ZELF BROOD, IAART OF CAKE BAKKEN MET EXTRA SMAAK! MET VOLKORENMEEL ALS BASIS Heerlijk, die geuren in huis als u zelf brood, taart of cake bakt. Alleen de ingredienten bevatten meestal maar een beperkte hoeveelheid voedingsstoffen. Gebruik daarom niet alleen witte bloem en suiker, maar kies ook eens voor een lekkere variant met wat extra voedingsvezels en meer smaak. renzandtaartdeeg is uitstekend geschikt voor het bakken van appeltaart. Met een blinde vulling van peul- vruchten kunt u er ook taartbodems van bak ken, die u later vult met een compote van gedroogd fruit (abriko- zen, pruimen of tutti frutti). Voor koekjes en specu- laasjes wordt het zand- deeg vaak gemaakt met zelfrijzend bak- meel. Dit is te vervan- gen door volkorenmeel waaraan u bakpoeder toevoegt, 1 zakje per 500 g meel. Gameer volkorenkoekjes met van de bloem vervan- gen door maizena. Er kan dus geen volkoren meel worden gebruikt. U kunt de taarten wel gezonder maken met een vezelrijke vulling of garnering. Vul een biscuittaart bij voor- beeld eens met abriko- zen of een creme waar gemalen noten door zijn geroerd. De zij- kant kan leuk worden gegameerd met fijnge- hakte hazelnoten of krokante muesli. Kwarktaart met volkorenkoekjes Een bodem voor kwarktaart wordt vaak gehakte hazelnoten, geschaafde amandelen of fijngesneden gem- ber. Volkorenmeel niet geschikt voor biscuitdeeg Biscuitdeeg is een heel luchtig beslag met veel eieren en maar weinig bloem. Voor een zo luchtig mogelijk gebak wordt vaak een deel gemaakt van fijnge- maakte biscuitjes, ver- mengd met jam en bo- ter. U kunt zo'n bodem ook maken met volko- renbiscuitjes en vruch- tenmoes (bijv. Zonne- fruit van Zonnatura). Rozijnen of stukjes ge- droogde abrikozen die eerst een tijdje ge- weekt hebben, zijn net zo lekker door de kwark als fruit uit blik. Bloem is mooi wit, omdat de vliesjes die na't malen in meel zitten, eruit ge- zeefd zijn. Die vliesjes of zemelen zijn stukjes van het buitenste laagje rond de tarwe- korrel. En juist in dit buitenste laagje zitten nogal wat goede voe dingsstoffen: vitami- nen van het B-complex en mineralen. Boven- dien bevatten zemelen veel voedingsvezel: on- verteerbare stoffen, die nodig zijn voor een goede darmwerking en de stoelgang stimule- ren. Volkorenmeel wordt gemaakt van de hele graankorrel; de vlies jes worden er niet uit gezeefd. Het is dus niet zo mooi wit, maar be- vat wel veel meer voe dingsstoffen en voe dingsvezel dan bloem. Ook rozijnen, krenten, gedroogde pruimen, abrikozen, tutti frutti en noten zijn rijk aan voedingsvezel. Prima vullingen voor gezond en lekker gebak. Zelf bakken naar eigen smaak Volkorenbrood kunt u natuurlijk gewoon ko- pen, maar't is leuk en extra lekker om het eens zelf te bakken. En 't is niet moeilijker dan het bakken van wit brood. Het enige dat u hoeft te doen is de bloem vervangen door volkorenmeel. Volko renbrood zal alleen nooit zo mooi luchtig worden als wit brood, omdat volkorenmeel minder 'rekbare' stoffen (gluten) bevat dan bloem. Volkorenbrood ren-krentenbollen (met wat extra noten) of mueslibolletjes. Ook cake kan met volkorenmeel Cakedeeg wordt ge maakt van gelijke hoe- veelheden boter, sui- maar zeker niet min der lekker door wor den. U kunt een cake nog vezelrijker maken door deze rijkelijk te vullen met rozijnen, noten of gember. Nor- maal wordt driekwart van de hoeveelheid bloem aan vulling ge- rekend. Voor een goed gevulde cake kan best evenveel vulling als bloem worden geno- men. ker, bloem en eieren. Voor een gewone cake komt dit neer op 200 g boter, 200 g (basterd) suiker, 200 g bloem en 4 eieren. De eieren zor- gen dat het deeg luch tig wordt. Net als bij brood kan ook in cake deeg de bloem vervan gen worden door volko renmeel. De cake zal er wel iets compacter, heeft daarentegen veel meer smaak dan wit brood, want juist in brood komt de karak- teristieke smaak van het volkorenmeel goed tot zijn recht. Vindt u volkorenbrood te zwaar, neem dan half bloem, half volko renmeel. Extra stevig wordt het brood als u een deel van het volko renmeel (niet meer dan 100 g van de 500 g) vervangt door zeme len, tarwevlokken of muesli. De bovenkant van het brood kunt u versieren door het deeg voor de tweede keer rijzen met sesam- zaad, tarwevlokken of -kiemen te bestrooien. Maak ook eens volko- En zandtaartdeeg voor taarten en koekjes Zandtaartdeeg maakt u door bloem met sui ker (in de verhouding 2:1) met een snufje zout te vermengen en harde boter (verhou ding li/2) met twee messen in kleine stuk jes erdoor te snijden. Dan wordt de massa snel met een koele hand tot een samen- hangend deeg gekneed. Ook hier kan de bloem zonder probleem ver vangen worden door volkorenmeel. Volko- Koekjes van zandtaartdeeg, ook heel lekker als u bakt met volko renmeel Zemelen en tarwevlokken brengen extra vezels en meer smaak in volkoren brood Hazelnoten en rozijnen maken zelfgebakken cake nog smakelij- ker en vezelrijker AllerHande 17

Allerhande | 1988 | | pagina 17