WE KUNNEN NU LANGER GENIETEN VAN ASPERGES laag. Zit het weer tegen, dan zijn as- perges meteen een stuk duurder, want dan groeien ze gewoon niet! Daarom importeert Aalbert Heijn in koele lentes asperges uit het zuiden van Frankrijk: de Camargue, aan de monding van de rivier de Rhone. Die Franse asperges zien er iets an- ders uit dan de Nederlandse. De teelt is er grootschaliger, de steektech- niek is minder verfijnd en Franse as perges ogen daardoor iets ruwer. Le- lieblank zijn ze ook niet. De Fransen vinden een wit uiterlijk namelijk minder belangrijk. Ze kopen het liefst asperges met een rose tot don: ker violet kopje, omdat die een iets rijkere, vollere smaak hebben. Veel kenners zijn het daarover eens. Het oogsten van zulke asperges (die hun kopje dus wel boven de grond mogen steken) is natuurlijk een stuk een- voudiger en dat is te merken aan de prijs. Seizoen begint Spaans Dit jaar komt AH voor het eerst met witte asperges uit Spanje, waar de teelt op hetzelfde hoge peil staat als in Nederland. Rond de plaats Aran- juez worden al sinds mensenheuge- nis mooie, dikke, witte asperges ge- stoken. De inwoners van Madrid en andere grote steden zijn er helemaal gek op. Een paar jaar geleden kwam er een groot nieuw groentegebied bij: tussen Sevilla en Huelva, in het zuiden dus, en daar komen eveneens prachtige asperges vandaan. Mooi weer en zuiver water (van de rivier de Guadalquivir) zijn er in overvloed en de asperges zijn begin april al rijp. Dan brengt AH ze snel en koel naar de winkel. Het is overi- gens niet de bedoeling van Albert Heijn de Nederlandse asperges door Spaanse te vervangen. Door die vroege Spaanse oogst begint het sei zoen bij ons nu alleen een paar we- ken eerder. Zo kunnen we er iets lan- ger van genieten! Groentjes voor de afwisseling? Wist u trouwens dat er ook groene asperges bestaan? In Italie en Ame- rika zijn ze razend populair. Ze zijn iets kleiner en minder strak van vorm (meer schubben). Maar ook erg lekker, sterker van smaak, aro- matischer dan de witte. In Neder land zijn die groentjes nog een exclu- sieve delicatesse, maar dat zou best eens kunnen veranderen. Ze worden bovengronds geteelt (makkelijker en goedkoper dus). Als wij de kleur wat minder belangrijk gaan vinden, kan die groene asperge in de toekomst misschien voor een aangename af wisseling zorgen: erg lekker en voor- deliger! Zo ver is het nog niet. We zien asper ges nog niet als groene groente, maar intussen is er dus wel iets ver- anderd in de AH-winkels. AH wilde gewoon van de hoge prijzen en dat erg korte seizoen af, zodat meer mensen wat langer van deze ver- fijnde groente kunnen genieten. Van- daar dus de Franse aanvoer als het hier te koud is en de Spaanse import om het seizoen wat te vervroegen. Uiterlijke schijn Er is nog een factor die invloed heeft op de prijs: de kwaliteit. Het gekke is nu dat de kwaliteit van asperges alleen wordt afgemeten aan het uiterlijk en dat heeft niets met de smaak te maken. Het gaat om recht- krom, dun-dik, hagelwit of iets ge- kleurd, puntgaaf of met een scheurtje. Dik, wit en kaarsrecht is de absolute top, maar daar moet dan ook een superprijs voor betaald wor den. AH vindt die kanjers te duur en zoekt het liever in de subtop-kwali- teit, waar de asperges soms een beetje blozen, iets minder dik of net niet waterpas zijn. Als de smaak maar dik in orde is en de prijs rede- lijk! In die opvatting staan we niet alleen: aspergeliefhebbers in binnen- en buitenland eten ze liever vaak dan slechts een enkel keertje (het sei zoen is al zo kort), dus komen ze met de kwaliteit van die 'subtop' beter aan hun trekken. Zo denkt AH er ook over. Zo eetuze: met 'vinger en vork' Het eten van slierasperges (in hun geheel gekookt dus) is een happening op zich. Vergeet alle tafelmanieren, laat uw mes liggen. Pak die asperge met de ene hand (niet bij de kop, maar helemaal aan de andere kant), neem een vork in de andere en on- dersteun de sliert daarmee onder de kop. Zo leidt u'm de mond binnen. Als u van tevoren op uw bord een sausje prakt van hardgekookt ei en gesmolten boter (en een vleugje nootmuskaat), doopt u de asperge daar eerst even in. Serveer er wat gekookte ham, nieuwe aardappeltjes en een glaasje witte wijn bij. Dan eet u asperges zoals negen van de tien liefhebbers - en die kom je vooral in aspergeland Limburg tegen - de lek- kemij het liefst beleven. Heel klas- siek en heel eenvoudig, maar lekker! En't is echt geen heksentoer om zo'n maal uit eigen keuken te toveren. Wedden dat het niet bij die ene keer blijft? unnifT 11 HCDEDrCC VI AAD Het laatste struikelblok voor we lekker asperges £m%3 nmiA I U Mwr CKllO ALMMVC gaan eten, zit'm in de vraag: Hoe maak je ze klaar? Uit onderzoek blijkt dat veel mensen dat niet precies weten. Maar het is helemaal niet zo moeilijk. Kijk maar! BEWAAR ZE GOED 't Is het verstandigst asperges te kopen op de dag dat u ze wilt eten. Op zondag is dat lastig, maar u kunt ze natuurlijk best een dagje bewaren. Wikkel de asperges in een schone, vochtige doek en leg ze koel en donker weg. De groentelade van de koelkast is een prima plek. 1 Asperges moeten eerst geschild worden, met een dunschiller. Leg ze plat neer, hou met de ene hand het kopje vast en schil met de andere. Begin onder het kopje (laat dat er vooral aan zitten!) en ga naar beneden toe iets dikker schillen door wat meer druk uit te oefenen. 2 Het onderste stukje is even als de schillen al leen geschikt om soep van te trekken. Haal het er af, want het is houterig. Afsnijden kan (zeker 2 centimeter), maar afbreken ook. De as perge breekt dan op het punt waar de houterig- heid begint. 3 Was de asperges in ruim, koud water. Als u er met stevig garen of een touwtje bosjes van maakt, zijn ze straks makkelijker uit de pan te halen. Vervolgens kookt u ze in water met een beetje zout en eventueel wat suiker (dat neutra- liseert eventuele spoortjes bitterheid). 4De kooktijd hangt af van de dikte. Dunne as perges zijn in een kwartier gaar, de dikkere hebben wel 35 minuten nodig. Prik bij twijfel even met een vork in het middenstuk. Glijdt de vork erin, dan zijn ze gaar. Haal de asperges voorzichtig uit de pan, ondersteun ze met de sehuimspaan. Even laten uitlekken en meteen serveren. AllerHande 13

Allerhande | 1988 | | pagina 13