HOE ZIJN DE TAFELMANIEREN VAN UW KAT? Katten zijn unieke huisdieren. Dat blijkt vooral uit hun tafelmanieren. Want ook al woont de kat al eeuwenlang bij de mensen en komen z'n maaltijden kant-en-klaar uit de supermarkt, z'n eetgewoonten staan nog dicht bij de natuur. Enige kennis daarover kan van pas komen. Want er zijn katten die je het'nooit naar de zin lijkt te kunnen maken. Katten en honden zijn huisdieren net vier poten en een staart. Meer overeenkomsten zijn er eigenlijk niet. Men- sen zijn dan ook in te delen in twee kampen: hondenliefhebbers en kattenminnaars. Een beetje hond is ge- hoorzaam, aanhanke- lijk en staat bol van vertrouwen in z'n baas. Die baas geniet van deze kwaliteiten, maar een kat trekt voor zulk honds gedrag z'n neus op. Mijnheer Kater en Mevrouw Poes maken zelf wel uit wie er de ziening, mag rekenen op een hoge mate van aaibaarheid en tevre- den gespin. Want de liefde gaat vooral door de maag. Muizehapjes: klein, maar vaak De wilde voorvaderen van de huiskat aten knaagdiertjes, vo- geltjes en zelfs insek- ten. Kleine hapjes dus, maar wel vaak. Uit on- derzoek blijkt dat dit eetpatroon nog steeds bestaat. Katten van wie het etensbakje doorlopend gevuld was, bleken per dag 12 baas is. Wie katten 'on- afhankelijk, ondoor- grondelijk, afstandelijk en scherpzinnig* noemt en die houding accep- teert, maakt zich ra- zend populair bij deze eigenwijze diersoort, ook al zullen de dames en heren daar slechts mondjesmaat uiting aan geven. Wie z'n voorkeur voor de kat vertaalt in een perfecte voedselvoor- tot 18 porties te veror- beren. Het aantal calo- rieen van zo'n portie kwam overeen met dat van een muis! Ze zijn dus dol op tussen- doortjes. Geef een kat naast deze snacks tenminste twee maaltijden per dag. Een grote maal- tijd is minder geschikt, want de kattemaag is vrij klein. Bovendien eet een kat nooit meer dan nodig is om z'n honger te stillen. An ders dan menige hond, zal een kat zich nooit overeten. Daarom kan het ook geen kwaad om die droge brokken gewoon de hele dag voor het dier te laten staan. Hondevoer moet u een kat trouwens nooit voorzetten. Dat is niet geschikt voor het dier. Het omgekeerde kan wel. Katten die met honden samen moeten wonen, weten daar alles van. Katten haten kou Van verse blikmaaltij- den moet u de rest nooit in de etensbak la- ten staan. Bewaar rest- jes koel om bederf te voorkprnen en niet in het blikje, maar in een afgesloten plastic doosje of schaaltje. Maar koude kliekjes zal een kat niet waar- deren. Op kamertem- peratuur kan't ermee door, maar het liefst krijg het dier maaltjes voor z'n neus op pre- cies 37 °C. Ook dat heeft weer met die on- tembare natuur te ma ken. Erkenning als 'familielid' Die huiskat blijft een beest, een jager. Tot groot verdriet van de mensen bij wie hij woont. Zelden wordt de gekeerde wereld na- tuurlijk, maar katten denken daar duidelijk anders over. Kant-en-klaar eten is prima Zijn katten lastige die- ren? Welnee. Zelfs hun kieskeurigheid is geen ramp, want de keuze in kattevoer is zo groot, prooi opgegeten. Eten doet een kat gewoon thuis, maar helemaal zonder betekenis is die jacht niet. Hoe ego'is- tisch het eetgedrag ook is, soms maakt poes een gul gebaar door een vogel, een kikker of een muis te verschalken om ver- volgens de vangst trots voor de voeten van zijn van afschuw vervulde eigenaar te deponeren. 't Is een cadeau, een offer waarmee een kat iemand erkent als 'lid van de familie'. De om- Tin Eet uw kat 'iffrSV dat er voor elk dier veel te genieten valt. Sommige katten peu- zelen vrijwel alles wat hen wordt voor gezet met plezier op. Maar ook zij stellen enige va- riatie erg op prijs. Niemand hoeft trou wens bang te zijn dat katten tekort komen als ze uitsluitend kant- en-klaar voedsel krij- gen. Integendeel. Alles wat het dier nodig heeft zit er in, in al die blikjes, zakken, pakken en doosjes verse katte- maaltijden. Dat kan van vers vlees of verse vis niet gezegd worden, maar bij wijze van ex- traatje mag menige poes daar graag z'n tanden in zetten. TIQ Vertrouw op I IK de 'smaak' van uw kat, hij weet wat goed voor'm is. Maar pas dus ook op als tegen etenstijd de telefoon gaat: iaat de biefstukken nooit onbe- waakt in de open keuken achter. TID dat uw I IK kat altijd droge brokjes ter beschikking heeft. 't Is gezond, goed voor de tanden en het blijft de hele dag vers. Er is veel keuze in brokjes, maar u kunt ook gistsnoepjes geven r,'! IK z'n maaltijd niet helemaal op, maak de por tie dan kleiner tot het dier alleen nog wat kruimels Iaat liggen. Bent u meteen van het kliekjesgedoe af. AllerHande 65

Allerhande | 1988 | | pagina 65