OVENSCHOTELS WELK VLEES IS HET NEEST GESCHIKT? Rjnproevers hoef je niks te vertellen. Zij weten dat je met een scheutje van het een, en een paar dmppettjes van het andere wonderen rnngi kan doen op smaak. SAUCE ABASC Ovenschotels zijn vaak eenpansgerechten. Behalve viees gaan er ook andere ingredienten in. De bereidingstijd van het te kiezen vlees mag dan ook niet te lang zijn. Ook zijn er vleessoorten die eigenlijk een veel te fijne smaak hebben voor ovenschotels. Lees hier welk vlees wel ideaal is voor ovenschotels. Een ovenschotel staat toch gauw een half uur tot drie kwartier in de oven voordat alle ingredienten door en door heet en gaar zijn. Vlees dat eigenlijk niet gaar hoeft te worden (biefstuk) of dat maar heel even gebakken hoeft te worden (schnitzels), kan daarom beter niet worden gebruikt. Het wordt te gaar en het is jammer van de fijne smaak. Runderlapjes hebben weer een te lange bereidingstijd voor een een- pans-ovenschotel. Die zouden min- stens drie uur in de oven moeten staan voor ze gaar zijn. De andere ingredienten zijn dan al tot moes gekookt. Voor ovenschotels zijn vleessoorten geschikt die tegen een stootje kun- nen en geen lange bereidingstijd nodig hebben: bij voorbeeld schou- derkarbonades, varkenslapjes of kippebouten en -poten. Vlees in blokjes Ook kalfsborstlappen of lamsbout- schijven kunnen worden gebruikt, maar dan moeten de andere ingre dienten berekend zijn op een wat langere oventijd (circa 45 minu- ten). Vaak is het handiger om het vlees in blokjes te snijden, bij voor beeld bij varkenslapjes, hamlappen of kipfilet. Kant-en-klaar gesneden en gekruid varkensvlees (nasivlees, sate-vlees, shoarmavlees) en kal- koenvlees (goulashvlees) zijn na- tuurlijk ook mogelijk. Gehakt is heel geschikt om in ovenschotels te verwerken. Neem dan liefst kippe- of rundergehakt. In plaats van vlees kunnen ook vleeswaren als ham, salami of bo- terhamworst in blokjes worden ge bruikt. Ook plakjes rookworst doen het goed in een ovenschotel. Vlees waren hebben het voordeel dat ze al gaar zijn en dus maar kort in de oven hoeven. Soms is voorbereiden nodig In principe kan vlees rauw worden verwerkt in een ovenschotel, maar het vlees van te voren min of meer gaar maken verkort de oventijd wel. Dat kan de andere ingredien ten ten goede komen. Blokjes vlees kunt u random aanbraden. Gehakt wordt meestal rul gebakken. Wilt u de hele ovenschotel een tijd van te- voren klaarmaken, zorg dan wel dat alle voorbereide ingredienten zijn afgekoeld voordat ze in de schaal worden geschept. Of zorg dat de schotel snel wordt terugge- koeld, bij voorbeeld in een bak met koud water. Een lauwwarme oven schotel die nog een paar uur moet staan, is een prima voedingsbodem voor bacterien. Zeker als er vlees in zit. Zet de afgekoelde schaal daarom tot gebruik afgedekt in de koelkast of, als hij er niet in past, op een koele plaats. Maakt u een ovenschotel in lagen, zorg dan dat de bovenste laag niet uit vlees bestaat. Dat zou anders te veel uitdrogea Worden alle ingre dienten door elkaar geschept, dan moet er voldoende vocht aanwezig zijn, anders worden de ingredienten moeilijk gaar. DE MEEST GESCHIKTE VLEES SOORTEN STELLETJE Een scheutje Crosse Blackwell Worchestersaus geeft aan al uw soepen, sauzen en andere gerechten een Engels accent. Dat moet u gewoon proberen. -C.iTcfiU Pikanter koken begint met 'n tikkeltje Tabasco. Want met Tabas co komt elk gerecht meertot zijn recht Gebruik Tabasco in de keu- ken, maar zet het ook De volgende soorten vlees zijn het meest geschikt voor gebruik in eenpans- ovenschotels. Gehakt, kalfsborstlappen, kalkoenfilet, kippebout, kip filet, lamsboutschijven, var kensvlees (behalve schnit zels), vleeswaren. Rundvlees is in het alge- meen minder geschikt voor 'snelle' eenpans-ovenscho- tels. AllerHande 63

Allerhande | 1988 | | pagina 63