1 EN CREME FRAICHE t USQftfi &OUR£REflMi Welke soorten room zijn er? Naast slagroom be- stond altijd al koffie- room en de laatste ja- ren is er nog een aan- tal roomsoorten bijge- komen: zure room, creme fraiche en gar- deroom. Al deze room soorten worden ge- maakt van melk. Als verse voile melk een tijdje staat, komen de vetbolletjes, die in de melk rondzweven, bo- vendrijven en vormen samen een laag room op de melk. In zuivelfa- brieken versnelt men dit 'opromen' door de melk te centrifugeren, zodat de room geschei- den wordt van de on- dermelk (de rest van de melk zonder de vet bolletjes). Het grootste deel van deze room wordt verwerkt tot bo- ter en gebruikt voor het maken van kaas. De rest wordt als room, in al zijn varia- ties, verkocht. Het verschil tussen de roomsoorten zit hem met name in het vetge- halte en de smaak. Slagroom en creme fraiche bevatten mini- maal 35% vet. Garde- room heeft een vetge- halte van 25% en kof- fieroom en zure room bevatten elk 20% vet. Slagroom, garderoom en koffieroom zijn neu- traal van smaak, ter- wijl creme fratche en zure room een licht zure smaak hebben. Die fris-zure smaak hebben ze te danken aan de melkzuurbacte- Zure room en creme fraiche hebben veel overeenkom- sten, maar ook veel verschillen. Wat u daar van moet we- ten, leest u hier. Op de volgende vier pagina's ziet u en- kele aantrekkelijke voorbeelden van wat u met deze beide soorten room allemaal voor lekkere dingen kunt doen. rien die aan slagroom of koffieroom zijn toe- gevoegd. Zo ontstaat dan respectievelijk creme fratche of zure room; eendikke, schepbare room. 2 Hoe lang blijven zure room en creme fraiche na opening nog goed? Zure room en creme fraiche kunnen na ope ning nog wel twee we- ken goed blijven. De produkten zullen alleen wel iets indikken. Be- waar beide produkten wel in de koelkast. 3 Kunnen zure room en creme fraiche net als slagroom wor den stijfgeklopt? Alleen room met zo'n hoog vetgehalte als slagroom (minimaal 35 vet) is stijf te kloppen. Zure room dus niet, maar wel creme fraiche, al blijft het volume hiervan wel kleiner. U kunt voor het klop pen een handgarde of een elektrische hand- mixer gebruiken. Zet de mixer dan wel op de laagste stand, want een lagere snelheid geeft een groter volu me. Bovendien kunt u net als met een ge- wone garde goed in de gaten houden wat er met de room gebeurt. De kans dat de slag room 'omslaat' is min der groot. 4Waarom schift zure room bij het toevoegen aan warme gerechten? Dat ligt aan het vetge halte van de room. Door een beetje maizena of bloem door de zure room te roeren kunt u dit voorkomen. Laat zure room ook lie- ver niet meekoken, maar voeg het pas op het laatste moment toe, van het vuur af. Creme fraiche geeft vrijwel nooit proble- men, wel is het ver- standig slagroom, dus ook creme fraiche, eerst op kamertempe- ratuur te laten komen (dus op tijd uit de koel kast halen) voordat het aan een warm gerecht wordt toegevoegd. Te grote temperatuur- verschillen werken schiften heel gemakke- lijk in de hand. Is een saus toch ge- schift, dan kunt u pro- beren dit ongedaan te maken door snel een tot twee eetlepels ijs- koud water met een garde door de saus te kloppen. ijr mA 5Hoeveel calorieen leveren de verschil- lende soorten room? Zure room levert per eetlepel (20 gram) 181 kilo Joules, ofwel 43 kiloCalorieen. Creme fraiche is vet- ter en dat zie je heel duidelijk aan de ener- gie: 240 kilo Joules ofte- wel 55 kiloCalorieen per eetlepel van 20 gram. 6 Is zuur geworden slagroom hetzelfde als creme fraiche? Ja, in feite wel. De melkzuurbacterien in de slagroom hebben dan de kans gekregen zich te ontwikkelen en geven de room een lichtzure smaak. Deze melkzuurbacterien zet- ten de in de room aan- wezige melksuiker om in melkzuur. De slag room wordt tegelijker- tijd ook iets dikker. Al leen wordt slagroom door de verbeterde produktie- en trans- portmethoden eigen- lijk nooit meer zuur. Als de slagroom echt te oud wordt kan een vreemde bijsmaak ont- staan, waardoor hij on- bruikbaar wordt. U kunt wel zelf van slagroom een soort creme fraiche maken door er enkele drup- pels citroensap of een eetlepel kamemelk door te roeren. Dit geeft de room niet al leen een friszure smaak, de room wordt er, zeker als u hem even laat staan, ook dikker van. 7 Wat kun je met restjes creme fraiche en zure room doen? Zoals eerder gezegd: creme fraiche heeft een hoog vetgehalte en kan dus worden stijfge klopt. Een toefje creme fraiche smaakt heerlijk fris op een toetje of een punt ap- peltaart. Het hoge vet gehalte maakt ook dat creme fraiche niet schift als u het aan warme gerechten toe- voegt. Roer eens wat creme fraiche door de jus, saus of soep voor een romige smaak. Of schep in plaats van een klontje boter eens wat creme fraiche door de groente of macaroni. Zure room kan door het lagere vetgehalte niet worden stijfge klopt en schift bij te hoge verhitting, maar is wel geschikt om koude sausjes romiger en wat steviger te ma ken. Ook een toetje maakt u hiermee snel romig. 7 VRAGEN OVER ZURE ROOM AllerHande 45

Allerhande | 1988 | | pagina 45