DAT IS DE ECHTE CHOCOLADE VAN AH Chocolade, daar zouden we best buiten kunnen, maar eigenlijk moet je er niet aan denken. Dat hoeft gelukkig ook niet, want het is er volop. De liefhebber van dit lekkers kan kiezen uit een enorm assortiment: van extra bittere chocolade tot zoete witte. Van een eerlijke massieve reep - rechttoe rechtaan - tot verfijnde bonbons met de heerlijkste vullingen: praline, marsepein, nootjes, creme... En aliemaal van AH's chocolade-huismerk Delicata. Alleen al de gedachte aan een stukje chocolade kietelt de smaakpapillen, want wat smelt er lekkerder in de mond? Precies, het volgende stuk. Bonbons zijn zo mogelijk nog verleidelijker, want ze verbergen iets. Wie wil we- ten wat er onder dat jasje van cho colade schuilgaat, kan maar een ding doen: toehappen. Bij chocolade is de kwaliteit erg be- langrijk. Bij Albert Heijn staat die voorop en daarom verkoopt AH al heel lang heel veel (zo'n 1 miljoen kilo repen en tabletten per jaar) chocolade onder het huismerk Deli cata, want over het eigen huismerk heeft AH het eerste en het laatste woord. Tot een paar jaar geleden maakte AH zelf chocolade van de cacaobonen. Daar is AH mee gestopt. Om- dat de techniek niet stilstaat, er steeds ver- fijndere produktiemid- delen worden uitgevon- den en het assortiment al maar groter wordt. Wie daarin voorop wil lopen, zoals AH, moet zich er compleet op toeleggen. Het was daarom beter om ge- specialiseerde leveranciers te zoe- ken die alles in huis hebben en ha- len om AH's speciale wensen te verwezenlijken. De beste leverancier voor elke soort Het gevolg daarvan is dat AH nu over verschillende leveranciers be- schikt, pure chocolatiers, die stuk voor stuk uitblinken in een be- paalde soort. De een maakt de beste repen en tabletten, de ander de zaligste bonbons. De pralines ko- men uiteraard bij onze zeer voor- aanstaande Zuiderburen vandaan. De gebroeders Decaluwe in het Belgische Wommelgem. En ze heb ben een zaak gemeen: ze dragen al iemaal de naam Delicata, het AH huismerk dat garant staat voor de beste verhouding tussen kwaliteit en prijs. Met die leveranciers werkt AH zeer nauw samen. Alle Delicata- pro dukten worden speciaal vervaardigd naar receptuur van AH. Die recepten wor den soms een tikkeltje veranderd om de pro- dukten nog beter DEUCATA ln deze vlezige vruchten van de cacaoboom zitten mwe bonen. AllerHande 39

Allerhande | 1988 | | pagina 39