdat het niet door zuren wordt aangetast. Twee in elkaar passende roestvrij stalen steel- pannetjes kunnen ook uitstekend als 'bain- marie' dienst doen. SCHOLROLLETJES MET HOLLANDAISESAUS 12 scholfilets (diepvries), 2 kleine preitjes, zout, peper, 1 dl witte wijn, 150groomboter, 3 eierdooiers, 3 theeiepels citroensap Voorbereidingstijd: ca. 15 minuten Bereidingstijd: ca. 20 minuter VARIATIES OP HOLLANDAISESAUS Prijs p.p.: ca. J 5,25 Bevat per eenpersoonsportie: 1955 kiloJoule (465 kCal.) vet 36,7 g-eiwit 30,8 g- koolhydr. 3,5 g Mousselinesaus: Hollandaisesaus met liter half stijfgeklopte slagroom. Maltezersaus: Hollandaisesaus op smaak gebracht met sinaasappelsap in plaats van citroensap. Bearnaisesaus: Hollandaisesaus met dragon en ken/el. Ilnca. 15 minuten scholfi lets laten ontdooien. Van prei lelijk blad, wortel ver- wijderen en wassen. In pan met water en zout hele prei ca, 4 minuten zachtjes koken. Af- gieten en onder koud stro- mend water afspoelen. Prei in lengte halveren. In 12 reepjes van 5 cm lengte snijden. 2 Scholfilets met 'huidzijde' naar boven uitspreiden op aanrecht. Bestrooien met zout en peper. Op elk scholfi- let stukje prei leggen en oprol- len. Met houten cocktailprik- ker vaststeken. Scholrolletjes tegen elkaar aan in kleine pan zetten. Witte wijn en 1 dl water toevoegen. Met deksel op pan in ca. 5 minuten tegen de kook aan de scholrolletjes zachtjes gaar laten worden. 3 Buitenste pan van dezo- genaamde 'bain-marie' vullen met zoveel water dat de binnenste pan tot minstens de helft in het water staat. Water in buitenste pan aan de kook brengen.Vuur laag draaien. Water mag nu absoluut niet meer koken, maar moet tegen de kook aan worden gehou den. (Kopje koud water bij de hand houden om snel tempe ratuur omlaag te kunnen bren- gen.) Vier borden en sauskom voorverwarmen. In steel- pan boter op laag vuur zachtjes laten smelten, zonder bruin te laten kleuren. In bin nenste pan van de 'bain-ma rie' eierdooiers en 1 eetlepel warm water doen. Pan in wa- terbad hangen. Met mixer eierdooiers in ca. 1 minuut luchtig kloppen. 5Warme gesmolten boter scheutje voor scheutje door eierdooiers kloppen. Blij- ven kloppen tot saus licht bindt. (Saus is klaarals hij als een lint van delepel loop!) Saus kan enkele minuten au bain-marie worden warm ge houden. Van vuur af saus op smaak brengen met citroen sap, zout of peper. Overdoen in sauskom. Scholrolletjes op borden zetten. Saus apart ser- veren. Lekker met krieltjes en peultjes met worteltjes. AllerHande 27

Allerhande | 1988 | | pagina 27