s 1 De asperge was een dure lastpost. Moeilijk kiaar te maken en als je al besloot om't toch eens te proberen was het seizoen alweer voorbij! We schrijven in de verleden tijd, want bij AH is't nu anders: asperges zijn voordeliger geworden en langer verkrijgbaar. ledereen kan er nu volop van genieten. traditie dat asperges wit moeten zijn. Nu zijn ze van nature ook wit, maar zodra ze het daglicht zien, gaan ze blozen en kleuren ze violet. Lastig, want ze groeien recht om- hoog en op warme dagen soms wel tien centimeter per etmaal! Dus hoe gaat dat in zijn werk? De aspergestekers wandelen een paar keer per dag langs de ver- hoogde, zanderige aspergebedden en speuren met argusogen naar bob- belt jes of scheurtjes in de grond. Want dat is het teken dat er een as perge de kop op steekt, ongeveer zo- als een kuiken dat uit z'n ei wil en een barst in de schaal pikt. Zo'n rijpe lelie-blanke asperge wordt op circa 25 centimeter onder de grond afgesneden (gestoken) met een speciaal aspergemes. Dan is er nog maar een exemplaar geoogst. Daama op naar het volgende bob- belt je en zo verder. Het Franse uiterlijk Zo ging het en zo gaat het. Als het voorjaar lekker warm is, kan de aan- voer binnen de kortste tijd omhoog schieten en is de prijs betrekkelijk L 4 Als het een warme dag is kan een asperge wel 10 centimeter per etmaal groeien. Een rijpe" asperge wordt op circa 25 centimeter onder de grond afgesneden (gestoken) met een speciaal aspergemes. En dan is er nog maar een asperge geoogst. 5De typische attributen van een aspergesteker: steekmes, troffel om de grond weer mee aan te stampen, en metalen oogstbak. 6Nadat alle geoogste as perges op gelijke lengte zijn afgesneden kunnen ze ge- sorteerd worden. Sorteren van asperges gebeurt evenals het steken handmatig. dik, wit en kaarsrecht is de absolute top.

Allerhande | 1988 | | pagina 11